Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Loňští vítězové Best in Design letos ovlivní v porotě budoucnost soutěžících spolu s Brankem Popovicem a dalšími profesionály

Mezinárodní designová soutěž Best in Design probíhající v rámci festivalu Zlin Design Week odtajnila většinu jmen z řad poroty pro letošní ročník. Vedle již známých profesionálů, jako jsou například ředitel nizozemské nadace Fashionclash Branko Popovic a duo Büro Famos, letos usednou do poroty loňští vítězové soutěžních kategorií. Nově bude součástí Best in Design i networkingový program pro porotce a finalisty. Zájemci o účast v soutěži se mohou přihlásit do 4. února 2024.

Setkávání, sdílení, podpora nových talentů a vzájemné inspirování v různých oblastech designu. To je konceptem soutěže Best in Design. Tomu, že se nejedná pouze o nerealistické vize, nasvědčuje fakt, že i letos dostali minulí výherci možnost vybírat absolutního vítěze a finalisty se světovými špičkami ve svém oboru. Soutěž je určena studentům, designérům a všem novým talentům do 30 let. Přihlásit se mohou do 4 soutěžních kategorií: Product & Industrial Design, Fashion Design, Communication Design a Service Design.

Zároveň v rámci podpory sdílení a vzájemného inspirování designérů organizátoři připravují nový program pro porotce a finalisty, který vznikl jako reakce na zpětnou vazbu minulého ročníku soutěže.

Z odpovědí porotců a finalistů Best in Design jsme se dozvěděli, že by mezi sebou ocenili více prostoru na konverzaci a diskuzi. Toto bychom chtěli změnit novým networkingovým programem, který pro ně na tento ročník připravujeme. Jeho cílem je vytvoření vztahů a rozšíření sítě kontaktů. Součástí budou také různé aktivity a doprovodný program,“ prozrazuje členka organizačního týmu soutěže Nikol Poštulková.

V kategorii Product & Industrial Design zasedne do poroty Büro Famos, což je partnerský projekt designérů Hanny Litwin a Romina Heideho. Před deseti lety rozhodli spojit svou tvorbu a založili vlastní designové studio v Berlíně v Německu. Vytvořili produkty pro renomované evropské značky jako Normann Copenhagen, TON, Bolia, MINI, LaCividina a také vyučovali na několika designových školách. Jejich návrhy byly mimo jiné oceněny cenou Red Dot Award 2020 za LOGS – ramínko od TON.

Z řad minulých výherců doplní porotu Polka Zuzanna Wójcik, která si odnesla i hlavní titul Best in Design 2023 s dílem Touch the Textile.

Soutěž Best in Design nabízí mladým designérům skvělou příležitost prezentovat svou práci a zviditelnit se mezi veřejností. Jde o víc než jen o soutěž, její součástí jsou i výstavy v rámci Zlin Design Weeku i za jeho hranicemi. Jako soutěžící jsem zjistila, že můj projekt byl nejen doceněn, ale také skutečně pochopen, což mi přineslo nesmírně uspokojivý prožitek. Best in Design je organizován zapálenými lidmi, kteří se snaží zajistit nevšední zážitek jak pro designéry, tak pro diváky, a snaží se každoročně tuto událost zlepšovat a pozvedat na vyšší úroveň,“ popisuje mladá designérka a absolutní vítězka roku 2023 Zuzanna Wójcik.

Kategorii Fashion Design budou hodnotit Nizozemec Branko Popovic a Marija Petraityte z Litvy. Popovic je ředitel nadace FASHIONCLASH a vývojář projektů v oblasti módního designu a scénického umění. Petraityte ovládla minulý rok tuto kategorii jako soutěžící s kolekcí Distance From a Point. Své práce vystavovala v Nizozemsku, Polsku, Číně, Velké Británii, České republice, Estonsku a Litvě.

Porotcem kategorie Communication Design bude tento rok z řad vítězů Slovák Adrián Gubrica, kreativní UI/UX designér a vývojář. Dále budou soutěžící hodnotit UPUPÆPOP (Eva Horská & Jakub Horský), kteří nyní působí jako odborní pedagogové na Katedře výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Třetím porotcem této kategorie bude Pavol Kyselica, kreativní ředitel designového studia Echt.

Porotu dále doplní Matěj Malecha, hlavní tvůrce workshopové aktivity Kompas udržitelného podnikání, se kterou v soutěži Best in Design 2023 získal 1. místo v kategorii Service Design. V porotě bude hodnotit tuto kategorii po boku sociální designérky Janky Csernák, která získala za několik projektů ceny Hungarian Design Award a Fondation Jacques Rougerie.

Aby soutěž poukázala i na velkou důležitost a sílu médií, které v životě designéra hrají významnou roli, vyhlašují organizátoři i vítěze extra kategorie MEDIA AWARD, kde v porotě zasedají významné novinářky a šéfredaktorky předních magazínů. Letos v mediální kategorii usednou Lenka Šubrtová, šéfredaktorka časopisu Dolce Vita, Eva Slunečková, šéfredaktorka časopisu ELLE Decoration a Veronika Pařízková, která je šéfredaktorkou online magazínu Czechdesign.

Výsledky soutěže budou pak vyhlášeny v sobotu 11. května v rámci festivalu Zlin Design Week, který je pořádaný pod záštitou Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati. Pro přihlášení do soutěže navštivte webové  stránky.

Zdroj a foto: Zlin Design Week

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *