Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Až milion Čechů trpí osteoporózou. S tichým zlodějem kostí lze bojovat vhodnou suplementací, radí Trime

Osteoporóza je závažné onemocnění, které si mezi odborníky vysloužilo přezdívku „tichý zloděj kostí“, neboť stojí za dlouhodobým úbytkem kostní tkáně. Jeho vlivem kosti křehnou, klesá jejich pevnost i pružnost a jsou náchylnější ke zlomeninám. Podle dat Státního zdravotního ústavu postihuje osteoporóza až 1 milion Čechů, z nichž velká část o své diagnóze nemá tušení – její příznaky se totiž často projeví teprve s první zlomeninou. Počet lidí, kteří touto nemocí trpí, celosvětově dlouhodobě narůstá. V rámci osvěty a prevence radí společnost Trime, český výrobce prémiových doplňků stravy, jak úbytku kostní hmoty předcházet.

„Osteoporózou trpí nemalé procento lidské populace. Je provázeno dlouhodobým řídnutím kostní tkáně a jejím ochabováním. To ve výsledku vede k náhlým a obtížně hojitelným zlomeninám,“ vysvětluje Michal Kočí, zakladatel a CEO společnosti Trime, která se snaží o nemoci šířit osvětu a pomocí svých prémiových výživových doplňků předcházet jejímu vzniku.

Osteoporózou podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) trpí až 10 % Čechů. Přestože její dopady pacient v plném rozsahu pozná obvykle až po padesátce, její rozvoj je pomalý a nenápadný – nemoc je často odhalena až s první zlomeninou. Podle SZÚ onemocní osteoporózou ve věku nad 50 let každý pátý muž a každá třetí žena. Léčbu však podstoupí pouhých 10 až 20 % nemocných. Odborníci rovněž předpokládají, že do roku 2034 dojde v porovnání s rokem 2019 k 35% nárůstu osteoporotických zlomenin. Podle společnosti Trime však existují účinné způsoby, jak rozvoji osteoporózy předcházet.

Suplementovat chytře
Nejčastějším důvodem vzniku osteoporózy je nedostatek vitaminů D3 a K2, vápníku a hořčíku. Tedy látek, které se zásadním způsobem podílí na budování kostní tkáně. „Stejně jako v případě řady jiných chorob i v případě osteoporózy přispívají k jejímu rozvoji i další faktory, jako užívání některých léků, zejména glukokortikoidů, nadměrné kouření, pití alkoholu či kofeinu a nedostatek pohybu,“ vysvětluje Jakub Přibyl, nutriční specialista a produktový vývojář v Trime.

Rozvoji osteoporózy však lze vedle zdravějšího životního stylu předcházet i vhodnou suplementací. Podle společnosti Trime však segment potravinových doplňků čelí celosvětově řadě problémů, které v konečném důsledku zákazníka mohou namísto efektivní suplementace navést do slepé uličky. Mnohé výživové doplňky například nabádají k jejich užívání bez ohledu na důležité širší souvislosti.

„Pokud se rozhodneme užívat doplňky stravy podporující muskuloskeletální zdraví, je třeba mít na zřeteli nejen kvalitu, ale i množství a poměry účinných látek. Jako příklad můžeme zmínit vápník, který je při vyšších dávkách bez současného příjmu vitaminů D3 a K2 škodlivý. Hromadil by se totiž v měkkých tkáních, např. cévách, kde přispívá k rozvoji aterosklerózy. Tuto problematiku mnoho výrobců doplňků stravy opomíjí, v Trime jsme se proto rozhodli na takové nedostatky reagovat a vyvinuli produkt, který tělu dodává klíčové látky nezbytné pro mineralizaci kostí,“ uzavírá Přibyl.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *