Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Tři „S“ české hudby s Petrem Popelkou!

Poetická Pohádka Josefa Suka, česká premiéra skladby pro cembalo Mahana Esfahaniho od Miroslava Srnky a smyčcový kvartet „Z mého života“ od Bedřicha Smetany v orchestrální instrumentaci George Szella zazní na koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu v pondělí 12. února od 19.30 v Rudolfinu. Přímý přenos vysílají ČRo Vltava a rumunský rozhlas, záznam ČRo D-dur a stanice v Nizozemsku, Německu, Polsku, Lotyšsku a Katalánsku.

Hudba k Zeyerově poetické hře o Radúzovi a Mahuleně, prosycená pohádkovou atmosférou, láskyplností a svěží mladostí, vznikala v nejšťastnějším životním období Josefa Suka. Byl tehdy zamilovaný do Dvořákovy dcery, své pozdější manželky. Rok po úspěšné premiéře se mladý skladatel rozhodl vytvořit z hudebního materiálu koncertní suitu.

Skladba Standstill Miroslava Srnky byla poprvé uvedena v Kolíně nad Rýnem v září 2022 s Mahanem Esfahanim jako sólistou. Hrál Gürzenich-Orchester Köln, řídil jeho šéfdirigent François-Xavier Roth. Titul se dá přeložit pojmy nehybnost, zastavení či klid. S ohledem na vznik v době koronavirové pandemie a tehdejších uzávěr veškerého dění není ani trochu náhodný: vždyť emoce v lidech bouřily, ale svět zůstal zcela stát… Srnka se ve své tvorbě snaží pracovat s dosud neslyšenými zvuky. Připouští, že by umění ztrácelo smysl, kdyby se tvůrce nevyjadřoval k tomu, co považuje za důležité, ale sám sebe vnímá spíše jako skladatele abstraktního rázu, protože ho přitahuje řešení rozvoje hudebních struktur. A tak i zvukové impulsy spojené se specifiky cembala – s jeho hbitostí a extrémní přesností i s relativně hlučnou výbušností na začátku každého tónu – využívá jako „spouštěče“ orchestrální struktury.

Smetanův kvartet č. 1 „Z mého života“, silně autobiografický, intimní a zároveň tragický, spadá již do doby hluchoty, podobně jako Má vlast a část oper. Tuto strhující hudební výpověď upravil pro symfonický orchestr George Szell. Původem maďarský dirigent emigroval před nacisty do USA, kde proslul jako šéf orchestru v Clevelandu. I za oceánem patřil k významným propagátorům Smetanova odkazu.

PROGRAM:
Josef Suk (1874–1935)
Pohádka. Suita z hudby k Zeyerově dramatu Radúz a Mahulena, op. 16

Miroslav Srnka (1975)
Standstill pro cembalo a orchestr
(česká premiéra)

Bedřich Smetana (1824–1884)
George Szell (1897–1970)
Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“. Aranžmá pro orchestr

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Petr Popelka dirigent
Mahan Esfahani cembalo

Přímý přenos koncertu / ČRo Vltava
Záznam koncertu / ČRo D-dur / 14. února  / 20.00

Zdroj a foto: Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *