Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

WORLDEE: Rekordní tržby a cíl 200 milionů Kč. Co přinesl rok 2023 olomouckému cestovatelskému start-upu?

Nová cestovatelská platforma Worldee, která v roce 2023 vyhrála ocenění Czech Tourism za digitalizaci v oblasti cestovního ruchu, hlásí rekordní tržby. Z malého olomouckého start-upu, který začal jako cestovatelský deník, se stala komplexní platforma, která propojuje cestovatele, kompletně organizuje cesty do 60 destinací světa a nabízí svým zákazníkům autentické zážitky očima lokálních obyvatel. V roce 2023 zaznamenali 400% růst a obrat 41,2 mil. Kč. V lednu tohoto roku pokračuje Worldee v růstu, tržby se pouze za tento měsíc dostaly přes 10 mil. Kč.

400% růst a odjetá cesta každý den
„Chceme vytvořit místo, kde každý cestovatel najde vše, co potřebuje, aby mohl objevovat svět v tom pravém slova smyslu a zažil nezapomenutelná dobrodružství,prohlašuje zakladatel platformy Tomáš Zapletal. Worldee je místo, kde cesty tvoří zkušení cestovatelé nebo expati, kteří v destinaci dlouho žijí. Člověk se díky tomu může vyhnout přelidněným místům, turistickým nástrahám a zažít autentickou vysněnou dovolenou očima místních.

Zájem o autentické cestování celosvětově roste a je trendem číslo jedna v oblasti cestovního ruchu. Worldee tomu jde naproti a chce ho udělat dostupnější. Měnící se preference cestovatelů naznačují i rekordní tržby Worldee, které se v roce 2023 vyšplhaly na 41 mil. Kč. Oproti předchozímu roku tak olomoucký start-up zaznamenal 400% růst. Nejedná se o jediný pokořený milník. Cestovatelka Nikol Kodymová přes Worldee vyprodala cestu do New Yorku za 35 min. Cestovatelů, kteří se rozhodli vydat za dobrodružstvím jinak, než byli doposud zvyklí, bylo v minulém roce přes 1 500. Worldee mělo dokonce i měsíc, kdy na cestu odjela jedna skupina každý den. „Vždycky jsem věřil, že se do takového bodu dostaneme, ale teď je to tady, a já jsem vděčný za veškerou důvěru, kterou nám naši zákazníci dávají,” zmiňuje Tomáš Zapletal. „Je to ale teprve začátek, čeká nás ještě hodně práce. Každý den makáme na zlepšování celé platformy, kam přidáváme neustále nové zážitky, dodává. Na cestu s Worldee se už ale nevydávají pouze Češi, ale také zákazníci ze Slovenska, Německa, Rakouska, USA a Kanady.

Worldee 2023 v číslech

  • 400% růst z 8,2 mil. Kč na 41,2 mil. Kč
  • Rekord ve vyprodání cesty za 35 min
  • 1500 cestovatelů si objednalo cestu, celkem je na Worldee přes 105 tis. uživatelů
  • Každý den odjela skupina cestu
  • Zákazníci ze Slovenska, Německa, Rakouska, USA, Kanady

Co za rostoucími čísly stojí?
I přes vysokou inflaci a vysoké ceny letenek se v roce 2023 chuť po cestování nezmenšila a rekordní čísla prezentují i cestovní kanceláře. „Očekáváme, že se situace letos ještě zlepší, inflace by se měla vrátit na původní hodnotu a s posilující korunou budou mít Češi cestování levnější,” konstatuje Karolína Ježková, marketingová ředitelka Worldee. Za dobrými výsledky ale nestojí pouze trendy ve spotřebitelském chování, ale i řada změn a velké úsilí týmu Worldee, který se neustále rozšiřuje a aktuálně čítá 29 lidí. „Chceme dostat do světa, že lidé mohou cestovat autenticky, aniž by plánování zabralo hodiny času. Proto spolupracujeme s největšími českými travel influencery, kteří nejenom, že o nás rozšiřují povědomí, ale sami provádí své sledující po světě,” dodává Karolína Ježková. Takto s Worldee na cestu jela například Mariana Prachařová. Vybrala si Island, jednu z nejprodávanějších destinací na Worldee. Dalšími favority jsou pak Madeira, Norsko, Azory, ale i Kanárské ostrovy. „Nabídku destinací a termínů cest rozšiřujeme každý den. I tím se od klasických cestovních kanceláří, které mají většinou nabídku finální před začátkem roku, lišíme, vysvětluje Martin Zajíc, Head of business development.

Pomáháme cestovatelům tvořit si vlastní značku
To, jaké nové cesty se budou na Worldee přidávat, je ale částečně v rukách samotných cestovatelů.  Jsou těmi, kdo tvoří nabídku na platformě Worldee. Zkušený cestovatel, který projde přijímacím procesem, si tak může vytvářet vlastní produkt v podobě cest a budovat vlastní značku. „Má sestra, která se pohybuje v cestovním ruchu, začala přes naši platformu prodávat v loňském roce cesty na Island. Letos má vypsané průměrně dva termíny za měsíc a už nyní jsou téměř všechny v roce 2024 vyprodané, poznamenal Tomáš Zapletal. Worldee hledá další takové cestovatele, kteří by si chtěli část roku vydělávat cestováním a pomáhali lidem autenticky objevovat svět.

Expanze, nová investice i zabudování AI. Jaké jsou další plány Worldee?
Rok 2024 je pro Worldee další výzvou. „V první polovině roku chceme získat novou investici, která bude využita na akceleraci expanze do zahraničí a růst, aby Worldee pomáhalo objevovat svět co nejvíce lidem, zmiňuje Tomáš Nakládal, co-founder platformy. I v roce 2024 je hlavním cílem růst a jako další milník si tak Worldee nastavilo hranici 200 mil. Kč, kterou by rádo v následujících měsících dosáhlo. Část tržeb by měly generovat prodeje ze zahraničí, kde Worldee vidí potenciál v cestách po vlastní ose”, které platforma nabízí. Zákazník cestuje sám podle připraveného itineráře od zkušeného cestovatele.

Díky AI bude v aplikaci také audio průvodce, který bude zákazníka s navštíveným místem detailněji seznamovat „Vývoj tohoto produktu je pro nás aktuálně prioritou a na průvodci v aplikaci již intenzivně pracujeme. Spuštění první verze plánujeme na konec Q1/2024,” popisuje produktový manažer, Pavel Soukup. Poté nebude problém na cestu vyrazit odkudkoliv na světě, protože to bude z velké části automatizované.

Zdroj a foto: Worldee

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *