Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Vyzrajte nad lupy

Jedná se o běžný dermatologický problém, který se vyskytuje ve velké části společnosti. To, že je obvyklý ale nesnižuje skutečnost, jak dokáže potrápit. Kdo se s lupy potýkal, potvrdí, jak únavný a zdlouhavý boj to může být. Poradíme vám, jak o vlasy a pokožku hlavy pečovat, abyste nebyli ve stresu z nevzhledných šupinek ulpívajících na vašem oblečení.

Nejsou lupy jako lupy
Když kožní buňky odumřou, pokožka se vysuší a tělo se těchto drobných suchých šupinek zbaví. Jejich výskyt je v přiměřeném množství přirozený, problém nastává, pokud je doprovází nepříjemné svědění a objevují se ve zvýšené míře, kdy ulpívají na ramenou a neesteticky hyzdí oblečení.  Než s nimi začnete bojovat, je důležité vědět, s jakým typem lupů máte co dočinění.

Suché lupy jsou velmi drobné, sklony k nim mají zejména jedinci se suchou pokožkou, která může být při jejich výskytu podrážděná a svědivá. Správná péče o vlasy a pokožku hlavy vás zbaví nepříjemných lupů vcelku rychle.

Mastné lupy jsou výrazně větší a tmavší, než ty suché a sklon k nim mají lidé s mastným typem pleti. Pokožka na hlavě je zarudlá, svědí a nutí ke škrábání, což problémy ještě zhoršuje. Mastné lupy se zánětlivými projevy na kůži jsou příznakem seboreické dermatitidy, onemocnění, za které můžou přemnožené kvasinky.

Na co si dát pozor
Není v moci ovlivnit všechny faktory, které se na vzniku lupů podílejí. Je však dobré je znát a s těmi, se kterými můžeme, pracovat. Často je na vině genetická predispozice, příčinou můžou být i hormonální změny, alergie, stres a špatná vlasová péče. Ačkoliv se může zdát, že lupy jsou důsledkem nedostatečné hygieny, bývá to spíše naopak. Suché pokožce hlavy vůbec nesvědčí příliš časté mytí vlasů ani vysoušení horkým vzduchem. Velký vliv na vznik lupů má i špatný životní styl a špatná strava. Dalším z faktorů je roční období. Mnohem častěji s nimi bojujeme v zimě, kdy vlasová pokožka intenzivně reaguje na střídání vysoké teploty v místnosti a venkovním chladem. Dobře jí nedělá ani nošení neprodyšných čepic z umělých vláken.

Jak nad lupy vyhrát
Klíčem k úspěchu je správná péče o vlasy. Přestaňte používat příliš agresivní šampony, které pokožku hlavy vysušují, a dejte jí chvíli pauzu. Raději přejděte na jemný šampon, nejlépe přímo určený proti lupům s neutrálním pH. Na trhu je jich spousta, vyzkoušet můžete třeba nový Parusan šampon proti lupům, který obsahuje kombinaci dermatologicky aktivních látek s prokázaným účinkem proti lupům. Mátový olej potlačuje pocit svědění a ochlazuje pokožku, olivový olej jí dostatečně vyživí a farmaceutický kofein posiluje vlasové kořínky. V šamponu najdete i další zvláčňující složky, jako je glycerin pro ještě větší hydrataci pokožky, a také velmi jemná pěnidla, díky kterým je mytí hlavy opravdu šetrné. Na chvíli omezte užívání stylingových přípravků a vyzkoušejte peeling pokožky hlavy. Tato exfoliační technika pomáhá odstranit husté šupinky ulpívající u kořínků.

Důležitá není jen volba produktů, ale také to, jak se o vlasy staráte. S mytím hlavy to nepřehánějte, abyste pokožku zbytečně nevysušovali a nezbavovali ji jejího přirozeného ochranného filmu. Ideální frekvence je 3–4 týdně. Vyvarujte se horké vodě a ujistěte se, že si vlasy po umytí řádně oplachujete, protože zbytky šamponu mohou dráždit.  Pokud možno nechte vlasy přirozeně uschnout, zbytečně je nenamáhejte vysoušením fénem.

Šampon proti lupům neodvede všechnu práci sám, velká část je na vás. Pokud se chcete lupů zbavit dlouhodobě, je třeba celková podpora organismu. Důležitá je správná životospráva – vyvážená zdravá strava, dostatečný příjem tekutin, minimalizace stresu dostatečný pohyb. Pravidelné cvičení snižuje výskyt lupů, protože zlepšuje cirkulaci krve, která vede ke zdravější pokožce celého těla.

TIP: PARUSAN šampon proti lupům
Malé jemné šupinky tvořící se na pokožce hlavy s tendencí svědit a nepěkně nám „zdobit“ oblečení. To jsou lupy a nevyhýbají se nikomu. Značka PARUSAN si je toho vědoma, proto vyvinula nový šampon proti lupům, který je určen jak pro ženy, tak i pro muže. Obsahuje kombinaci látek, díky kterým svůj boj nad lupy zaručeně vyhrajete. Mátový olej potlačuje pocit svědění a ochlazuje pokožku, olivový olej jí dostatečně vyživí a farmaceutický kofein posiluje vlasové kořínky. V šamponu najdete i další zvláčňující složky, jako je glycerin, pro ještě větší hydrataci pokožky, a také velmi jemná pěnidla, díky kterým je mytí hlavy opravdu šetrné.

Za tvorbu lupů může především vysušená pokožka hlavy. Příčinou může být špatně zvolená vlasová kosmetika, časté fénování, nebo i příliš horká voda při mytí vlasů. Obzvláště v zimních měsících, kdy je suchý vzduch a pokožka hlavy k vysoušení náchylnější, je dobré nový PARUSAN šampon proti lupům znát. Ideální je ho používat 3x–4x týdně a pokud možno nechat vlasy přirozeně uschnout, zbytečně je nenamáhat vysoušením fénem.

Šampon PARUSAN proti lupům od Dr. Theisse je k dostání v lékárnách nebo lékárenských e-shopech. Více informací o něm najdete na https://www.drtheiss.cz/eshop/parusan. Doporučená maloobchodní cena šamponu PARUSAN proti lupům je 249 Kč.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *