Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Ani v ČR nejsou v bezpečí. Dva roky od začátku války se stali Ukrajinci a Ukrajinky nejohroženější skupinou z hlediska předsudečného násilí

Slovní útoky, výhrůžky, fyzické násilí i napadení s těžkými zdravotními následky. Podle dat organizace In IUSTITIA jsou aktuálně Ukrajinci a Ukrajinky pobývající na území ČR z hlediska předsudečného násilí nejohroženější skupinou. Asi polovina případů zahrnuje fyzické násilí. Data o předsudečných napadeních Ukrajinců a Ukrajinek, stejně jako příklady konkrétních incidentů, shrnuje In IUSTITIA při příležitosti dvouletého výročí od začátku války na Ukrajině ve speciální zprávě.

„Do Česka jsem se přestěhovala proto, že v mé zemi zuří válka. Nedlouho poté jsem začala pracovat jako sociální pracovnice v pečovatelské službě. Při jedné z návštěv seniorky, která patřila k mým klientům, jsem se setkala s její dcerou. Ta mě začala slovně napadat kvůli tomu, že jsem Ukrajinka. Útok eskaloval až ve výhrůžky smrtí,“ líčí paní O., která se rozhodla na dotyčnou podat trestní oznámení. Její případ patří mezi útoky na Ukrajince a Ukrajinky k prvním, u nichž soud vedle viny pachatele uznal také jeho předsudečnou pohnutku.

Podobných útoků se ale dějí stovky. Zatímco před začátkem války na Ukrajině čítaly případy napadení Ukrajinců a Ukrajinek zaznamenané organizací In IUSTITIA nižší jednotky ročně, aktuálně vzrostly na 29 % z celkové klientely. „Od začátku války dlouhodobě pomáháme 25 klientům z Ukrajiny, dalším 90 jsme za tu dobu poskytli jednorázové poradenství. Alarmující je, že téměř polovina útoků na Ukrajince a Ukrajinky obsahuje fyzické násilí,“ popisuje ředitelka In IUSTITIA Klára Kalibová. „Vedle právní a sociální pomoci napadeným jsme služby rozšířili také o pomoc obětem válečných zločinů, které lze v mnoha případech považovat za tu nejbrutálnější formu předsudečného násilí,“ dodává.

PŘÍKLADY ÚTOKŮ NA UKRAJINCE A UKRAJINKY V ČR
Napadené ženy
Dvě ženy z Ukrajiny byly napadeny skupinou tří mužů během poutě, na kterou ženy se svými dětmi vyrazily. Zatímco seděly u cesty, zastavilo u nich auto. Řidič se jich zeptal, jestli jsou z Ukrajiny. Když to potvrdily, poodjel, vystoupil z auta, začal jim sprostě nadávat a poté na ně fyzicky zaútočil. „Nejdříve jsem dostala tři rány pěstí do tváře. Potom mně začal tahat za vlasy, abych vstala. Vzápětí se vrhl na kamarádku,“ popsala útok napadená. Ta se posléze snažila zavolat policii, což jí znemožnili další dva útočníci, kteří ji napadli zezadu. Druhé napadené způsobil útočník, než z místa činu ujel, otevřenou zlomeninu čelisti a dále zlomeniny lícní kosti a nosních kůstek. V bezvědomí musela být převezena do nemocnice. Ženy odmítají, že by útočníky znaly, či že by s nimi dokonce měly nějaký předchozí spor. Hlavní útočník byl policií dopaden a je obviněn z trestných činů Ublížení na zdraví a Výtržnictví, za což mu hrozí trest odnětí svobody v délce až 5 let. Další dva spolupachatelé nebyli ztotožněni. Státní zástupkyně v obžalobě podané k okresnímu soudu jeho čin označila za národnostně motivovaný. Pro pachatele požaduje dvouletý podmíněný trest odložený na dva a půl roku.

Zlomený prst
Chlapec dlouhodobě čelí šikaně spolužáků pro ukrajinskou národnost. Nejdříve jej napadali verbálně a několikrát mu zničili mobilní telefon. Následně jej napadli fyzicky, přičemž mu jeden útočník zlomil prst. Napadení řeší rodiče spolu s ženou, která chlapce doučuje česky. Vedení školy s ní ale odmítá jednat. Policie se útokem nezabývá, neboť podezřelým je dítě mladší 15 let.

Skenerem po hlavě
Žena původem z Ukrajiny byla dlouhodobě verbálně napadána kolegou z Ruska. Nadával jí do „ukrajinských sviní“. To v prosinci 2022 eskalovalo do fyzického útoku, kdy útočník hodil ženě po hlavě skener a následně jí tahal za vizitku, kterou měla pověšenou na krku. Věcí se začala zabývat policie, která věc po velmi dlouhou dobu šetřila jako pouhý přestupek, nicméně po intervencích advokátky spolupracující s organizací In IUSTITIA se věc dostala do trestního řízení. Aktuálně se končí přípravné řízení, kdy pachatel je stíhán pro přečin Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci podle § 352 odst. 2 trestního zákoníku.

Popis dalších případů a data z monitoringu předsudečných útoků na Ukrajince a Ukrajince naleznete ve zprávě Předsudečné násilí v Česku po ruské invazi na Ukrajinu.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *