Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Na Dni otevřených dveří FEL ČVUT nahlédnete do studia robotiky, elektroniky či (bio)informatiky 

Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj nahlédnou do studia nejmodernějších technologií v robotice, IT, elektrotechnice, energetice, ale i multimédiích. Na akci je nutná registrace, počet míst je omezený. 

Na FEL ČVUT je v bakalářském stupni na výběr sedm programů – Otevřená informatika, Kybernetika a robotika, Softwarové inženýrství a technologie, Elektrotechnika, energetika a management, Lékařská elektronika a bioinformatika, Elektronika a komunikace a Otevřené elektronické systémy. Během Dne otevřených dveří (DOD) si zájemci a zájemkyně o studium mohou vybrat ze čtyř různě zaměřených tras – dvě budou v Dejvicích, dvě na Karlově náměstí.

Dejvickými laboratořemi vás provedou zelená a žlutá trasa. Žlutá přiblíží především studium elektroniky, kybernetiky a robotiky, softwarového inženýrství a lékařské elektroniky a bioinformatiky. S výzkumem, který má přesah do medicíny se tak potkáte v laboratoři biomedicínských technologií. A na dalším stanovišti například nahlédnete do vývoje nejmodernějších mobilních sítí. „Na aktuálním Dni otevřených dveří uvedeme novinku v laboratoři mobilních sítí 6Gmobile Lab,“ upozornil doc. Jiří Vodrážka, který vede katedru telekomunikační techniky. „Jde o ukázku komunikace s autonomními vozidly na modelech aut, která představí studenti v rámci řešení svých diplomových prací. V naší laboratoři totiž studenti zcela nezávisle na sítích komerčních operátorů a výrobců mohou experimentovat s technologií 5G i zkoumat funkce sítí dalších generací,“ zdůraznil výzkumník. Na žluté se pak podíváte i do AV studia pro rozvoj a studium multimediálních technologií nebo laboratoře zaměřené na vývoj senzorů a zabezpečovací techniky.

Zelená trasa je především o studiu energetiky, elektrotechniky, elektroniky a ekonomiky. Lidé v rámci ní navštíví třeba laboratoř environmentální elektrotechniky. Tamní tým se mimo jiné zabývá měřením a modelováním bleskových výbojů. Dr. Jan Mikeš s kolegy jim přiblíží ale i možnost ekonomické specializace během studia na FEL. Dalšími zastávkami budou také dílna studentského týmu eForce, jehož členové a členky vyvíjejí autonomní formule, bezodrazová akustická komora, která je nejtišším místem v Praze, nebo laboratoř vysokých napětí a pracoviště zaměřené na vývoj elektrických pohonů a široké využití 3D tisku.

Svět grafiky i autonomních robotů
Řada zajímavých stanovišť bude i ve fakultní budově na Karlově náměstí. Tamní program je zaměřený především na studia kybernetiky, robotiky a IT. A na výběr tam bude červená a modrá trasa.

Součástí modré je například laboratoř virtuální reality. Tým z katedry počítačové grafiky a interakce ukáže i počítačové hry vytvořené studenty a studentkami FEL. Další zastávka bude u autonomních robotů. „Na našem stanovišti se návštěvníci DOD dozví o tom, co děláme v laboratoři výpočetní robotiky za výzkum. Od návrhu kráčejících robotů, naučení robotů chůze, až po vytváření mapy pro roboty, a jejich využití v praxi. Krom toho zájemcům představíme projekty vývoje magnetického robota nebo plánování přes více cílů s bezpilotním křídlem,“ popsala Ing. Jindřiška Deckerová, doktorandka na katedře počítačů FEL. Výzkumníci z týmu doc. Giorgose Toliase během DOD přiblíží také výzkum počítačového vidění a to, jak trénují umělou inteligenci, aby v obrazu dokázala „rozeznat cokoliv“.

Na návštěvu pozoruhodného kurzu „Jak vyrobit (téměř) cokoliv“ pak na červené trase zvou dr. Jiří Zemánek a Ing. Krištof Pučejdl z katedry řídicí techniky. A představí vám i přístroje, které studentky a studenti FEL během kurzu vytvořili. Na červené trase budou i ukázky bezpilotních dronů, záchranářských a průzkumných autonomních robotů, ale i výzkumů z oblastí bezpilotního řízení aut.

Jak na Karlově náměstí, tak v Dejvicích budou mít účastníci a účastnice rovněž možnost promluvit si se studentkami a studenty FEL o tom, co je zajímá ohledně studia, bydlení na kolejích a dalších součástí studentského života.

Zdroj a foto: FEL ČVUT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *