Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Nárůst prodeje zdravých potravin a bio produktů na Lékárna.cz odráží rostoucí důraz Čechů na zdraví a vitalitu

První měsíce nového roku je dobré využít pro posílení zdraví a vitality. Jednou z možností, jak toho docílit, je zařazení superpotravin do jídelníčku. Lékárna.cz během posledních dvou měsíců eviduje nárůst prodeje zdravých potravin o 21 %, ořechů a sušených plodů o 34 % a bio potravin dokonce až o 76 % v porovnání se stejným obdobím minulého roku. Je tedy vidět, že Čechům na zdraví a zdravé stravě opravdu záleží.

Superpotraviny jsou bohaté na esenciální živiny, vitamíny a minerály, antioxidanty, esenciální mastné kyseliny a další živiny, které podporují optimální fungování organismu. Přirozenou cestou posilují imunitní systém, podporují zdraví srdce, zlepšují trávení, snižují záněty, poskytují energii, zlepšují stav pokožky, vlasů a nehtů.

Superpotraviny jako součást zdravého jídelníčku
Díky svým výživovým vlastnostem mohou být důležitou součástí vyvážené a pestré stravy. Stačí třeba přidat lžíci chia semínek do jogurtu, dopřát si osvěžující smoothie s acai bobulemi, vyzkoušet ořechové máslo plné zdravých tuků, nebo granátová semínka bohatá na antioxidanty. „Pro superpotraviny nemusíme chodit nikam daleko. Oblíbené kysané zelí je bohatým zdrojem vitamínu C, česnek obsahuje antivirové a antibakteriální látky a také kvalitní včelí med má mnoho benefitů pro naše zdraví. Nesmíme opomenout rakytník, zázvor, zelený čaj a kakao, které vyniká vysokým podílem flavonoidů. Prospěšné je i bobulovité lesní ovoce jako borůvky, jahody, maliny, brusinky, šípek, ostružiny, bezinky, aronie nabité vitamíny, flavonoidy a látkami, které podporují zdraví a vitalitu celého těla, doplňuje PharmDr. Kamila Horníčková z online poradny Lékárna.cz.

Superpotraviny pro vitalitu
Lékárna.cz pro vás vytipovala 5 superpotravin, které vám nabídnou vyvážený mix zdraví.

  • Quinoa nabídne velké množství bílkovin, vlákniny a železa. Je unikátní tím, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, což je u rostlinných zdrojů vzácné. Je ideální pro vegany a vegetariány.
  • Chia semínka jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a bílkoviny. Posílí váš imunitní systém, dodají energii a pomohou udržet pleť krásně hydratovanou.
  • Sladkovodní řasa Spirulina je přírodním zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů, jako je železo a vápník. Je výborná pro zlepšení trávení a detoxikaci těla. Dodá energii na celý den.
  • Kurkuma je nejen v rámci ajurvédské medicíny považována za jedno z nejvíce léčivých koření. Obsahuje silný antioxidant kurkumin, který má protizánětlivé účinky, podporuje imunitní systém a zdraví jater.
  • Všechny druhy ořechů v přiměřeném množství, jako jsou například mandle, vlašské a lískové ořechy bohaté na zdravé tuky, vlákninu a vitamíny. Podporují správnou funkci mozku, krásné nehty, silné a lesklé vlasy. Na Lékárna.cz za poslední 2 měsíce patří mezi nejprodávanější jádra kešu ořechů. „U ořechů ale vždy záleží na způsobu skladování a na stáří“, upozorňuje PharmDr. Kamila Horníčková.

Důležité je najít rovnováhu a začlenit superpotraviny do vyvážené stravy spolu s ostatními potravinami, které poskytují různé živiny. Přestože mohou mít mnoho zdravotních výhod, není nutné je konzumovat ve velkém množství.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *