Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Výtvarník Jiří Votruba představuje průřez svým dílem v Art & Event Pointu Černá Labuť

Malíř, grafik a ilustrátor Jiří Votruba uvádí v Art & Event Pointu Černá Labuť svoji novou výstavu s názvem Clear Up. Půjde o úklid či objasnění, jak napovídá její překlad? Tak trochu o obojí. Jiří Votruba zde představí výběr své obrazové tvorby z různých tematických cyklů. Pořadatelem výstavy je kulturní instituce Art Lines.

Jiří Votruba (*1946) je původním povolání stavař, avšak výtvarné umění jej vždy přitahovalo a nakonec i určilo jeho profesní dráhu. S jeho grafickými návrhy se lidé běžně setkávají, ač často ani nevědí, že jde o tohoto autora. Věhlas získal Jiří Votruba nejenom v Česku, ale i v zahraničí. Své obrazy vystavoval na více než 50 výstavách v rozličných zemích světa. Velmi oblíbená je jeho tvorba například v Japonsku. Kromě malby se věnuje také ilustracím knih, zejména dětských. Ilustroval například knihu Zdeňka Svěráka Pan Buřtík a pan Špejlička, Opera nás baví, Balet nás baví či Fotbalovník o 66 nejslavnějších světových fotbalistech.

„Jiří Votruba patří mezi naše přední výtvarníky a já jsem velmi rád, že se do prostor Art & Event Point Černá Labuť mohou jeho obrazy vrátit. Tentokrát vezmeme návštěvníky na cestu napříč jeho tvorbou. Společně tak mohou prostřednictvím jeho obrazů prozkoumat země, které Jiřího Votrubu v jeho díle inspirovaly, a které i naopak nalezly inspiraci v jeho malbách,“ popisuje Ondřej Škarka, zakladatel kulturní instituce Art Lines.

Vliv pop-artu i Japonska
Stěžejními díly výstavy je série velkoformátových portrétních obrazů pozoruhodných či typických osobností, které mají vazbu na malířův život a aktivity. Tento cyklus Global Portrait představoval před několika roky základ velké autorovy výstavy v turecké Ankaře. Tuto sérii pak rozšiřují i další portréty, mísící pop-artový přístup s drippingem – tedy kapáním barev po obraze. Do dalších vystavených obrazů se zase promítly zážitky a zkušenosti Jiřího Votruby z cest po Madagaskaru.

„Nesmíme ovšem opomenout ani vliv plošného japonského vizuálního vyjádření a oblibu komiksu. To si zajisté pozorovatel uvědomí při intenzivním prohlížení obrazů s vizuálními nápovědami: jak co nejsprávněji udělat. Kupříkladu jak oloupat banán a co potom s ním. Nebo jak slepit rozpůlené srdce a zachránit se v lásce. To ve skutečnosti moc nefunguje, ale v moci umění to, snad, trochu je,“ doplňuje Martin Dostál, kurátor výstavy.

Výstavu Clear Up je možné navštívit po předchozí domluvě na e-mailu: art@cernalabut.cz, a to do 23. března 2024.

Zdroj a foto: Art Lines, Adéla Vosičková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *