Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Třapatku, zlaté mléko nebo astragalus oceňovali už naši předkové, imunitu ale nastartují i dnes

Jeden den nás navštíví teploty kolem 15 stupňů, aby ten další na teploměru svítila nula, děti ve školách i školkách trápí teploty a kašel a bacily jsou všude kolem. Podpořit imunitu je proto velmi prozíravé. Naštěstí nám příroda nabízí širokou paletu prostředků, které dovedou obranyschopnost organismu posílit. Víte, čím je speciální skalní růže? Jakou rostlinu oceňovali už indiáni? Z čeho namíchat populární zlaté mléko? A už jste slyšeli o starodávné síle astragalu?

„Silná imunita je pro zdraví člověka samozřejmě velmi důležitá. Zejména v období, kdy se láme zima a přichází jaro, je dobré ji podpořit. Lidé často hledají složité cesty, jak toho dosáhnout, přitom stačí pobývat na sluníčku, čerstvém vzduchu, mírně se otužovat, zdravě se hýbat a kvalitně jíst,“ říká MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc., lékař celostní medicíny. „Pokud však chcete tělu ještě více pomoci, můžete se poohlédnout po přírodních imunostimulantech,“ dodává. A které to jsou?

Třapatku oceňovali už indiáni
Třapatka nachová, známá spíše pod označením echinacea, je jedním z nejznámějších přírodních imunostimulantů. Rostlinu pocházející ze Severní Ameriky oceňovali pro její schopnosti údajně už indiáni, kteří ji užívali především k léčení ran, při bolestech zubů nebo nachlazení. Podporuje totiž přirozenou obranyschopnost organismu i zdraví dýchacích cest. Je však velmi silná, proto by se neměla užívat dlouhodobě – po dvoutýdenní kúře se doporučuje udělat týdenní pauzu. Dopřát si ji můžete ve formě bylinných čajů, šumivých tablet, sirupu, tinktury, v pastilkách nebo třeba v podobě mastí. Pozor však v případě, že trpíte některým autoimunitním onemocněním, užíváte léky na srdce, imunosupresiva nebo jste aktuálně gravidní či kojící. V těchto případech je vhodné poradit se s lékařem.

Skalní růže, tajemná síla z hor
Skalní růže neboli Cistus incanus. Že jste o ní ještě neslyšeli? Ačkoliv se jedná o rostlinu méně známou, rozhodně stojí za pozornost. Tato trvalka pochází ze Středozemí a roste ve vyšších nadmořských výškách. Je vysoce ceněna pro své adaptogenní vlastnosti, což znamená, že pomáhá tělu adaptovat se na stres a zvyšuje jeho odolnost proti nemocem. „Skalní růže obsahuje několikanásobně vyšší množství antioxidantů než například zelený čaj. Najdeme v ní také polyfenoly a celou řadu bioaktivních látek, které dovedou ve svém celku podpořit imunitní systém a vitalitu organismu,“ objasňuje MUDr. Ždichynec. „Pokud použijeme plantovir, což je výtažek ze skalní růže, v kombinaci s dalšími přírodními zdroji, například vitaminem B z klíčků merlíku, je pak ještě účinnější,“ dodává lékař s tím, že tuto kombinaci je možné doplňovat například v přírodních kapslích Immun44. Pokud byste chtěli využít čistě skalní růži, můžete si z ní uvařit třeba čaj.

Zázvor chutná i zahřeje
Když se řekne zázvor, lidé si obvykle představí nějaký chutný pokrm z asijské kuchyně, kde je tento kořen oblíbený pro svou kořeněnou a pikantní chuť. Pro zajímavost, již starověcí indičtí lékaři jej označovali za trávicí oheň. Zároveň je však zázvor také známým bojovníkem za silnou imunitu a zdravý organismus. Lidé si ho cení zejména pro jeho širokospektrální protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají organismu v boji proti virům a bakteriím. Zázvor navíc obsahuje značné množství antioxidantů a stimuluje pocení, čímž dovede účinně detoxikovat tělo. Pikantní kořen obsahuje třeba gingerol, shogaol a zingeron, velmi aktivní rostlinné silice. Pokud netrpíte žaludečními vředy a neužíváte léky na ředění krve, můžete si uvařit například odvar ze zázvoru s medem a citronem či si dát zázvorové kapsle, čaj nebo šťávu.

Zlaté mléko s kajenským pepřem a kurkumou vás nastartuje
Kurkuma, s aktivní složkou zvanou kurkumin, je dalším z významných přírodních imunostimulantů. Je velmi ceněna pro své protizánětlivé, antioxidační i antibakteriální vlastnosti, které pomohou nejen dobrému trávení, ale také posílí celkovou vitalitu organismu. Nejen, že ji můžete přidávat do nejrůznějších pokrmů od polévek a omáček až po maso, ale můžete si z ní dokonce připravit hřejivý drink zvaný zlaté mléko! Ten podle ájurvédské medicíny nakopne vaši imunitu, zároveň však hezky prohřeje a zklidní organismus například před spánkem. Základem je mléko (klidně i rostlinného původu), čerstvá či mletá kurkuma, skořice, troška kajenského pepře a med. Vše smícháte v hrnci dohromady, pořádně prohřejete a ještě teplé vypijete. Pokud milujete chuť koření, můžete do směsi přidat také badyán a pro trochu pikantnosti třeba zázvor.

Starodávná síla nasládlého astragalu
Astragalus, známý také jako Huang Qi nebo kozinec, je významnou bylinou v tradiční čínské medicíně, kde se využívá již tisíce let. Tato rostlinka s nasládlou chutí se obvykle využívá k posílení obranyschopnosti organismu proti vnějším patogenům, zároveň podporuje produkci a aktivaci bílých krvinek a může pomoci zvýšit vitalitu a energii. To ocení zejména lidé, které trápí chronická únava, případně ti, kteří se zotavují z nemoci. Působí jako silný antioxidant a chrání buňky před oxidativním stresem. Užívat jej můžete kupříkladu v podobě kapslí nebo třeba jemného prášku z kořene, který si snadno přimícháte do jídla či nápoje.

Autor vyjádření: Celostní lékař MUDr. Bohumil Ždichynec, který spolupracuje se společností Vegall Pharma nabízející přírodní doplňky stravy pro podporu imunity.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *