Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Index neviditelné zátěže odhaluje skryté břemeno každodenních domácích prací Evropanů

Nový průzkum společnosti Samsung Electronics odhalil, že Evropané tráví 86 % času navíc přemýšlením o zvládání domácích prací, než kolik potřebují na jejich skutečné vykonávání[1]. Tento čas, do kterého se započítává vše od fyzického neklidu až po duševní přípravu před zahájením jakéhokoli úkolu, působí jako „neviditelná zátěž“ a ovlivňuje způsob, jakým lidé tráví svůj drahocenný čas doma.

Studie, které se zúčastnilo více než 6 000 respondentů[2] z celé Evropy, odhalila, že průměrný člověk má v domácnosti na starosti nejméně sedm úkolů, což často zabere více než 30 hodin týdně. To se téměř rovná práci na plný úvazek[3] a má to nepříznivý dopad na duševní pohodu v evropských domácnostech, jelikož více než polovina respondentů (51 %) přiznává, že alespoň polovinu času pociťují stres, a dvě pětiny (41 %) se často obtížně soustředí na každodenní činnosti. Více než polovina (54 %) respondentů potvrzuje, že růst životních nákladů včetně nákladů na energie ovlivnil chod jejich domácnosti a způsobil, že se domácí práce staly více stresujícími a obtížněji zvládnutelnými.

Průzkum identifikoval 15 nejčastěji pravidelně prováděných domácích prací, mezi něž patří běžný úklid, nákup potravin a správa účtů za elektřinu. Jednotlivé úkoly byly seřazeny podle emocionální a fyzické náročnosti, kterou jim Evropané přisuzují. Ukázalo se, že navzdory větší dostupnosti pokročilých technologií a platforem, jako je ekosystém SmartThings pro řízení chodu chytré propojené domácnosti, tráví Evropané stále téměř stejnou dobu – a v některých případech i delší – mentální přípravou na běžné domácí práce ve srovnání s dobou, kterou věnují jejich provádění. Několik příkladů:

  • Evropané tráví 92 % času navíc přemýšlením o přípravě jídla ve srovnání s časem pro samotné vaření.
  • Evropané tráví 91 % času navíc přemýšlením o zabezpečení domácnosti ve srovnání s časem pro podnikání preventivních opatření.
  • Evropané tráví 88 % času navíc přemýšlením o likvidaci nebo recyklaci odpadu ve srovnání s časem pro samotné provádění tohoto úkolu.

Na pomoc pro nápravu tohoto stavu v evropských domácnostech zavedla společnost Samsung „index neviditelné zátěže“, který byl specifikován ve spolupráci s autorem bestsellerů a odborníkem na problematiku pocitu štěstí Mo Gawdatem. Pomocí prvního vzorce svého druhu (neviditelná zátěž = intenzita práce x čas x četnost provádění) umožňuje každému spočítat si vlastní neviditelnou zátěž tak, že vyhodnotí svoji fyzickou zátěž při obstarávání domácích prací a rovněž s tím související psychickou zátěž.

Většina (90 %) respondentů věří, že by jejich domácnost mohla fungovat efektivněji, a téměř polovina (48 %) je vstřícná vůči potenciálu technologií, které by jim mohly ulehčit domácí práce. Vyhodnocení indexu neviditelné zátěže proto nabízí uživatelům také jednoduchá řešení pomocí SmartThings, která jim mohou pomoci žít efektivněji a ušetřit si čas na věci, na nichž jim nejvíce záleží.

Například funkce SmartThings Energy[4] pomáhá snížit starosti se správou a placením účtů za elektřinu tím, že umožňuje přehledně sledovat spotřebu energie chytrých domácích spotřebičů a pomocí chytrých zásuvek[5] monitorovat dokonce i ta zařízení, která podporu takové funkce sama nemají. Chcete-li ušetřit více, můžete aktivovat režim AI Energy Mode[6] a regulovat spotřebu energie tak, aby nepřesáhla přednastavenou cílovou hodnotu. Aplikace SmartThings nabízí třeba také pohodlnější praní prádla – umožňuje ovládat pračku na dálku a upozorní vás na dokončení pracího cyklu. Můžete tedy spustit praní odkudkoli v pravý čas tak, aby na vás po návratu domů čekalo čerstvě vyprané prádlo.

Mo Gawdat to komentuje: „Vážím si toho, že mohu spolupracovat se společností Samsung na zpracování indexu neviditelné zátěže a pomocí tohoto orientačního bodovacího systému ukázat Evropanům skryté břemeno domácích prací, které si obvykle neuvědomují. Dobré využití času doma má zásadní vliv na naši celkovou pohodu, a proto je důležité zavést do každodenní rutiny zdravé návyky, které nám pomohou snadno zvládat seznam úkolů. Se SmartThings je možné automatizovat spoustu domácích prací a výrazně zkvalitnit trávení našeho volného času doma.“

Nathan Sheffield, vedoucí oddělení IOT a SmartThings společnosti Samsung Europe, dodává: „Ve společnosti Samsung stále hledáme způsoby, jak lidem pomoci ušetřit čas a ulehčit jim práci. SmartThings odemyká jednodušší, chytřejší a propojenější svět. V současné době existuje přes 300 partnerských značek, které podporují více než 3 200 připojitelných zařízení. Díky kompletní kontrole nad svým domovem a důležitými domácími povinnostmi se vám uvolní čas na to, abyste se mohli věnovat věcem, které jsou pro vás ze všeho nejdůležitější. Prostřednictvím indexu neviditelné zátěže jsme chtěli podnítit debaty o pracovní zátěži v domácnostech po celé Evropě. Doufáme, že když pobídneme lidi, aby si více uvědomovali svoji neviditelnou zátěž, začnou ve větší míře využívat ohromné výhody technologií, které jim pomohou vést spokojenější život.“

Další informace o SmartThings najdete na https://www.samsung.com/cz/smartthings/.

[1] Vypočteno jako procento průměrného času, který evropští respondenti podle svých zkušeností stráví přemýšlením/přípravou na všechny svoje úkoly v domácnosti (27 hodin), a času, který stejná skupina stráví vlastním plněním těchto úkolů (31 hodin).

[2] Průzkum provedený v říjnu 2023 společností FleishmanHillard TRUE Global Intelligence ve spolupráci se společností Focaldata, kterého se zúčastnilo 6 066 evropských spotřebitelů ze Spojeného království, Francie, Německa, Španělska, Itálie a Polska.

[3] Vychází z průměrné pracovní doby na plný úvazek u osob ve věku 20–64 let v Evropě v roce 2022, která podle Eurostatu, oficiálního statistického úřadu EU, činila 37,5 hodiny.

[4] Vyžaduje kompatibilní zásuvku Smart Plug a řídicí jednotku Smart Home Hub. Zásuvku Smart Plug je třeba zaregistrovat v aplikaci SmartThings. Sledování spotřeby energie pomocí zásuvky Smart Plug je dostupné na kartě „Smart Plug“ v záložce „Zařízení“ v aplikaci SmartThings.

[5] Vyžaduje kompatibilní zásuvku Smart Plug a řídicí jednotku Smart Home Hub. Zásuvku Smart Plug je třeba zaregistrovat v aplikaci SmartThings. Sledování spotřeby energie pomocí zásuvky Smart Plug je dostupné na kartě „Smart Plug“ v záložce „Zařízení“ v aplikaci SmartThings.

[6] Funkce AI Energy Mode se může lišit v závislosti na zemi, regionu nebo zařízení. Dokáže přepnout všechny kompatibilní chytré spotřebiče do úsporného režimu buď automaticky, nebo pokud odhadovaný měsíční účet za elektřinu překročí přednastavenou cílovou hodnotu. (Příklad: Chladnička– optimalizace otáček a provozu kompresoru a nastavení teploty mrazničky.) Spotřeba energie a odhadované náklady zobrazené v aplikaci SmartThings Energy se mohou lišit od skutečné spotřeby a nákladů.

Zdroj a foto: Samsung

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *