Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Divák jako spoluautor představení o každodenních liminálních  stavech. Studující KALD vás zavedou na jeviště i do prostor okolo Divadla DISK 

Divadlo DISK uvede 29. 2. 2024 premiéru absolventské  inscenace LIMINIMIL, na které studující 3. ročníku katedry alternativního a  loutkového divadla DAMU spolupracovali s režisérem a choreografem Jarem Viňarským. V autorské inscenaci pracují s pojmem liminalita. Provedou  diváka v rámci představení i mimo jeviště Divadla DISK. 

„Nahlížíme na liminalitu optikou člověka, který tento pojem ani nemusí znát,  aby se dokázal naladit na obsahovou stránku inscenace,” říká o tvůrčím  procesu režisér Jaro Viňarský. Pojem liminalita se obecně pojí především s  rituály. Za liminální je považován stav, kdy procházíme proměnou a  neocitáme se ani v původním stavu, ani ve stavu novém. Za liminální stavy  v běžném životě můžeme považovat například spánek, dospívání, přechod  dne a noci Jako liminální můžeme mnohdy definovat i prostory např. letiště,  metro, chodba, čekárna… 

„V tvůrčím procesu jsme se zabývali stránkou liminality, která se snaží  pojmenovat stav na pomezí nezařaditelného. Byl to pro nás skvělý výchozí  bod pro práci s tématem. Studenti pak skrze improvizace začali vyprávět  jak se v jejich každodenním životě vyjevuje nejistota, ztracenost, pocit  prázdnoty a neukotvenosti v současném světě,” zmiňuje dramaturgyně  projektu Sára Arnstein.  

Hra s pojmem liminalita vedla tvůrce k zamyšlení nad tím, jaký může nést  význam v běžném životě. Dennodenní banální a metafyzické okamžiky se  v životě většinou protínají nelogicky, vzniká tak koláž situací, která vybízí k  hledání vyššího smyslu.    

I samotná inscenace se snaží diváka uvést do jistého liminálního stavu.  Divadlo DISK je decentralizováno a rozprostřeno do různých tras, které  protínají samotné jeviště a pokračují do okolních prostor divadla. „Každý se  tak může napojit na performativní akci nejen mentálně, intelektuálně ale i  fyzicky. Vstát, připojit se k performerům a tím se podílet na společném  zážitku,” popisuje režisér Jaro Viňarský průběh představení. 

INFORMACE O INSCENACI 
Autorský kolektiv ve složení:  
Režie: Jaro Viňarský 
Performují studenti 3. ročníku Katedry alternativního a loutkového divadla:  Valentýna Mužíková, Anastázie Dobrodinská, Sára Maďarová, Bea  Stevens, Patrik Možíš, Martin Mlčouch, Matyáš Hadrbolec, Danny  Takieddin  
Dramaturgická spolupráce: Sára Arnstein, Ana Nežmah 
Light design: Tomáš Morávek  
Produkce: Adéla Garabíková, Vojtěch Sochor, Mikuláš Zelinský 
Fotograf: Lukáš Veselý  
Grafika: Matyáš Hadrbolec  
Pedagogické vedení ročníku: Ing. MgA. Branislav Mazúch  veřejná generální zkouška: 28. 2. v 11:00  

premiéra: 29. 2. v 19:30 
nejbližší reprízy: 4. 3., 8. 3., 18. 3. vždy v 19:30  

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v  pokladně divadla (ve všední dny od 17:00 do 19:30 a o víkendu vždy  hodinu před představením). 

Zdroj a foto: Divadlo Disk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *