Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Rakovina ročně zabije přes 27 tisíc Čechů. Nový domácí test zabere jen 5 minut, nebolí a může vám zachránit život

Zákeřnost nádorových onemocnění spočívá v jejich počáteční nenápadnosti. Když lékař rakovinu diagnostikuje, je už v řadě případů pozdě. Do Česka ale přichází nový běžně dostupný test pro domácí použití, který dokáže v moči zjistit orientační množství látek spojených se vznikem nádorů.

Rakovina je souhrnné označení různorodé skupiny chorob, které mají jedno společné – část buněk se přestane chovat tak, jak má a začne se nekontrolovaně množit. Zhoubné tumory stojí za téměř každým čtvrtým úmrtím v Česku (23 %), řada lidí v rizikovém věku přitom zanedbává preventivní prohlídky, které jim mohou zachránit život. Čím dříve se totiž na nádorové onemocnění přijde, tím jsou zpravidla lepší vyhlídky na úspěšnou léčbu.

„Podle mých zkušeností poměrně velká část lidí na preventivní prohlídky chodí málo nebo vůbec. Je to částečně z pohodlnosti, nádorová onemocnění v časných stádiích navíc v mnoha případech nebolí, a pacient tak nemá šanci sám nic poznat,“ říká Mudr. Jiří Franěk z chirurgické ambulance Prahy 2.

Situaci navíc ještě zhoršil covid, během pandemie se totiž ze strachu z nákazy na „prevenčky“ chodilo ještě méně. Někteří lidé se pak lékařům vyhýbají úplně a navštěvují je až ve chvíli, kdy cítí problém. To ale v případě rakoviny může být doslova fatální chyba.

Tyrosin jako „red flag“
Neesenciální aminokyselina Tyrosin plní v lidském těle řadu funkcí. Jeho zvýšená koncentrace v moči může signalizovat nádorové onemocnění plic, prsu, žlučníku a slinivky nebo dělohy. Právě na tomto principu funguje testovací sada Carci Reagent, kterou lze použít v pohodlí domova. Pozitivní test ještě nutně není důvod k panice, je ale určitě dobrý nápad navštívit na tento popud lékaře. Test vyniká svou silnou senzitivou na zhoubné tumory (až 96,7 %) a také specifitou, díky které může sloužit jako pomocná detekční metoda vhodná pro popularizaci.

Použití je jednoduché – do ampulky se přidají zhruba 3 mililitry čerstvé moči a po 3-5 minutách se podle návodu vyhodnotí barva. Platný test může mít tři výstupy a sice pozitivní s vysokou koncentrací, při kterém je třeba neprodleně kontaktovat lékaře, pozitivní s nižší koncentrací, kdy se rovněž doporučuje konzultovat výsledek s lékařem a negativní.

Domácí orientační testy se v současnosti využívají u celé řady dalších onemocnění, i u těch infekčních jako je například HIV, jedná se proto o způsob, který už prokázal svou hodnotu. „Samotestování je jednak cesta, jak ve vyšší míře odhalovat nádorová onemocnění v časných stádiích a také způsob jak veřejnost edukovat a zvyšovat zájem o své zdraví,“ uzavírá MUDr. Franěk.

Zdroje:
https://www.tribune.cz/zdravotnictvi/onkologicky-profil-cr-umrtnost-mame-stale-vyssi-nez-je-prumer-eu/
https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/nemocnych-rakovinou-kazdorocne-pribyva-ukazuje-analyza-vzp

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *