Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Vsaďte na maximálně účinná tepelná čerpadla Panasonic Aquarea z Plzně

Rostoucí požadavky na využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) v systémech vytápění a chlazení se týkají rodinných domů již řadu let. Pokud stavíte, musíte splnit přísné podmínky na spotřebu neobnovitelné energie. A jestli vás neláká si nastavovat v zimních měsících teplotu na 18 °C, potřebujete chybějící energii doplnit právě z OZE. Pro svou vysokou energetickou účinnost jsou ideální volbou tepelná čerpadla typu vzduch-voda. Kvalitním příkladem tohoto typu čerpadel jsou modely Panasonic Aquarea, které se vyrábějí již sedmým rokem v Plzni.

Pokud jste se rozhodli postavit rodinný dům, musíte podle legislativy platné od 1. ledna 2022 splnit energetický požadavek na celkové množství spotřebované primární neobnovitelné energie[1]. Ten je aktuálně do 50 kWh/m2 za rok pro nízkoenergetické domy, 75–80 kWh/m2 za rok pro běžné domy a 85–95 kWh/m2 pro menší rodinné domky s energeticky vztažnou plochou menší než 120 m2.[2]

V případě, že tyto hodnoty překračujete, musíte zbytek energie získat z obnovitelných zdrojů. Skvělým řešením jsou v těchto případech tepelná čerpadla, která nabízejí vysokou energetickou účinnost. Mezi takové jednoznačně patří čerpadla typu vzduch-voda Panasonic Aquarea.

Mrazy –28 °C? Pro tepelka Panasonic žádný problém
Modely Panasonic Aquarea umějí dosáhnout vynikajících výkonů i v nepříznivých klimatických podmínkách. Dokonce bez obtíží fungují i v mrazech dosahujících –28 °C. Modely T-CAP mají maximální koeficient topného faktoru (COP) 4,85, což znamená, že při 1 kW vyprodukují až 4,85 kW energie. Pro srovnání – olejový kotel je 5,7x méně účinný a plynový kotel 5,3x méně účinný než tepelné čerpadlo (viz tabulku níže).

Účinnost různých systémů vytápění[3]
Typ systémů vytápění Topný faktor (COP)
Olejový kotel 0,85
Plynový kotel 0,9
Panasonic Aquarea T-CAP s výkonem 9 kW při venkovní teplotě +7 °C až 4,85

Nízké provozní náklady a energetické úspory až 75 %
Kromě toho, že tepelné čerpadlo pomáhá splnit výše jmenované energetické požadavky, představuje nezanedbatelný přínos pro váš rodinný rozpočet. Na jeho pořízení lze využít dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám, a díky jejich vysoké účinnosti tak šetřit náklady za energie. A to výrazně!

Například kombinace vnitřní a vnější jednotky Panasonic Aquarea K splňuje energetickou třídu A+++ a při výkonu 5 kW nabízí topný faktor (COP) 3,57.[4] Za rok pro svůj provoz v mírném klimatickém pásmu a při nízkých teplotách spotřebuje 1 631 kWh elektřiny. To by při celkové ceně za 1 kWh ve výši například 6 Kč [5] znamenalo provozní náklady, které ročně nepřekročí ani 10 000 korun.

Dalším důležitým faktorem je, že v průměru jedna česká domácnost spotřebuje kolem 3 000 kWh elektřiny ročně[6]. U rodinného domu s vytápěním spíš počítejte se 4 000 kWh. Pokud tedy bereme v úvahu účinnost COP 3 a zaměříme se výhradně na spotřebu, umí tepelné čerpadlo uspořit zhruba až 75 % nákladů na spotřebovanou energii.

S tepelným čerpadlem získáte řadu benefitů
Jednotky Panasonic Aquarea přinášejí kromě vysoké účinnosti i celou řadu dalších výhod:

  • úsporně ohřívají teplou vodu,
  • umějí nejen topit, ale i chladit, takže udržují teplotní komfort v domácnosti i v létě,
  • nabízejí intuitivní ovládání prostřednictvím počítače nebo tabletu,
  • venkovní jednotky jsou velmi tiché, tudíž jejich provoz neruší vás ani sousedy.

Tepelná čerpadla Panasonic Aquarea navíc poskytují vysoký uživatelský komfort díky řídicím systémům Panasonic Comfort Cloud a AC Service Cloud.

  • Panasonic Comfort Cloud je aplikace, pomocí které lze snadno ovládat nastavení vytápění a chlazení i monitorovat spotřebu a výdaje přes chytrý telefon či tablet.
  • AC Service Cloud je řídicí systém, jenž je k dispozici servisním i instalačním firmám. Umožňuje pomocí vzdáleného přístupu nastavení, správu, diagnostiku i prediktivní údržbu systémů chlazení a vytápění. Technik tak dokáže na dálku diagnostikovat poruchu a k opravě zamířit se všemi potřebnými díly nebo vám pomůže s úpravou nastavení, aniž bude nutná jeho návštěva. 

Špičková kvalita ze západních Čech
Řada modelů tepelných čerpadel Aquarea se vyrábí v západočeské Plzni, kde Panasonic produkuje čerpadla od roku 2018. V prosinci loňského roku začala výstavba nového výrobního závodu, díky kterému se Plzeň stane centrem produkce, výzkumu i vývoje tepelných čerpadel značky Panasonic v Evropě. Do projektu investuje japonská značka celkem 7,6 miliardy korun s cílem dokončit nový závod do jara 2025 a do roku 2030 v Plzni vyrábět až milion čerpadel ročně.

Zdroj a foto: www.aircon.panasonic.cz
[1] https://www.mpo.cz/cz/energetika/energeticka-ucinnost/vyhlaska-c–264-2020-sb—o-energeticke-narocnosti-budov–255330/
[2] https://stavba.tzb-info.cz/budovy-s-temer-nulovou-spotrebou-energie/20768-novela-vyhlasky-c-78-2013-sb-cast-4-uprava-pozadavku-na-nzeb
[3] https://www.aircon.panasonic.eu/CZ_cs/happening/aquarea-t-cap/
[4] Kombinace vnější jednotky WH-ADC0309K6E5 a vnitřní jednotky WH-UDZ03KE5 při venkovní teplotě vzduchu 2 °C a teplotě dodávané vody 35 °C.
[5] Příklad ceny zahrnující všechny poplatky včetně daně, distribuce, POZE atd. Kolik platíte za elektřinu ve své domácnosti, zjistíte z vyúčtování elektřiny od svého dodavatele energií.
[6] https://www.cez.cz/cs/clanky/elektrina/jaka-je-prumerna-spotreba-elektriny-u-rodinneho-domu-174046

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *