Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Koblížky podle Kristíny Nemčkové. Připravte si masopustní dobrotu z kynutého těsta

Taky jste na sladké? Tak to pro vás dnes máme něco opravdu speciálního – recept na skvělé koblížky od Kristíny Nemčkové, Fanoušci vynikající gastronomie a inspirativních životních příběhů jistě vědí, že Kristína vyhrála 3. řadu soutěže MasterChef Česko (v 17 letech byla nejmladší vítězkou na světě). Po absolvování prestižní školy Le Cordon Bleu v Londýně získala Grand Diplôme®, v Londýně pak pracovala v michelinské restauraci Story a nyní nabírá cenné zkušenosti v dalším michelinském podniku Geranium v Kodani. Magazín Forbes ji zařadil do výběru 30pod30. Je autorkou oblíbené kuchařky #UPGRADE. Dlouhodobě spolupracuje se společností Miele a je také jednou z tváří kampaně Mám Miele. Její vášeň pro kulinářství a odborné znalosti v kombinaci s technologiemi Miele přinášejí do kuchyně specifické kouzlo i spoustu nezapomenutelných chutí.

Pusťme se tedy do přípravy!
Recept na koblížky získala Kristína od své babičky. Krok za krokem vám ukážeme, jak se nebát kynutého těsta i jak dosáhnout dokonalé zlatavé barvy a nadýchané struktury koblih.

Ingredience na kvásek:
1 kostka čerstvého droždí (42 g)
100 ml mléka pokojové teploty
lžíce hladké mouky
lžička krystalového cukru

Ingredience na těsto:
300 g hladké mouky 00
300 g polohrubé mouky
100 ml mléka
100 ml piva
4 vejce
4 lžíce rostlinného oleje
4 lžíce rumu
4 lžíce citronové šťávy
2 lžíce krystalového cukru
špetka soli
1 l rostlinného oleje na smažení

Ingredience na dochucení a ozdobení
oblíbená marmeláda nebo oříškové máslo
moučkový cukr na posypání

Postup:
V misce rozdrobte čerstvé droždí, přidejte lžíci hladké mouky, lžičku cukru krystal a zalijte 100 ml vlažného mléka (ideálně pokojové teploty). Zamíchejte polévkovou lžící, přikryjte suchou a čistou kuchyňskou utěrkou a nechte na teplém místě vzejít kvásek, až zdvojnásobí svůj objem. Trvá to přibližně 10-15 minut.

V další misce smíchejte, nejlépe kuchyňskou metličkou prošlehejte, zbytek vlažného mléka (100 ml), 4 žloutky (bílky si odložte stranou), 4 lžíce oleje, rumu, citronové šťávy a pivo. Alkohol se přidává proto, že pomůže těstu se nakypřit a během smažení ochrání koblihy, aby nenasákly tolik oleje.

Ve větší míse, nebo lépe přímo v míse od robotu, smíchejte obě mouky, přidejte špetku soli, cukr, přilijte vzešlý kvásek a ochucené mléko a nechte hnětacím hákem v robotu dobře promíchat a zpracovat v hladké těsto. Ze 2 bílků vyšlehejte tuhý sníh a ten pomalu a opatrně zapracujte do těsta. Hotové hladké těsto jemně poprašte moukou, přikryjte čistou kuchyňskou utěrkou a nechte na teplém místě nebo ve speciálním programu parní trouby Miele nakynout – cca 1 hodinu, nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem.

Vykynuté těsto přeneste na vál (podložku) jemně posypaný moukou, ručně propracujte a nechte kynout dalších 15 minut. Pak z těsta válečkem vyválejte 1,5 cm vysoký plát, vykrojte kolečka s průměrem přibližně 10 cm a ty přeneste na pečicí papír. Mezi koblihami nechte dostatečné rozestupy, přikryjte čistou kuchyňskou utěrkou a nechte je naposledy nakynout po dobu 15 minut. Na vykrajování z těsta použijte vykrajovátko na koblihy nebo jeden z kruhů ze sady vykrajovátek.

Během posledního kynutí si v hrnci nebo v hluboké pánvi rozpalte dostatek rostlinného oleje. Kobliha musí v oleji plavat, proto olejem v pánvi nešetřete. Pokud by se smažila na dně pánve, neudělá se jí světlý kroužek po obvodu. Než do oleje vložíte kolečko z těsta, vždy ho uprostřed trochu promáčkněte. Koblihy pak smažte nejdřív vrchní stranou dolů a po minutě otočte. Smažte tedy jednu minutu z každé strany dozlatova. K manipulaci můžete použít špejli nebo speciální kleště pro smažení. Je ale důležité koblihu během smažení nepropíchnout. Usmaženou koblihu přeneste na talíř s papírovou utěrkou, která nasaje přebytečný tuk.

Do důlku ve středu koblihy dejte lžičku oblíbené marmelády, jemně posypte moučkovým cukrem a podávejte.

Zdroj a foto: Miele

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *