Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZdraví

Česká republika se potýká s nedostatkem logopedů, přestože jejich počet rok od roku roste

Návštěvu logopeda bychom rozhodně neměli podceňovat, vady řeči totiž můžou zásadně snížit kvalitu života dotyčného. Počet logopedů se za posledních 20 let zdvojnásobil, ale dětských i dospělých pacientů rok od roku přibývá. Projekt Hláskování s Lipánkem pomůže procvičovat výslovnost při čekání na termín schůzky s logopedem a poslouží také jako vhodný doplněk logopedických sezení.

Podle Asociace klinických logopedů ČR potřebovalo v roce 2022 logopedickou péči více než 190 000 lidí, zatímco v roce 2010 jich bylo jen necelých 130 000. Rostoucí poptávka po logopedech se netýká pouze nezletilých. „S narůstající délkou života a tím i stárnoucí populaci přibyla i péče o osoby s neurodegenerativním onemocněním a o osoby ve stavu vedoucím k demenci.” uvádí Asociace ve své tiskové zprávě. Podle posledních údajů připadá v České republice 1 logoped na 15 495 osob, což není považováno za optimální počet. „Ideální stav by byl minimálně 1 úvazek logopeda na 5 000 osob, a to nyní není, zdůrazňuje Asociace, která zároveň dodává, že největší potíže v dostupnosti péče jsou v příhraničních regionech, zejména v Libereckém a Karlovarském kraji.

Zanedbávání logopeda může způsobit rozvoj dalších onemocnění
Logopedické diagnózy by se neměly podceňovat. „Je to jako s každou nemocí, když dlouho něco přecházíte a neřešíte, může to mít negativní dopad a zapříčinit rozvoj dalších nemocí. Nedochází-li k cílené a odborné intervenci ze strany logopeda, nejde o život, ale dojde k útlumu vývoje či regenerace mozku nebo svalů a tím dochází k tomu z našeho pohledu nejhoršímu, což je snížení kvality života,” vysvětluje Barbora Richtrová z Asociace klinických logopedů ČR.

Cvičení výslovnosti, ať už jste kdekoli
Jeden z vůbec prvních projektů svého druhu v České republice, který ve svých videích nabízí rady, jak správně, ale zároveň zábavnou formou rozvíjet dětskou řeč, se jmenuje Hláskování s Lipánkem. Videa se zkušenou logopedkou jsou zdarma k dispozici na webu: www.hlaskovanislipankem.cz. „Projekt oslovuje a informuje rodiče, jak u dětí výslovnost jednotlivých hlásek přirozenou cestou podporovat. V naší době, kdy je běžné používat moderní technologie od počítačů přes tablety nebo telefony, se může zdát, že tyto vymoženosti dětem komunikaci s okolím nahradí nebo usnadní. To je ale omyl. Základem mezilidské komunikace je vždy mluvené slovo doprovázené naší mimikou, gesty, očním kontaktem a pohybem těla,” říká Mgr. Jitka Kalfuss, klinická logopedka a autorka scénářů videí.

Vládní novela zkomplikovala logopedům situaci
Vládní novela školského zákona zavedla dalšího logopeda – školního logopeda. To by podle Asociace logopedů nebyl problém, pokud by se jednalo o skutečně vzdělaného odborníka. Způsobuje to terminologický a kompetenční chaos, protože veřejnost nebude rozlišovat, že pedagogický pracovník samozřejmě neléčí, ale učí. Richtrová v tom vidím návrat do minulého století a samozřejmě mínus pro pacienta. „Bohužel po novelizaci se každý rád pojmenovává logoped, i když jím není: existují případy, kdy tak činí osoba s 3měsíčním kurzem. Neadekvátní péče může poškodit duševní zdraví. Je doloženo, že nepřiměřený tlak na řečové a jazykové funkce vyvolává obranné reakce jako je sociální úzkost, agresivita a v adolescenci se rozvíjí deprese, která pokračuje do dospělosti,” dodává.

Zdroj a foto: www.hlaskovanislipankem.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *