Foodsharing na sýrové vlně zeleninového koláče
Únor necháváme za zády a míříme vstříc prvnímu jarnímu měsíci. Březen a s ním i přicházející jaro v nás probouzí po dlouhé zimě opět chuť se socializovat a společně s rodinou či přáteli opět něco zažít a podniknout. V dnešní uspěchané době je totiž čas to nejcennější, co můžeme našim blízkým nabídnout. Nejoblíbenější zážitky jsou pochopitelně ty, které zahrnují kvalitní jídlo a kvalitní společnost. Můžete si tedy být jisti, že víkendovým foodsharingem rozhodně nešlápnete vedle, zejména když se jedná o ochutnávání sýrových koláčů. Češi jsou totiž milovníky jak sýrů, tak mouky. Není proto divu, že většinu zemí Evropy v této oblasti válcujeme!
Oblíbená česká delikatesa, která vám pomůže budovat sociální vazby
16 kilogramů. Tolik se ročně sní v Česku na osobu sýra. Toto číslo už se navíc řadí k těm vyšším v rámci evropských zemí, dokonce ke špičce ve střední Evropě. Kdo by totiž neměl rád sýr? Čas od času si na sýru pochutná až 96 % z nás, což mluví za vše. My Češi nejvíce holdujeme sýrům polotvrdým jako je například eidam či gouda. Ačkoliv jsme také milovníci taveného sýra, což se řadí mezi takzvané české kuriozity, postupem času se v nás probouzí i gurmáni – čím dál tím více roste obliba plísňových a čerstvých sýrů. A jaký je váš nejoblíbenější sýr? Tento recept na zeleninové koláče totiž nechává představivosti dveře dokořán a použít tak můžete jakýkoliv druh, který vás jen napadne.
Pokud vám široká nabídka možností děla při rozhodování problém, máme tu pro vás jednoduchý tip.
Foodsharing! Vyzkoušejte při pečení tohoto jednoduchého receptu sýrů hned několik, svolejte rodinu či přátelé a přispějte k prohloubení vašich sociálních vazeb. Neexistuje totiž vřelejší gesto, než když se s vámi někdo podělí o své jídlo. Tento sociální tmel už možná někteří z vás okusili na prázdninách v zahraničí, pro ty, kterým to zatím nic neříká, se jedná o sdílení jídla založené na jednoduchém principu: do středu stolu se dá několik druhů pokrmů, které všichni dle svých chuťových preferencí ochutnávají. Kořeny má tento typ stolování v asijské či arabské kultuře, v dnešní době už je rozšířen ale téměř do celého světa. Není divu, sdílení jídla totiž pomáhá prohlubovat sociální vazby, odbourává napětí a podporuje sounáležitost. Děti, které se principům foodsharingu naučili v dětství, mají v dospělosti vyšší odolnost vůči stresu a navazování vztahů je pro většinu z nich rutinní záležitostí. Za zkoušku tedy tento koncept rozhodně stojí. Kvalitní jídlo v kvalitní společnosti navíc není nikdy špatným nápadem!
Když se nemůžete dočkat prvního křupnutí
Vláčné, lehké a s tím správným křupnutím na závěr. O to se při pečení křehkých těst snaží spousta z nás, ale ne každému se kýženého efektu dosáhnout vždy podaří. Proto přicházíme s tipem, který vaše pečení posune opět na nový level. Babiččina volba ve svém rozsáhlém moučném portfoliu totiž nabízí i speciální mouku na křehká těsta. Je jako šitá na míru těstům, která mají držet při vyvalování svůj tvar. Těsta z této mouky tedy skvěle drží strukturu, nelepí se a ani se netrhají. Mouka je ideální pro přípravu těst určených k vykrajování, příkladem tedy pro linecké cukroví či čajové pečivo. Nešlápnete s ní vedle ani při slaném pečení jako jsou slané koláče, quiche nebo sýrové tyčinky. Hodí se zkrátka na všechny recepty, u kterých se toho lahodného křupnutí při prvním soustu po vytažení z trouby nemůžeme dočkat. Mouku Babiččina volba na křehké pečivo koupíte na kosik.cz a na itesco.cz. Pokud tuto speciální mouku neseženete, použijte například pšeničnou mouku univerzální nebo hladkou.
Ingredience na těsto:
255 g hladké mouky na křehká těsta Babiččina volba
113 g změklého másla
1 vejce
špetka soli
Ingredience na náplň:
1 cibule nebo šalotka na měsíčky
1 červená paprika na proužky
4 větší žampiony na plátky
250 g oblíbeného sýra
olej na restování
4 vejce
300 ml mléka
provensálské nebo italské koření
Postup:
Nejprve si připravte těsto s dostatečným předstihem před pečením. Je potřeba ho nechat uležet. Na vále smíchejte máslo nakrájené na kostičky s moukou a konečky prstů vypracujte drobenku. Pak osolte, přidejte vejce a vypracujte hladké těsto. Uložte zabalené ve fólii alespoň na 30 minut do lednice. Poté zapněte troubu na 180 °C. Nyní vyválejte tenkou placku, kterou vyložíte vymazanou formu na nízký koláč. Přitlačte k formě a hodně propíchejte vidličkou, aby se těsto nezvedalo. Dejte na 10 minut předpéct samotné těsto. Na oleji mezitím orestujte cibuli a zeleninu do měkka. V misce prošlehejte vejce, mléko a koření, případně dosolte, pokud koření neobsahuje sůl. Předpečené těsto rovnoměrně vyložte zeleninou a zalijte zálivkou. Nakonec posypte sýrem a dejte dopéct. Asi po 30 minutách zkontrolujte a na posledních 5–10 minut můžete zapnout horní gril, aby měl koláč dozlatova upečenou krustu.
Zdroj a foto: GoodMills Česko, Babiččina volba