Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiSport

(R)evoluce na českých školách – nahradí běžkařský lyžák ten tradiční?

Letošní mírná zima pomalu končí a české školy začnou již brzy plánovat lyžařské kurzy na příští zimu. Letos se však více než jindy diskutovalo, zda tradiční výcvik na sjezdovkách do škol patří, kolik rodin si jej může dovolit nebo zda má smysl při stále horší situaci se sněhem. Proto se značka Hamé a její Májka, dlouhodobí partneři české biatlonové reprezentace, podívaly na alternativu – běžkování. Závěr je překvapivý – běžkování na lyžácích podporují jak mladí, tak jejich rodiče. A to by měly vzít školy při plánování příští zimy v potaz. Klasický školní lyžák by měl žít dál – je totiž zdrojem historek, zábavy a vzpomínek na další desítky let. A především pomáhá budovat dobré vztahy mezi vrstevníky, což je téma v dnešní době odborníky také často zmiňované. Ostatně, proto film Sněženky a machři stále patří mezi nejoblíbenější české „bijáky“.

Ve spolupráci s Českým biatlonem se značka Hamé, výrobce paštik Májka, zeptala, zda na lyžařský výcvik patří běžky. Ptala se* mladých lidí od 16 do 25 let, kteří mají na lyžařské výcviky čerstvé vzpomínky, a také rodičů, kteří své děti na výcviky posílají. Výsledek vás překvapí! 71 % mladých lidí odpovědělo, že by běžkování jako součást lyžařského výcviku uvítali a 47 procent by klidně jelo na školní výcvik, který je výhradně běžkařský. Naopak striktní NE řeklo jen 18,1 procenta. U rodičů je situace ještě příznivější. Na výhradně běžkařský lyžák by jich své děti poslalo 71 %. Z toho jednoznačně vyplývá, že by školy měly tuto alternativu zvážit. Děti i rodiče mají zájem!

Hlavně aby nás učitel neprudil
Mladá generace pozitivně překvapila i v detailním pohledu na běžkování. Na otázku, co by je nejvíc bavilo, zastávky v restauracích, kioscích a horských chatách uvedlo jen necelých pět procent dotázaných. Hlavními důvody jsou zdravý sportovní výkon (27 %), krásné výhledy do krajiny (26 %) a legrace s partou (24 %).  Ale vážené školy, pozor! Jsou i věci, které by vašim „chovancům“ vadily. Na prvním místě uvedli situaci, kdy by je učitel neustále sekýroval a vyžadoval svižnější jízdu (shoduje se 42 % dotázaných). S tím se pojí i příliš dlouhá túra (15 %), případně špatné počasí (13 %) anebo špatně namazané běžky (11 %).

Ostatně, všechny tyto faktory se při ukázce, jak běžková túra s ambiciozním učitelem nemá vypadat, podařilo geniálně spojit právě autorům Sněženek. Běžkování s partou spolužáků je prostě na prvním místě o pohodě, legraci a dobré náladě! Názor mladé generace potvrzuje i učitel tělocviku David Špelda z Biskupského gymnázia v Hradci Králové, který má pořádání lyžařských výcviků pro studenty na starosti: „Běžky mezi zimní sporty patří a na lyžařských kurzech by neměly chybět. Studentům tak můžeme zprostředkovat jedinečné společné zážitky a hravá a zábavná forma přispívá jak ke stmelení kolektivu, tak i podpoře jednotlivců a objevení radosti z běžeckého lyžování. Často jsou obavy studentů z běžkování na kurzu předem zbytečné a pokud nemluvíme o běžkařské části výcviku jako o úmorných túrách s tlakem na tempo, tak je to příjemný a troufám si říct i zábavný čas strávený pohybem mimo ruch střediska a vymezený prostor lyžařského udržovaného areálu.“

Rodiče chtějí mít zdravé děti
A zásadní argument ve prospěch běžek na školním lyžáku pro rodiče? Je to zdravý sport na čerstvém vzduchu (42 %). Na druhém místě rodiče uvedli, že běžkování je super zážitek v partě (16 %). V potaz berou i nižší riziko úrazu než při sjezdovém lyžování (11 %). Paradoxně až daleko vzadu se umístil argument, o kterém se dlouze diskutovalo v médiích – tedy fakt, že by běžky byly levnější než sjezdovky. To by byl hlavní důvod jen pro 5,1 procenta rodičů.

Školy, uvažujte o běžkách
Běžkařský výcvik jako alternativu ke klasickému sjezdovému lyžáku by tedy ocenili jak dospělí, tak mládež. Školám by zároveň taková varianta mohla výrazně zjednodušit život. „Výhradně běžkařský kurz by nám umožnil rozšíření výběru lokalit a vyhnutí se přeplněným a drahým střediskům, běžkování jako takové je obecně lépe finančně dostupný sport než sjezdové lyžování a celková organizace kurzu by se tím pravděpodobně usnadnila,“ vysvětluje David Špelda. Díky ochotě škol vystoupit ze sjezdařské rutiny by se tak běžkování mohlo vrátit „do kurzu“.

S běžkováním totiž máme obrovský prostor „přidat plyn“. Na závody v biatlonu se nás sice dívají statisíce, a popularita filmu Sněženky a machři (1982) ani po víc jak čtyřiceti letech neuvadá. Snímek podle průzkumu dobře zná nejen 94 % rodičů, ale také 73 % dotázaných ve věku 16-25 let. Jen 8,6 procenta Čechů ale podle průzkumu běžkuje pravidelně. Je tu nicméně dalších 62,6 procenta lidí, kteří říkají, že na běžkách už párkrát v životě stáli. Máme tedy na čem stavět. To potvrzuje i Alena Fišerová ze značky Hamé: „Podporujeme biatlon nejen kvůli jeho velké popularitě mezi fanoušky všech věkových skupin, ale také proto, že je spojený s běžkováním a aktivním pohybem v přírodě. A to jsou témata důležitá zejména pro mladé lidi možná více než kdykoliv dříve.“

*„Sběr dat byl realizován v únoru 2023 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 500 respondentů ve věku 16-25 let a 500 rodičů s dětmi.“

Odpovědi skupina 16-25 let:
Jste pro, aby součástí školních lyžařských výcviků bylo také běžkování?

Odpověď %
Určitě ano 34,1%
Spíše ano 37,0%
Spíše ne 14,1%
Určitě ne 5,5%
Nevím 9,3%

Co by vás na běžkařské části bavilo/proč byste ji zařadil/a?

Odpověď %
Je tam s partou lidí víc legrace než na sjezdovkách 23,6%
Je to zdravý sportovní výkon 27,1%
Zastávky v restauraci jsou super 4,6%
Člověk se dostane na krásná místa (hřebeny hor atd.) 26,3%
Při horším počasí je to super dobrodružství 1,9%
Je to zážitek, který si člověk pamatuje celý život 7,8%
Je sport ohleduplný k přírodě 3,8%
Je to levnější než sjezdové lyžování 5,1%

Co by vás na běžkách nebavilo/co by vám vadilo?

Odpověď %
Moc dlouhá túra 14,9%
Kdyby nás učitel pořád sekýroval, že musíme jet rychleji 41,7%
Nejsem sportovní typ, dělali by si ze mě legraci 9,1%
Asi bych to nedal/a výkonnostně 9,9%
Absence restaurace po cestě 1,3%
Špatně namazané běžky 10,5%
Špatné počasí 12,6%

Jel/a byste na školní lyžařský kurz, který je výhradně běžkařský?

Odpověď %
Určitě ano 14,5%
Spíše ano 32,4%
Spíše ne 26,9%
Určitě ne 18,1%
Nevím 8,2%

Znáte film Sněženky a machři?

Odpověď %
Ano, viděla/a jsem jej a líbil se mi 49,7%
Ano, viděla/a jsem jej a byl průměrný 19,8%
Ano, viděla/a jsem jej a nelíbil se mi 3,4%
Neviděl/a jsem jej, ale znám ho z doslechu 22,9%
Nikdy jsem jej neviděl/a a nevím, o co jde 4,2%

Odpovědi rodičů s dětmi:

Poslali byste své děti na školní běžkařský výcvik?

Odpověď %
Ano, raději než na sjezdový výcvik 19,7%
Ano, je to podobné jako sjezdový výcvik 51,7%
Ne 11,8%
Nevím 16,8%

Proč byste své děti poslali na běžkařský výcvik?

Odpověď %
Je to levnější než sjezdový výcvik 5,1%
Běžkování je zdravý sport na čerstvém vzduchu 42,0%
Je jednodušší pořídit vybavení, oblečení… 3,5%
Asi by si to víc užili jako parta 5,3%
Je to sport ohleduplný k přírodě 2,9%
Je tam nižší riziko úrazu než u sjezdování 11,2%
Dnešní mládež by se měla víc hýbat a ne jen jezdit vlekem nahoru a po sjezdovce dolů 5,1%
Dostali by se do krásných míst – například na hřebeny hor 8,6%
I když běžky jsou někdy náročné, je to zážitek, na který by vzpomínali 16,3%

Znáte film Sněženky a machři?

Odpověď %
Ano, viděl/a jsem jej a líbil se mi 67,7%
Ano, viděl/a jsem jej, byl to průměrný film 23,1%
Ano, viděl/a jsem jej a nelíbil se mi 2,9%
Znám jej jen z doslechu 5,5%
Neviděl/a jsem jej ani jsem o něm neslyšel/a 0,8%

Zdroj a foto: Hamé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *