Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Nový průzkum think tanku Solvo upozorňuje: stereotypy v péči o rodinu stojí českou ekonomiku stovky miliard

Think tank SOLVO zjistil v exkluzivním průzkumu, že si 70 % české populace myslí, že děti do tří let potřebují především péči matky. Mrháme tím ale stovkami miliard korun. Děti navíc potřebují i péči otce. A české ženy tráví 2 hodiny denně starostí o domácnost, zatímco jejich nerovné postavení brzdí ekonomiku země.

Think tank SOLVO představil svá nejnovější data o postavení žen v české společnosti. Exkluzivní průzkumy společností SC&C a Ipsos se zaměřily na převládající stereotypy v názorech na role obou pohlaví. Výsledky poukazují jak na rozdíly v odměňování za práci, tak třeba na rozdělení v péči o rodinu a domácnost.

SOLVO představilo výsledky během debaty, které se zúčastnily osobnosti podnikatelské i akademické sféry. Diskutovaly podnikatelka Ivana Tykač, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, výkonný ředitel Moneta Money Bank Tomáš Spurný, ředitelka SC&C Jana Hamanová, expert na umělou inteligenci Michal Pěchouček, socioložka Lenka Simerská a ředitelka SOLVO Michaela Marksová.

Podle analýzy agentury SC&C si “pay gap”, tedy platový rozdíl mezi muži a ženami, uvědomuje jen 40 % žen a mužů. 12 % žen a 29 % mužů si dokonce myslí, že platy jsou na stejné úrovni. Ve skutečnosti však podle statistik mají muži téměř o 18 % vyšší platy než ženy.

Polovina Čechů zůstává konzervativní v otázce rozdělení péče o domácnost a rodinu. Myslí si, že za domácí práce, jako je vaření či praní, má být zodpovědná žena. Podle statistik přitom ženy tráví těmito aktivitami zhruba 15 hodin týdně.

„Často se mluví o zvýšení podílu žen ve vedení firem. Je to samozřejmě potřeba, problém však spočívá v tom, že ženy nemají na práci dostatek času, který jim zabírá management domácnosti. To pochopitelně výrazně zpomaluje ekonomiku a přináší značné finanční ztráty,” říká zakladatelka SOLVO Ivana Tykač.

Češi jsou rozděleni v názorech na to, jaké společenské role by měli mít. Pro 50 % oslovených je například neobvyklé, když otec zůstane na rodičovské dovolené. Stejné množství lidí vnímá jako neobvyklé, když se ženy či muži objevují v povoláních, která jsou „tradičně“ určená opačnému pohlaví. Žena ve vysoké politické funkci je neobvyklá podle
44 % žen a podle 32 % mužů.

V rámci průzkumu vznikl také Index F, založený na názorech žen i mužů v oblasti emancipace. Respondenti byli rozdělení podle odpovědí na škále od nuly do stovky bodů, přičemž vyšší číslo značí emancipovanější postoje. České ženy získaly v průměru 56, muži pak 48 bodů.

Institut SOLVO plánuje pokračovat v debatách a akcích, které řeší klíčové společenské problémy, s cílem iniciovat zásadní změny v myšlení a chování české populace.

Zdroj a foto: Institut SOLVO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *