Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Víte, jak se správně starat o nápojové lahve?

Rozhodli jste se zlepšit svůj pitný režim a bez zásoby tekutin už neopouštíte domov? Poradíme, do jaké lahve je nalít a jak se o ni starat, tak aby vám vydržela co nejdéle.

Jednou a dost
Kupujete si nápoje v jednorázových PET lahvích a potom si v nich nosíte vodu či jiné tekutiny? Určitě nejste jediní, kdo podlehl mylné představě, že aspoň takovýmto způsobem sníží množství plastového odpadu. Používání jednorázových PET lahví však odráží spíš neekologický a nezdravý zlozvyk než součást udržitelného životního stylu. A to i v případě, že byste lahev z jednorázového PET materiálu používali opakovaně. Jakékoli poškození nebo jen obyčejná deformace stlačením totiž dokáže na stěnách takové lahve vytvořit mikroprasklinky, ve kterých se mohou hromadit bakterie. Podstatně zdravější a udržitelnější alternativou jsou proto znovu použitelné lahve z kvalitních materiálů, jejichž životnost prodlouží správná údržba a skladování.

Hygiena znásobí životnost
Nevyhnutelným předpokladem pro to, aby vám jakákoli nápojová lahev vydržela co nejdéle, je její pravidelná údržba. Pokud ji používáte výlučně pro čistou vodu, stačí ji občas opláchnout teplou vodou. Jestliže ale do lahve naléváte i nápoje ochucené ovocem či příchutěmi, údržba by měla být pravidelná a precizní. Na vnitřních stěnách lahve se totiž zachytávají zbytky cukru, které představují živnou půdu pro bakterie a zápach. Pro jejich umývání proto použijte kromě vody i jemný čisticí prostředek na nádobí nebo tekuté mýdlo. Vhodné jsou i různé přírodní alternativy – například citrónová šťáva nebo ocet. Vyhýbejte se však výrobkům s abrazivními látkami a chlórem. Pro mechanické odstranění usazenin můžete použít kartáček, jehož štětinky by však neměly poškrábat stěny lahve, proto je vhodným materiálem například silikon. Jednou měsíčně použijte k dezinfekci speciální čisticí tablety, které lahev zbaví bakterií a zápachu. Důležité je uvědomit si, že bakterie se hromadí i ve vnitřní straně a závitech víčka, a to i v případě, že pijete jen čistou vodu. Víčko i lahev po umytí vždy důkladně osušte, například pomocí kartáčku obaleného do kuchyňské utěrky.

Pozor na datum spotřeby
K oblíbeným modelům znovu použitelných lahví patří i lahve SodaStream, které znají nejen milovníci domácích bublinek. Jejich výhodou je kvalitní a zdravotně nezávadný materiál, který je předurčuje ke každodennímu používání. Lahve, jež jsou součástí každého balení výrobníku SodaStream, primárně slouží k přípravě perlivé vody, proto splňují náročná kritéria na odolnost vůči mechanickému poškození. V nových výrobnících ART, TERRA, e-TERRA a GAIA najdete lahve z Tritanu, což je lehčí, ale odolnější alternativa běžného plastu bez obsahu škodlivých bisfenolů. K výrobníku DUO je přibalena jedna skleněná lahev ze speciálního skla a jedna opakovaně použitelná z Tritanu vhodná do myčky na nádobí. Důvod, proč sledovat datum spotřeby, je jednoduchý – během procesu sycení vody odolává materiál lahví určitému tlaku, a tak se postupně opotřebovává. Proto je potřeba pravidelně kontrolovat údaj o datu expirace, který se nachází přímo na lahvi. Pokud datum spotřeby už vypršel, lahev můžete používat jen k uskladnění nápojů, ne k sycení vody. Lahve SodaStream koupíte i samostatně, oblíbené jsou zejména menší modely My Only Bottle, vyrobené taktéž z Tritanu. I u nich platí, že pokud je vkládáte i do výrobníku perlivé vody, sledujte datum spotřeby.

TIP: Jak zbavit lahev zápachu?
Zápach bývá jednou z nejčastějších příčin, které zkracují životnost znovu použitelných lahví. Řešení je přitom jednoduché – v poměru 1 : 1  smíchejte jedlou sodu nebo bílý ocet s teplou vodou. Nalijte do lahve i do jejího uzávěru a nechte působit celou noc. Druhý den opláchněte teplou vodou a nechte vysušit. Jestliže lahev nepoužíváte, skladujte ji otevřenou.

Myčka ano, nebo ne?
Pokud chcete svoji nápojovou lahev umýt v myčce nádobí, ujistěte se, že tento postup doporučuje i výrobce. Ne každý materiál je totiž do myčky vhodný. Zatímco sklo a Tritan dobře snášejí kontakt i s vyššími teplotami, běžný plast s nimi může mít problém. Opatrní buďte zejména u lahví, které používáte pro přípravu perlivé vody. Příliš vysoké teploty by mohly narušit jejich odolnost vůči tlaku. Důležité je též umístění lahve v myčce nádobí, vkládejte ji raději do spodní zásuvky. Jestliže máte doma starší model myčky nádobí s viditelným výhřevným tělesem, neumísťujte lahev přímo pod něj.

TIP: Které lahve SodaStream jsou vhodné do myčky?
Originální lahve z balení výrobníků ART, TERRA, e-TERRA, DUO a GAIA jsou vhodné i do myčky nádobí. Stejně tak i lahve My Only Bottle. Ostatní lahve SodaStream a lahve s barevným potiskem bez označení „vhodné do myčky nádobí“ myjte ručně v teplé vodě.  Zda je vaše lahev SodaStream vhodná do myčky poznáte snadno podle ikony, která je umístěná na každé z nich. A nezapomínejte, nejen vysoké, ale i příliš nízké teploty mohou škodit, proto ani mrazák není pro lahve SodaStream vhodným místem.

Zdroj a foto: SodaStream 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *