Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

HPV virus způsobuje 90 procent případů rakoviny děložního čípku. I tak na preventivní gynekologické prohlídky chodí jen větší polovina žen

Každoročně si 4. března připomínáme tzv. Awareness Day neboli Mezinárodní den zvyšování povědomí o viru HPV, který způsobuje rakovinu děložního čípku. Její vznik lze poměrně jednoduše podchytit díky očkování a pravidelným kontrolám u lékaře. S HPV virem se může v průběhu života setkat téměř každý z nás, jak muži, tak i ženy. Mnoho lidí je nositelem viru a ani o tom neví. Podle průzkumu společnosti Pilulka a výzkumné agentury Behavio chodí na obecné preventivní prohlídky pouze větší polovina českých žen (59 %) a na gynekologii pravidelně zavítá jen 73 %.

O své intimní zdraví pečují ženy ve věku 25–34 let (46 % ze všech oslovených). „Gynekologické prohlídky pomohou odhalit nejen HPV virus, ale mohou včas zachytit i jiné problémy, jako jsou myomy dělohy, polypy, cysty vaječníků a endometrióza. Součástí prohlídek by měl být i dotaz na inkontinenci moči, o které se ženy stále stydí mluvit,“ zdůrazňuje gynekolog a porodník primář MUDrMartin Němec, MBA, Gynekologie Kopřivnice.

S HPV virem se setká až 80 procent dospělé populace
HPV je virus, se kterým se v průběhu života může setkat většina z nás, a to vůbec nemusí vést promiskuitní život. Šíří se nejen pohlavním stykem, ale nakazit se člověk může i při mazlení či orálním uspokojování. Někteří lidé jsou nositeli viru a ani o tom neví. To je také důvod, proč se virus tak rychle šíří populací. Setká se s ním až 80 procent dospělé populace. Pokud ženy nechodí ke gynekologovi na preventivní prohlídky, riskují, že u nich vznikne problém s přednádorovým nebo nádorovým procesem na děložním čípku.

HPV virus způsobuje 90 procent případů rakoviny děložního čípku
HPV virus je příčinou většiny případů rakoviny děložního čípku (99 %). Ta byla v roce 2020 třetí nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u českých žen (mezi 15. a 44. rokem života). Ohrožené však nejsou jen ženy, často se jím nakazí i muži, kteří tak ohrožují své sexuální partnerky. Ty často o nákaze nevědí, protože samotná nákaza nebolí, a záleží na imunitě každého z nás, zda se u nás vůbec onemocnění projeví. „HPV je v lidské populaci poměrně běžně zastoupený vir. Existují jeho více či méně rizikové kmeny. Vždy to závisí na celkové i lokální imunitě organismu. V případě infekce existují přípravky, které podporují imunitní reakci děložního čípku u žen a napomáhají ke zničení viru. Některé infekce však i přesto vyžadují lékařský zásah,“ glosuje primář MUDrMartin Němec, MBA.

Pravidelné gynekologické prohlídky a očkování jsou klíčové!
Podle průzkumu, který pro nadnárodní skupinu lékáren Pilulka zpracovala výzkumná agentura Behavio na reprezentativním vzorku 1000 respondentek, chodí na obecné preventivní prohlídky pouze větší polovina českých žen (59 %) a na gynekologii pravidelně zavítá 73 %. „Nejvíce o své intimní zdraví pečují ženy ve věku 25–34 let (46 % ze všech oslovených),“ přiblížila Andrea Babicová, brand manažerka skupiny Pilulka. V živé paměti má primář MUDr. Martin Němec, MBA, z Gynekologie Kopřivnice případ jednatřicetileté pacientky, která k němu do ordinace přišla po deseti letech na preventivní prohlídku. Bohužel již s pokročilým nádorem děložního čípku. „Preventivní prohlídky pomáhají včas odhalit nejen rakovinu děložního čípku, ale i mnoho dalších podstatných problémů,“ zmiňuje opět pan primář.

Očkování by mělo proběhnout ideálně před zahájením sexuálního života, ale má smysl i v dospělosti!
Očkovat proti lidskému papillomaviru bychom se měli ideálně před zahájením sexuálního života, 11–14letým dětem očkování navíc hradí pojišťovny. „Mezi nejúčinnější prevenci v dnešní době patří očkování proti HPV, které je již v Česku součástí vakcinačního kalendáře. Následně k sekundární prevenci slouží pravidelné gynekologické vyšetření s odběrem cytologie z děložního hrdla, které je v 35, 45 a 55 letech kombinováno s odběrem na HPV viry,“ doplňuje primář MUDrMartin Němec, MBA. Nicméně očkování se doporučuje i sexuálně aktivním jedincům, protože tak výrazně sníží riziko nákazy. Ve svých prohlášeních jej doporučuje nejen Světová zdravotnická organizace, ale i české lékařské společnosti. Vakcíny jsou zcela bezpečné. Nejlepší je poradit se se svým praktickým lékařem nebo gynekologem o možnostech očkování.

Foto: archiv Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *