Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Za hranicemi hmotnosti: Každý pátý Čech trpí obezitou. Neberte ji na lehkou váhu. Hrozí závažné zdravotní problémy

Obezita již není jen otázkou individuálního zdraví, ale stává se významným celospolečenským problémem, který vyžaduje komplexní přístup a společenskou změnu. Jedná se o jeden z nejzávažnějších zdravotních problémů, nejen pro pacienty, kteří jí trpí, ale i pro veřejné zdraví. Obezita navíc významně zvyšuje riziko chronických onemocnění. Podle dat Obes Facts (2014) 7 (2): 96-101 jsou to nejčastěji, diabetes 2. typu, hypertenze, ischemické choroby srdeční i onkologická onemocnění. Dále, dle odborníků, může obezita způsobovat i psychické problémy.  

Obezita v Čechách
V ČR nejsme v obezitě výjimkou. Právě naopak. Česko je v obezitě „premiantem“. Alarmující je, že 60 % Čechů má vyšší než normální tělesnou hmtonost. Každý pátý Čech má obezitu. Nadváhou dle dat Eurostatu trpí nejvíce muži, kteří jsou na třetím místě, ženy jsou na tom o trochu lépe, a jsou jedenácté.  

Ve vzácných případech má jedinec obezitu díky vrozenému genetickému syndromu. Mohou zde být i jiné příčiny, jakými jsou endokrinní poruchy, významná genetická predispozice, užívání léků, jako např. psychofarmaka, antiepileptika apod. Mezi další rizikové faktory pro rozvoj obezity se řadí i nedostatek spánku.

“Obezita je onemocnění, kterým trpí přibližně jedna pětina obyvatel. Nejde však o estetický problém, ale především o dopady nadváhy a obezity na zdraví. A tyto dopady mohou být velmi závažné, protože nadváha a obezita zvyšuje riziko dalších onemocnění jako je např. vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, cukrovka nebo i nádorová onemocnění. Nadváha a obezita také zhoršuje průběh jiných onemocnění nebo komplikuje rekonvalescenci po operacích a úrazech. Dle statistik počet obézních osob stále roste. Nejvíce se to týká lidí nad 50 let. Velkým problémem je i vysoká spotřeba cukru v potravinách a nápojích nebo častá konzumace polotovarů a jídel z rychlého občerstvení,” říká MUDr. Klaudia Hálová-Karoliová, členka týmu www.zastavmenadvahuaobezitu.cz, lékařka z Endokrinologického Ústavu v Praze.

Jak je to s obezitou u dětí?
Podle studií, například ze strany Světové zdravotnické organizace (WHO), celosvětově roste počet dětí s obezitou. Jak je na tom Česko a co je u nás důvodem obezity dětí? “V tomto směru kopírujeme celosvětový trend, a i u nás stoupá počet dětí s nadváhou a obezitou. Hlavní příčinou je nedostatek pravidelného pohybu, konzumace slazených a energeticky bohatých nápojů, časté návštěvy fastfoodů nebo sezení u počítačových her a s tím související nedostatek spánku a to vše v interakci s individuální genetickou predispozicí. Role rodičů ale i společnosti je v tomto klíčová – děti by měly být od útlého věku vedeny k pohybovým aktivitám, vyváženému a pravidelnému stravování a spánkovému režimu s omezením moderních technologií před spaním. Cílem je naučit děti a dospívající zdravému životnímu stylu, který pro ně bude běžnou součástí každodenního života. Především pro jejich zdraví, ale i pro psychickou pohodu teď i do budoucna”. dodává Doc. MUDr. Irena Aldhoon Hainerová, Ph.D., dětský endokrinolog a diabetolog, z Kliniky dětí a dorostu 3. LF UK a FNKV Praha.

Alarmující je nárůst počtu dětí s obezitou v ČR. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se v roce 2016 jednalo o 10 % dětí. Podle výsledků Studie antropologických dat, se tato hodnota v roce 2021 rapidně zvýšila a dosáhla 16 %, což je ve srovnání s rokem 2016 o jednu třetinu více. Studie potvrdily, že důležitou roli hrálo omezení v době lockdownu, které zhoršilo již existující výskyt obezity.

Roli hraje genetika i životní styl celé rodiny
Na rozvoji nadváhy a obezity se podílí celá řada faktorů. Příčinou je jednak genetická výbava, kterou nejsme schopni ovlivnit, ale z velké části za nadváhu a obezitu může také životní styl rodiny. To vše začíná už u prarodičů, rodičů a pokračuje k dětem. Především konzumace energeticky bohatých nápojů a potravin, ve spojitosti s nedostatkem pohybu vede k nárůstu tělesné hmotnosti. Obezita není jednoduchá rovnice, ale zjednodušeně lze říci, že vyšší energetický příjem, než energetický výdej v interakci s genetickou predispozicí je jednou z hlavních příčin rozvoje nadváhy a obezity. Spolu s pravidelnou pohybovou aktivitou (i běžná chůze každý den má pozitivní vliv) je důležité nepřejídat se a konzumovat adekvátní porce jídla. Klíčem je pestrá a vyvážená strava s dostatkem bílkovin, komplexních sacharidů, zdravých tuků, vlákniny a sezónního ovoce a zeleniny. ”Pokud Vy nebo Vaše dítě máte kila navíc, je třeba při snižování hmotnosti postupovat krok za krokem a pomalu. Pro optimální výsledky je žádoucí konzultace s odborníky (lékař, nutriční terapeut, psycholog, fyzioterapeut)” říká předseda České obezitologické společnosti prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *