Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Technologie

Umělá inteligence proniká na pracovní trh. Česko ale musí s implementací přidat

České pracovní prostředí prochází v současnosti proměnou, kterou přináší postupná automatizace procesů s využitím umělé inteligence (AI). V používání AI je Česko pozadu za evropským průměrem, podle dat ČSÚ ji implementovalo zatím pouze 6 % firem. Využití nových technologií se přitom v evropském měřítku rozvíjí natolik, že byl zřízen Evropský úřad pro umělou inteligenci, který by měl podporovat vývoj a používání důvěryhodné umělé inteligence.

Využívání umělé inteligence v pracovním prostředí se během posledních let výrazně navyšuje. Nové technologie umožňují efektivnější průběh výrobního procesu, automatizaci opakujících se prací nebo nabízí zcela nové možnosti v daných odvětvích. „Několik klíčových oblastí, ve kterých AI v Česku nachází uplatnění, zahrnuje IT, výrobní průmysl, finanční služby, logistiku, e-commerce či vzdělávání. Pokud jde o generativní AI, tam vidíme rychlou adaptaci u profesí jako jsou marketingoví experti, advokáti, překladatelé, ale i například realitní makléři,“ říká Lukáš Benzl, ředitel České asociace umělé inteligence (ČAUI).

Implementace AI je v Česku pomalejší v porovnání s dalšími státy Evropské unie. Podle posledních dat Českého statistického úřadu využívá AI za účelem efektivního provádění úkolů a usnadnění lidské práce pouze 6 % českých firem a 28 % podniků s více než 250 zaměstnanci. Evropský průměr přitom dosahuje 8 % v rámci všech firem a 30 % u velkých podniků, nejúspěšnějšími v implementaci AI do pracovních procesů jsou Dánsko a Finsko, kde nové technologie využívá přes 50 % velkých firem.

Je to dle mého názoru důsledkem kombinace strukturálních, finančních, vzdělávacích a kulturních bariér. České firmy jsou zdráhavé experimentovat s novými technologiemi, jako je AI, bez jasných příkladů úspěchu a návratnosti investice. Stejně tak bych zmínil omezenější přístup k venture kapitálu a dalším formám financování pro inovativní projekty v oblasti AI,“ zdůvodňuje zpomalenou implementaci AI v ČR Benzl a dodává, že před integrací AI se české firmy musí zaměřit také na digitalizaci.

České firmy si jsou ale potenciálu v technologiích umělé inteligence vědomy. S využitím AI počítá oblast realitního trhu – například společnost CENTURY21 Czech Republic, která je také součástí ČAUI, má brzy začít využívat pokročilý realitním systémem s AI funkcemi. Také firma XTB, která poskytuje mobilní aplikaci a platformu pro investování, loni vytvořila novou divizi pro zavádění AI do obchodních operací. „Technologii, která doplní stávající schopnosti strojového učení, vnímáme nejen jako nástroj pro zlepšení výkonnosti, analýzy dat, onboardingu klientů a zákaznické podpory, ale také jako prostředek ke zvýšení produktivity zaměstnanců,” říká Adam Dubiel, produktový a technologický ředitel společnosti XTB.

Jedním ze způsobů využití AI je strojové vidění a počítačové rozpoznávání osob a objektů implementované do bezpečnostních kamerových systémů. „Umělá inteligence dokáže v reálném čase rozpoznat různé mimořádné události, například vytaženou zbraň, zanechané zavazadlo nebo prasknutí skla. Ostraha díky tomu může okamžitě reagovat,“ popisuje výhody využívání AI Daniel Velčovský, bezpečnostní manažer společnosti ABIS, která mimo jiné zajišťuje ochranu pro obchodní centrum na pražském Žižkově. Technologii strojového vidění využívá 1,7 % českých firem.

Z dat ČSÚ vyplývá, že české firmy implementují umělou inteligenci i z dalších důvodů. Například technologie používající pokročilou analýzu textu využívá 52 % z podniků aplikujících AI do svých procesů, technologii strojového nebo hlubokého učení využívá 39 % podniků a robotickou automatizaci procesů s prvky umělé inteligence, jako je například registrace faktur nebo párování plateb využívá 32 % firem. Nejčastěji české podniky nové technologie využívají v účetnictví a oblasti financí (2,2 %), pro ICT bezpečnost (2,0 %), v organizačně administrativních procesech a managementu (1,5 %) a ve výrobních procesech (1,5 %).

Pro legislativní zarámcování využívání AI byl na začátku letošního roku zřízen Evropský úřad pro umělou inteligenci. Jeho cílem je zajistit bezpečnost a důvěryhodnost využívané AI a uplatňovat v praxi nařízení AI Act, první komplexní regulatorní rámec o umělé inteligenci na světě. Nový úřad bude moci provádět hodnocení modelů AI, požadovat informace a opatření od poskytovatelů modelů a uplatňovat sankce.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *