Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Vítězkou Ceny Magnesia na filmových cenách Český lev se stala Daria Kashcheeva s filmem Electra

Na letošním 31. ročníku udílení filmových cen Český lev se ze svého dalšího velkého úspěchu těšila režisérka Daria Kashcheeva. Za svůj krátkometrážní snímek Electra byla oceněna Cenou Magnesia za nejlepší studentský film, což ji přineslo kromě vítězství také finanční odměnu ve výši sto tisíc korun na podporu další tvorby. Mladá režisérka tak navázala na svůj snímek Dcera, za který získala Cenu Magnesia v roce 2020.

Daria Kashcheeva patří dlouhodobě k nejúspěšnějším mladým tvůrcům v oblasti české kinematografie. Absolventka pražské FAMU si již v minulosti vysloužila mezinárodní uznání za svou inovativní práci v oblasti animovaného filmu a schopnost propojit osobní vyprávění s univerzálními tématy ji řadí mezi přední tvůrce v tomto žánru. Letošním oceněným snímkem se stal krátkometrážní film Electra, představující unikátní pohled na dětské vzpomínky a sny skrze oči hlavní hrdinky, která na prahu dospívání reflektuje své nejintimnější momenty a otevírá dialog o dětství, sexualitě a osobní identitě.

Režisérka již v rámci kategorie Cena Magnesia za nejlepší studentský film uspěla, a to v roce 2020 se svým snímkem Dcera, který zabodoval i na mezinárodním poli a zvítězil na studentských Oscarech. Cenu Magnesia získal i můj film Dcera, což pro mě bylo nesmírně důležité, neboť jsem se díky tomuto ocenění i finanční podpoře, která se s ním pojí, mohla naplno ponořit do přípravy svých dalších projektů,” říká režisérka. „Za Cenu Magnesia jsem moc ráda, protože každoročně oceňuje studentskou tvorbu a je pravdou, že můj film by bez podpory školy a obrovské velkorysosti, kterou nám poskytlo studio FAMU, nemohl vzniknout. Během vytváření filmu jsme potřebovali velký ateliér i velké kapacity a já jsem ráda, že mohu výhrou Ceny Magnesia upozornit na to, jak je škola a prostředí v ní důležité pro studentskou filmovou tvorbu,” dodává.

K finální podobě námětu se režisérka Kashcheeva dostala až v pozdější fázi tvorby, zpočátku se zaměřovala především na formu a obraz: „Když jsem před pár lety začala psát námět, netušila jsem, že to bude o Elektře. Začala jsem od obrazu a od formy. Chtěla jsem totiž pracovat s herci. Zajímala mě v animaci práce s tělem. Měla jsem v hlavě obrazy, které však spolu navzájem nesouvisely. Dlouho jsem se trápila, že nemám příběh, který by tuhle formální stránku spojil. A pak jsem náhodou narazila na knihu Nancy Carter Electra: Tracing a Feminine Myth Through the Western Imagination, která rozvádí myšlenku, že v současném světě je mezi námi hrozně moc Elekter, tedy žen, které mají komplikovaný vztah ke své matce a nezdravě se upínají na svého otce. K mému vizuálnímu nápadu pracovat s hercem a tělem to hodně sedlo.”

Vítězka Ceny Magnesia nezůstává stát na místě a už nyní přemýšlí nad budoucími projekty. „Začínám teď psát scénář pro svůj celovečerní filmový debut, a právě i díky finanční podpoře 100 tisíc korun, která Cenu Magnesia doplňuje, budu mít takové podmínky, díky nimž se budu moct plně soustředit na psaní a tvorbu filmu. Za to jsem moc vděčná,” vysvětluje.

Společnost Mattoni 1873 prostřednictvím své značky Magnesia podporuje talentované mladé filmaře již čtrnáctým rokem. Mladí tvůrci svými díly reflektují vysokou kvalitu produkce českých filmových škol a zastupují českou kinematografii na mezinárodním poli filmových festivalů. Ve svých filmech se nebojí otevírat závažná témata věnující se palčivým otázkám, traumatům i společenským problémům, což nám potvrdila i letošní nominovaná pětice snímků.

„Mám velikou radost z toho, že značka Magnesia společně s ČFTA a Státním fondem kinematografie – Czech Film Center mohla i v letošním roce podpořit filmovou tvorbu nadějných a mladých tvůrců.  Jsme rádi, že Cena Magnesia přispívá k jejich ocenění a zviditelnění. Gratuluji Darie Kashcheevě k výhře a věřím, že ji ocenění bude podporou v další tvůrčí cestě k úspěchům na domácím i mezinárodním poli,” komentuje Martin Karas, Senior Brand Manager značky Magnesia.

Úspěch nastupující generace filmařů slouží zároveň jako důkaz, že budoucnost českého filmu je v dobrých rukou mladých a nadějných tvůrců. „Studentům a studentkám filmových škol bych ráda vzkázala, aby nikdy nepotlačovali svůj vlastní hlas a nebáli se říct divákům o tom, co je trápí a co chtějí doopravdy sdělit, bez ohledu na jakékoliv překážky,” uzavírá Daria Kashcheeva.

ANOTACE
režie: Daria Kashcheeva
žánr: Krátkometrážní / Animovaný
délka: 27 minut
producenti: Zuzana Křivková, Martin Vandas

Electra
Elektřin komplex v elektrizujícím filmu. Dušezpytný námět o předčasném dospívání se potkává s explozivní imaginací, pomocí níž se režisérka noří do hrdinčiných traumatických vzpomínek ve všech odstínech monoklů. Setrvale hravý a místy hrozivý film nejen o tom, jak najít vztah ke svému vlastnímu tělu.

Cena Magnesia
Studenti uměleckých škol do kategorie Cena Magnesia hlásí své snímky se stopáží do 40 minut. Porota ve složení Pavel Horáček (Anifilm), Lenka Tyrpáková, Martin Horyna (oba MFF Karlovy Vary), Alexandra Gabrižová (MIDPOINT Institute) a Vítězslav Chovanec (Czech Film Center) z nich do užšího výběru vybrala 20 krátkých filmů, které získají podporu v podobě propagace na evropské úrovni.

O sošku v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film roku 2023 a finanční odměnu ve výši 100 000 Kč se uchází finálová pětice zvolená porotou složenou z představitelů ČFTA a zástupce Mattoni 1873.  Tvorba letošních pěti finalistů odráží kvalitní tvorbu nastupující filmařské generace.

Foto: Magnesia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *