Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZe života

5 praktických tipů pro Den digitálního úklidu

Den digitálního úklidu 16. března je každoročně ideální příležitostí k zorganizování našeho online života a přispění k lepšímu digitálnímu zdraví a udržitelnosti. Pojďme se podívat na pět praktických tipů, které vám pomohou zjednodušit pohyb v digitálním prostoru.

1. Začněte ve fyzickém světě
Máte doma stará elektronická zařízení, která už nepoužíváte? Den digitálního úklidu je skvělou příležitostí se jich zbavit, a teoreticky si i přivydělat. Pokud máte v šuplíku iPhone 8 nebo vyšší model, a to i poškozený, můžete ho prodat Swappie, finské společnosti, která iPhony repasuje a dává jim nový život. Je to skvělý způsob, jak získat peníze a zároveň přispět ke snížení množství elektronického odpadu. Pokud máte jiné telefony, které již u vás nenajdou využití, můžete je poslat zdarma Zásilkovnou projektu Remobil, který zajišťuje sběr a recyklaci nepoužívaných telefonů a zároveň přispívá za každý vybraný 10 Kč na charitativní účely.

2. Ukliďte firemní disk
Prázdné složky uvnitř jiných složek, špatně pojmenované soubory i všechny verze dokumentu od prvotního návrhu až po tu finální – to jsou všechno zbytečnosti, které mohou zpomalovat vaši práci a zvyšovat vaši digitální uhlíkovou stopu. Pročistěte firemní disk od nepotřebných souborů, starých dokumentů a duplikátů, které zabírají místo. Nejen, že ušetříte místo na cloudu, což pomáhá snížit spotřebu energie, ale také zjednodušíte své pracovní postupy a ušetříte čas při hledání důležitých dokumentů. A pokud to samé platí i o vašich osobních úložištích, neváhejte se do úklidu pustit i tam.

3. Využijte zabudované tlačítko unsubscribe v aplikaci Apple Mail
Zjednodušte si správu e-mailů a snižte počet nevyžádaných zpráv pomocí nativní funkce Unsubscribe v aplikaci Apple Mail. Tímto jednoduchým kliknutím můžete odhlásit odběr newsletterů, které vás již nezajímají, a díky tomu snížit digitální uhlíkovou stopu i dobu potřebnou k procházení každodenních e-mailů.

4. Promažte sledované účty a přátele na sociálních sítích
Projděte si seznamy lidí a stránek, které sledujete na sociálních médiích, a promyslete, které z nich jsou pro vás skutečně důležité. Omezením počtu sledovaných účtů můžete snížit množství času stráveného na sociálních sítích a díky tomu i zvýšit svou psychickou pohodu.

5. Přehodnoťte vaše digitální předplatná a zužte výběr
Přezkoumejte svá předplatná v různých službách od streamování hudby a filmů až po hry, aplikace v telefonu a předplatná médií. Podívejte se na výpis z účtu, kde uvidíte seznam všech vašich předplatných, a zvažte zrušení těch, které jste poslední měsíc nevyužili. Je to jedna z nejsnazších cest, jak ušetřit, aniž byste se jakkoli omezovali.

Použitím těchto tipů můžete nejen zlepšit svůj digitální život, ale také přispět k lepšímu životnímu prostředí. Den digitálního úklidu je skvělá příležitost k tomu, abyste se zbavili digitálního nepořádku a zahájili jaro 2024 svěží a organizovanější.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *