Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZdraví

Spánek je základ zdraví. Ke zlepšení jeho kvality mohou přispět moderní technologie

Spánkem strávíme zhruba jednu třetinu našeho života a má zásadní vliv na naše zdraví, pohodu a fungování mysli. Je prevencí celé řady onemocnění a je jedním ze základních pilířů zdravého životního stylu, proto bychom mu měli věnovat zvýšenou pozornost. Zdravému spánku se dlouhodobě věnuje i společnost Huawei, která vyvinula vlastní funkcí TruSleepTM pro jejich chytré hodinky. Ta pomáhá sledovat jednotlivé cykly spánku a jeho celkovou kvalitu. Podívejte se na několik tipů, jak za pomocí chytrých hodinek můžete kvalitu vašeho spánku zlepšit.

Přestože ve spánku strávíme až třetinu svého života, často podceňujeme jeho důležitost a nedbáme o to, aby byl dostatečně kvalitní. Právě jeho kvalita se však může na fyzickém i mentálním zdraví podepsat. Nedostatečný nebo nekvalitní spánek může vést nejen k pocitu únavy, ale i podrážděnosti či problémům se soustředěním. Chronický nedostatek spánku může postupně přerůst až do úzkostných stavů a deprese. Pro mnohé z nás může být ale komplikované svůj spánkový cyklus sledovat. Užitečným pomocníkem při monitorování, a hlavně zlepšování kvality spánku, mohou být moderní technologie. Například chytré hodinky Huawei Watch GT 4 mohou díky funkci TruSleepTM pomoci zjistit, jaké máte spánkové vzorce a poskytnout vám cenné statistiky i doporučení pro lepší spánek.

Za vším stojí rutina
Potřeba spánku je velmi individuální a může se měnit s přibývajícím věkem. Obecně lze říct, že průměrný dospělý člověk obvykle potřebuje k obnovení svých fyzických a duševních sil mezi sedmi až osmi hodinami spánku. Pokud však víte, že na spánek potřebujete méně či více hodin, ani to nemusí být nutně špatně. Stejně jako počet hodin spánku je důležité i dodržování rutiny. Pokud vám to vaše denní aktivity dovolí, pokoušejte se chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu. Dodržování pravidelného režimu totiž posiluje vaše tělo v cyklu spánku a bdění.

Pomoci s rutinou vám mohou i chytré hodinky Huawei Watch GT 4 společně s aplikací Huawei Health a funkcí TruSleepTM. Vedle budíků a upozornění, které si na nich můžete nastavit, umí hodinky automaticky rozpoznat, kdy usnete a kdy se probudíte. Nemusíte se tak strachovat o to, že by hodinky váš spánek nezachytily. Stačí je pouze před spaním nechat na zápěstí. V aplikaci Huawei Health si také můžete nastavit cíl libovolného počtu hodin, které chcete během noci naspat a svou rutinu tak podpořit. Navíc se nemusíte bát, že vám hodinky Watch GT 4 skončí každý večer na nabíječce. Jejich výdrž je až 10 dní a díky rychlému nabíjení budou zase zpět v kondici.

Klidné prostředí
Mnoho lidí trápí spíše problémy s usínáním než se samotným spánkem. Ke snadnějšímu usínání může dopomoci klidné a tmavé prostředí. Kromě vypnutí stropního světla a kvalitních zatemňovacích závěsů v ložnici se zaměřte i na to, abyste oči před spaním nevystavovali světlu obrazovky elektronických zařízení. Světlo z telefonu, tabletu nebo počítačového monitoru totiž obsahuje modrou složku světla, která potlačuje produkci hormonu melatonin. Právě tento hormon je přitom zodpovědný za regulaci spánku.

Pokud jste na používání svého zařízení před spaním zvyklí, může být těžké se procházení sociálních sítí nebo e-mailů vzdát. Věřte ale, že odbourání těchto aktivit zásadně změní proces usínání i kvalitu spánku. Telefon můžete nahradit jinou stimulační aktivitou, například poslechem relaxační hudby nebo oblíbené audioknihy nebo podcastu na hodinkách Huawei Watch GT 4. Klidný a příjemný hlas pomáhá snižovat hladinu stressu a podporuje představivost. To vám může pomoci rychleji usnout.

Spánek a fyzická aktivita
Při fyzické aktivitě se naše tělo uvolňuje a zároveň vyčerpává. Je tedy dobré ho během dne fyzicky unavit a zbavit se přebytečné energie. Během cvičení se v těle uvolňují endorfiny neboli tzv. hormony štěstí, které snižují úroveň stresu a úzkosti. Právě to jsou často faktory, které brání usínání a ruší spánek. Jakýkoliv pohyb během dne tak může přirozeně vyčerpat tělo, uklidnit mysl a usnadnit usínání. Sport navíc významně přispívá k hlubokému spánku, který je nezbytný pro správnou regeneraci těla a doplnění zásob energie na další den.

Pokud nám chybí hluboký spánek, cítíme se unavení, špatně se soustředíme a jsme méně výkonný. Tyto příznaky se však projeví až po delší absenci hlubokého spánku. Díky chytrým hodinkám s funkcí HUAWEI TruSleepTM budete mít přehled o svém spánku každý den. Hodinky uživatelům poskytují informace o tom, v jakých fázích spánku se během noci nacházeli. Statistiky navíc prozradí, jak se fáze během spánku proměňovaly a jak dlouho trvaly. Na základě těchto dat chytré hodinky zhodnotí kvalitu spánku a uživatelům navrhnou konkrétní tipy pro její zlepšení.

Sledování spánku je z dlouhodobého hlediska důležité proto, abyste se vyhnuli zdravotním problémům. Věnujte proto svému spánku patřičnou pozornost a zlepšujte jeho kvalitu. O své výsledky se můžete podělit na Facebooku nebo Instagramu. A nezapomeňte přidat hashtag #HuaweiHealthMonth.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *