Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Legendární rudá hvězda Grand Hotelu International v Dejvicích potřetí v historii mění svou barvu

Grand Hotel International patří mezi kultovní místa nejenom pražských Dejvic, ale jde také o kulturní památku, která má v Praze svou stálou pevnou pozici mezi nejvýznamnějšími budovami města. Kdysi nejluxusnější hotel v Československu v loňském roce převzala společnost Czech Inn Hotels, která začala s postupnou rozsáhlou rekonstrukcí s cílem obnovit původní lesk a slávu tohoto místa. Nejvyšší bod hotelu je pochopitelně symbolem a tak v rámci rekonstrukce mění svou barvu dle loga mateřské společnosti na decentní zlatou.

Hvězda Grand Hotelu International se nachází nad střechou věže v přesné výšce 83,5 metrů nad zemí, což při nátěru vyžadovalo poměrně specifický způsob postupu techniků. „Již při výstavbě hotelu bylo myšleno na údržbu hvězdy a tak je ve věži instalované zařízení, s příznačným názvem Buzuluk, díky kterému je možné hvězdu spustit dolu o cca 11 metrů a tím umožnit práce ve výšce 72,6 metrů nad zemí. Zařízení je ovládané ručně, kdy se točí klikou a za cca 40 minut je hvězda dole nebo nahoře. Samotnému spuštění předcházejí přípravné práce, kdy je potřeba oddělat opláštění okolo věže a další drobné přípravy, při následném vysunutí věže je zase potřeba vše dát do původního stavu, aby nikde nemohlo zatékat nebo nevzal oplechování vítr,“ komentuje technický postup nátěru ředitel hotelu Filip Dlesk. Barva hvězdy se přitom změní potřetí v historii. Při samotné stavbě celé budovy totiž v 50. letech komunisté zvolili nejdříve červenou barvu, což bylo příznačné pro tehdejší dobu. Pozdější majitelé hotelu přešli na zelenou barvu, aby hotel nenesl dále stigma komunistického památníku. Nicméně pamětníci z Dejvic vzpomínají i na zajímavý fakt, který možná většina Pražanů vůbec netuší. „Podle starších obyvatel Dejvic byla hvězda původně skleněná v kovovém rámu a uvnitř byl lev. Rám ovšem zkorodoval, lev byl vyňat a odvezen neznámo kam. Následně byla skleněná hvězda nahrazena kovovou, která též měla údajně zlatou barvu. Následně se teprve změnila barva na již zmíněnou zelenou. Bohužel se nám nepodařilo tyto údajné informace ověřit, takže je známe alespoň formou vzpomínek,“ dodává Filip Dlesk.

Největší česká hotelová síť Czech Inn Hotels rozšířila své portfolio o pražský hotel International na začátku loňského roku, a tím potvrdila své dominantní postavení na trhu. Za poslední rok v hotelu došlo k několika významným změnám, kdy byl nejdříve změněn oficiální název hotelu na Grand Hotel International. Následně došlo k revitalizaci a otevření ikonického baru v nejvyšším 15. patře hotelu, který nese jméno Grand Bar International. Na začátku letošního roku otevřela po několika dekádách znovuobnovená luxusní restaurace Honoré. „International je klasický grandhotel, jeden z mála v celé České republice. Jde o ikonu a významnou pražskou kulturní památku. Býval to symbol luxusu a pod námi zase bude. S rekonstrukcí pokračujeme i nadále, změnou barvy hvězdy na zlatou chceme dát najevo, že vracíme Grand Hotel International zpět na výsluní,“ říká Jaroslav Svoboda, zakladatel a majitel společnosti Czech Inn Hotels.

Hotel International vzniknul v 50. letech s původním názvem Družba, samotná stavba trvala celkem 4 roky v období 1952 až 1956. Výrazná budova hotelu je postavena ve stylu socialistického realismu, nebo také „sorely“, jak se tomuto architektonickému slohu někdy zkráceně říká. Původně měla sloužit jako ubytovaní pro vojáky, ale nakonec byl její záměr změněn a stal se z ní luxusní grand hotel. V 50. letech minulého století se jednalo o nejluxusnější hotel v Československu.

Zdroj a foto: Czech Inn Hotels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *