Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití🐣 Velikonoce

Vejce před Velikonocemi pořídíme už za tři koruny. Jsou levnější než loni

Základní surovina mnoha klasických velikonočních receptů v těchto dnech kraluje letákům a akčním cenám. Ve srovnání s loňskými cenami pořídíme vejce letos o dost levněji. Pokud navíc suroviny na mazanec nebo různé vaječné pochoutky koupíme v rámci slevových akcí v obchodech, ušetříme klidně i 30 % než při nákupu za běžné ceny.

Vejce zaznamenala výrazný pokles ceny
Data cenového rádce Kupi.cz potvrzují, že vejce oproti loňskému roku zlevnila. „Ta velikosti M lze před Velikonocemi koupit za průměrnou akční cenu 2,90 Kč, což je o celých 43 % méně než loni. Jejich průměrná sleva se navíc zvýšila z 19 % na 34 %. Vajíčka tak letos koupíme výrazně levněji než před rokem. Tehdy se totiž průměrné ceny vajec v letákových akcích běžně pohybovaly okolo částky 5,10 Kč za kus,“ říká Monika Kopčilová, datová analytička z Kupi.cz. A zatímco loni se vejce ve slevových akcích objevovala jen zřídka, akcí na ně přibylo v obchodech až těsně před Velikonocemi a jejich nejnižší ceny se pohybovaly okolo 4,30 Kč/ks, letos se počet akcí na vejce znásobil a koupit je lze i za cenu 2,50 Kč/kus. V období před Velikonocemi se tedy nemusíme bát, že bychom za vajíčka utratili majlant. Slev na ně v obchodech bývá nejvíce za celý rok.

Stoupá počet akcí e na vejce z podestýlky
Data z Kupi.cz dále poukazují na narůstající trend počtu akcí na vejce z podestýlky, kterých je ve srovnání s těmi od slepic z klecových chovů více. Dlouhodobě rovněž ubývá akcí na vejce velikosti L a naopak roste počet slev na vejce velikosti S. Nejvíce si zákazníci už tradičně připlatí za vajíčka z volného výběhu nebo v biokvalitě, jejichž průměrné akční ceny se pohybují okolo 10 Kč/ks. V akcích však lze koupit před Velikonocemi také již hotová vařená barvená vejce. Zatímco v roce 2019 bychom za 6 kusů takto připravených vajec zaplatili v akci 24,90 Kč, loni už stály 54,90 Kč, tedy více než dvojnásobek.

Zlevnily i suroviny na velikonoční mazanec
Pokud se letos rozhodneme upéct mazanec, dobrou zprávou je, že oproti loňsku zlevnily všechny suroviny na jeho výrobu, tedy vejce, mouka, mléko, cukr, máslo, vejce, droždí, rozinky i mandle. Kilo cukru a mouky tak letos v obchodech pořídíme asi o 5 Kč levněji, za litr mléka zaplatíme o 4 Kč méně. Máslo však zlevnilo jen nepatrně, navíc výše jeho akčních slev se oproti loňsku snížila z 34 % na 21 %.

Spočítáme-li cenu mazance dle množství použitých surovin na jeho výrobu, vyjde nás letos na 77 Kč, což je o 13 Kč, respektive o 14 % méně než před rokem. Nejdražšími položkami v receptu jsou pak již tradičně máslo a mandle. Nákupem v akci pak lze ušetřit za suroviny až 31 %,“ uvádí Monika Kopčilová.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *