Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Hořčík je pro organismus důležitý, ale pozor na jeho vstřebatelnost

Češi letos řeší zdravotní obtíže související s nedostatkem hořčíku v organismu intenzivněji než loni. V běžné stravě je totiž tohoto minerálu čím dál míň. Suplementace hořčíku je ale efektivní pouze v případě, kdy ho člověk doplňuje ve vhodné formě. „Češi konzervativně nakupují hlavně tu nejznámější, ale bohužel i méně vstřebatelnou anorganickou formu, a to oxid hořečnatý,“ konstatuje lékárník Mgr. Ondřej Pleskot z Lékárna.cz.

Právě anorganický oxid hořečnatý se v nákupních košíkách zákazníků největší lékárny na českém internetu Lékárna.cz objevuje meziročně až 6krát častěji než jiné, lépe vstřebatelné organické formy (například bisglycinát, malát či citrát). Celkově přitom zájem o tento minerál roste: doplňky stravy s hořčíkem patří k nejprodávanějším v kategorii minerálů a zákazníci Lékárna.cz za ně už letos utratili o 25 % víc než loni. V posledním měsíci zájem o magnezium předčil i meziročně nejžádanější vitamín C.

Nedostatek hořčíku ve stravě nahrazujeme doplňky
Vysoký zájem o hořčík jako doplněk stravy připisují farmaceuti z Lékárna.cz hlavně jeho nedostatku ve stravě. Mezi zákazníky Lékárna.cz je podle farmaceutů velmi oblíbený oxid hořečnatý. Ten má ale menší vstřebatelnost, a tedy nižší účinnost. „Vidíme ale také růst zájmu o jiné obdoby tohoto minerálu. Zákazníci se v online poradně Lékárna.cz nejvíce ptají na rozdíl ve formách a benefitech těchto forem magnesia pro organismus,“ říká Ondřej Pleskot, podle kterého jsou lépe vstřebatelné verze bisglycinát, malát či citrát. Odborníci z Lékárna.cz při koupi vždy zákazníkům doporučují řídit se při užívání hlavně tím, co má hořčík v těle podpořit.

Migréna, křeče, nespavost: vyberte si správnou formu magnesia
Suplementace hořčíku je podle O. Pleskota téměř vždy pro průměrného člověka přínosem. Pokud vás trápí nespavost, deprese, stres, tak ideální je volba magnesia ve formě glycinát/bisglycinát. „Poskytuje skvělou vstřebatelnost a díky glycinu zlepšuje kvalitu spánku při večerním použití,“ vysvětluje lékárník. Bisglycinát má podle něj uklidňující vlastnosti, může podpořit léčbu úzkosti a pomáhá i při křečích.

Pokud naopak potřebuje člověk řešit únavu, málo energie, vhodná forma je magnesium malát, který má energizující účinek. Významné benefity má také magnesium citrát „Také poskytuje dobrý poměr vstřebatelnosti a příznivé ceny, je tedy vhodný pro lidi, kteří chtějí hořčík obecně doplnit bez dalšího specifického účinku,“ říká O. Pleskot. Ve vyšších dávkách může ale některým zákazníkům vyvolat laxativní účinky. U zákazníků oblíbený a známý oxid hořečnatý má společně s uhličitanem hořečnatým a síranem hořečnatým, známým jako epsomská sůl, podle farmaceuta nižší vstřebatelnost, a tedy i menší benefit pro organismus.

Hořčík jenom s jídlem
„Při dávkování je vždy důležité dívat se na obsah čistého magnézia v produktu,“ upozorňuje Pleskot. Průměrná dávka by měla být 320 mg pro ženy, 420 mg pro muže. Hořčík Je vhodné užívat s jídlem, pro případ, že by dráždil žaludek nebo střeva. Formy, jako pilulky, prášek či tekutina jsou o zvolené preferenci jednotlivce. „Co je pro koho pohodlnější na komfort používání,“ uzavírá O. Pleskot. Odborníci doporučují s hořčíkem užívat také vitamin D a vitamin B6, pro zvýšení vstřebávání hořčíku.

Co jste o hořčíku nevěděli, nebo hořčík v kostce

  • Jsou studie ukazující benefit hořčíku u GERD (reflux, pálení žáhy). „Anekdotické zkušenosti poukazují na výrazné zlepšení při užívání kvalitních forem, například glycinátu v dávce kolem 200 mg ráno a večer před spaním. Tento účinek však může být individuální a pro zjištění reálného benefitu musí suplementaci každý vyzkoušet na sobě. Konkrétní postup je vhodnější konzultovat s odborníkem,” vysvětluje Ondřej PLeskot.
  • Z 25leté zkušenosti v lékárnickém prostředí, odborníci z online poradny Lékárna.cz, z velkého portfolia volně prodejných produktů doporučují organické formy hořčíku – bisglycinát, malát, citrát
  • Mezi méně vstřebatelné (anorganické formy) patří oxid hořečnatý, uhličitan hořečnatý a síran hořečnatý známý jako epsomská sůl.
  • Jak organické, tak anorganické formy mají na lidské zdraví pozitivní, ale rozdílné účinky.
  • Při poruchách ledvin je nezbytné konzultovat užívání hořčíku s lékařem.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *