Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Jaro už je ve vzduchu, připravte zahradu na sezonu

Jaro už je za dveřmi a milovníci zahradničení se tak čile chystají na další sezonu. K probuzení zahrady ze zimního spánku bude zapotřebí povolat do akce nejen zahradnické náčiní, ale především vlastní svaly. Dobrou zprávou je, že některé úkony umí ulehčit šikovní pomocníci. Jak tedy na předsezonní údržbu zahrady? Pojďme krok za krokem.

Trávník, chlouba zahrady
Je-li součástí vaší zahrady zatravněná plocha, vrhněte se v prvé řadě právě na ni. I když jste na podzim uklidili napadané listí, v průběhu zimy zpravidla ještě nějaké doopadá, nafouká nebo budete nacházet polámané větve. Takže hrábě do ruky a vše pečlivě ukliďte, abyste si u dalšího kroku nepoškodili techniku. Jakmile je trávník čistý, probuďte k životu sekačku či traktůrek a vydejte se ho posekat. Skvělým pomocníkem jsou pro tyto účely robotické sekačky, které pracují, zatímco vy se můžete věnovat dalším činnostem. Robotické dsekačky nepotřebují při práci vaši asistenci, poradí si i se členitějšími povrchy, máte možnost ovládat je prostřednictvím aplikace a rozumí si také s hlasovými asistenty. Jakmile dokončí sečení, vrátí se zpět do dobíjecí stanice a od vás potřebují pouze čas od času opláchnout od nalepené trávy.

Posečená tráva slouží jako výborný mulč, přesto je potřeba trávníku dodat po zimě živiny, aby byl hezky hustý. Než se však pustíte do vertikutace, je dobré zjistit, zda se někde nevyskytuje ve větším množství mech či plevel. Pokud ano, inkriminovaná místa lze postříkat zelenou skalicí a nechat trávník až dva týdny odpočívat. Následně již přijde na řadu zmíněná vertikutace, díky níž trávník provzdušníte a zbavíte zbytků suché trávy, plevelů či sněžné plísně. Opět sáhněte po hrábích, odstraňte vše nepotřebné, a naopak poté posypte případná holá místa osivem a proveďte hnojení.

Dokonalý trávník bez námahy
Zahrada může být vaší chloubou i bez větší námahy. Robotická sekačka AMA FREEMOW RBA901 vykouzlí trávník jako ze žurnálu a pracuje zcela samostatně. Její disk se třemi ostrými žiletkami umístěný v plovoucím rámu je zárukou bezchybně posečeného trávníku, a to i v případě, že nemá zahrada zcela rovný terén. Tento vyspělý model pocházející z Itálie disponuje mnoha moderními vychytávkami a postará se o plochu až 900 m2. Robotickou sekačku AMA FREEMOW RBA901 nechte pracovat klidně přes noc. Díky hlučnosti pouhých 55 dB nikoho neruší a sousedi se budou ráno jen divit, jaký máte krásný trávník. O bezpečný pohyb sekačky se stará antikolizní systém, tedy inteligentní navigace spolu se dvěma sonary, které umí identifikovat překážky. Natažením obvodového drátu si zajistíte pravidelné zastřižení i okrajů trávníku. Nebojte, instalace je snadná.

Jarní sestřih dřevin
Prosvětlení, dodání síly, zahuštění i bohatá úroda jsou přesně těmi důvody, proč s příchodem jara věnovat pozornost prořezu stromů, keřů a živých plotů. V případě keřů může prořez zabránit také vzniku mechů a houbovitých chorob. Než vyrazíte na zahradu s nůžkami a pilkami, dobře si nastudujte, které druhy, co a v jakých čas potřebují. Větší rány u stromů nezapomeňte ošetřit stromovým balzámem.

Výsadba
Jaro a předjaří jsou ideální dobou pro výsadbu ovocných stromů, zvláště pokud chcete svůj malý sad obohatit o meruňky, broskvoně či mandloně. Rozhodně se však nemusíte bát ani dalších druhů jako ořešáky, maliníky, jahodníky, jehličnany, živé ploty či vinná réva. Stromky po výsadbě zastřihněte a sázíte-li prostokořenné, zkraťte jim také kořeny. Co se týče výsadby sazenic či výsevu, tak pokud nemáte skleník, raději ještě počkejte. Skleníky a pařeniště před výsadbou překontrolujte, zda nepotřebují vyspravit.

Příprava záhonů
V momentě, kdy již půda není příliš mokrá, přihlásí se o slovo další arzenál ze zahradní posilovny, a to rýč a motyka. Záhony totiž potřebují připravit na následnou výsadbu, takže je musíme prokypřit a eliminovat plevel, který je samozřejmě potřeba odstraňovat pravidelně. Ideálně záhony také přihnojte. Když je hotovo, upravte půdu hráběmi.

Kontrola nábytku a příprava vybavení
Kromě náčiní a techniky prohlédněte také zahradní nábytek, zda nevyžaduje kromě omytí nějaké další zásahy. Ač se bude jevit jako v pořádku, doporučujeme alespoň povrch ošetřit například bezbarvým olejem. Na sezonu je dále potřeba připravit například sudy, které jsme před zimou vyprázdnily. Zkontrolujte jejich stav, vyspravte případné díry a můžete vesele začít se zachytáváním dešťovky. Kromě zahradních pomocníků neopomeňte ani gril, protože sezona grilování nemusí začít až v létě.

Zdroj a foto: Robotická sekačka AMA FREEMOW

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *