Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Kam se starými brýlemi? Recyklujte je!

Máte pocit, že vaše brýle už trochu přesluhují a vaše oči by si zasloužily nové? Kam ale s těmi starými? Optometristka radí, že není nutné se jich zbavovat, ale zkuste je recyklovat. Existuje několik způsobů, jak je ještě využít. Můžete si v nich nechat vyměnit skla, nebo je darovat lidem v nouzi a na dobrou věc.

Před rozhodnutím, co s brýlemi uděláte, zvažte jejich stav a možnosti, které máte k dispozici. Darování nebo recyklace může mít pozitivní dopad na životní prostředí nebo pomoci lidem v nouzi, kteří si nemohou dovolit kvalitní zrakovou péči. Proto brýlové obroučky nevyhazujte určitě do kontejneru.

Jak dlouho brýle vydrží

Někdy je obtížné poznat přesně dobu, kdy už to mají vaše brýle takzvaně za sebou, ale je jisté, že nejvíce na brýlích trpí brýlové čočky. “Většinou to pozná spíš optik při konzultaci, zda jde obruba znovu použít nebo ne. Plastové obruby jsou většinou křehčí a reagují hodně na výkyv teplot, tedy dost pravděpodobně jsou do nějakých zhruba šesti let nepoužitelné. Jsou brýle, které máte na sezónu a brýle, které máte ještě po prarodičích. Kovové brýle totiž vydrží většinou trochu déle,” prozrazuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce dioptrických i slunečních brýlí, kontaktních čoček a produktů pro péči o oči.

Opotřebování brýlí však závisí na každém jednotlivém nositeli. Jde o to, jak se o brýle staráte, kde je skladujete, zda je máte na hlavě, když používáte třeba lak na vlasy, nebo je v případě slunečních brýlí často vystavujete přímému slunci. “Sluneční brýle se hodně ničí například  dovolené, kdy je lidé nechávají na dece u vody i na palubní desce auta vystavené přímému slunci,” varuje Kristýna Štěbetáková.

Výměna skel

Jednou z možností, jak recyklovat starší brýle, je vyměnit u nich pouze skla. Alensa.cz vám nabízí službu výměna brýlových skel, která stojí už od necelých 800 Kč a navíc vše zvládnete z pohodlí domova. Musíte však mít svůj aktuální předpis s dioptriemi, který není starší déle než 12 měsíců, a pak už jen stačí zadat všechny parametry on-line, objednat a následně vám přijde kód pro odeslání vašich starých brýlí přes Zásilkovnu. Výhodou této služby je nejen cena, ale i odeslání a doručení nově zabroušených brýlí zdarma. Staronové brýle pak můžete mít doma už do týdne.

Brýle na dobrou věc

Pokud vaše brýle dosloužily, není potřeba se jich úplně zbavovat. “Můžete je mít v záloze, kdyby se náhodou něco stalo s vaší současnou korekcí, nebo je můžete zkusit předat někomu, kdo nemá dostatek financí na nové brýle. Recyklace je v dnešním světě potřeba i v tomto směru a rovněž naše optika již věnovala pár vyřazených brýlí starším a sociálně slabším lidem,” upřesňuje optometristka Kristýna Štěbetáková z e-shopu a optik Alensa a dodává, že někteří oftalmologové nebo optiky sbírají staré brýle a dávají je buď Červenému kříži nebo je nechávají poslat také do Afriky.

Široký výběr dioptrických i slunečních brýlí podle poslední módy, kontaktní čočky a další produkty péče o váš zrak naleznete na www.alensa.cz nebo v kamenných optikách Alensa, Lazarská 13/8, Praha 2, a Masarykova 412/32, Brno.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *