Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Notorický útěkář – jak tomu předcházet a jak postupovat, když se pes zaběhne

Každý chlupáč rád tráví čas se svou rodinnou smečkou. Najdou se ovšem i čtyřnozí dobrodruzi, kteří touží poznávat svět za plotem. A bohužel někdy se stane, že jakmile toto dobrodružství okusí, nechtějí se ho vzdát. Pak se rýsuje problém zvaný notorický útěkář!

Proto se v tomto článku podíváme na to, jak předcházet útěkům a jak postupovat v případě, že se váš pes zaběhne.

Nejlepší strategií je předcházet útěkům. Ale jak na to?  Zde přinášíme několik tipů:

Zabezpečení domova a zahrady je základ. Ujistit se, že je plot dostatečně vysoký a bez mezer je první věc, kterou musí člověk zkontrolovat než vypustí pejska na zahradu. Další důležitou součástí zajištění zahrady jsou branky a dveře, které se nesmí zapomenout zavřít.

Variantou je i tzv. neviditelný plot, kdy pes má na krku elektronický obojek a ten ho upozorní, když se přiblíží na hranici pozemky (podél hranice je veden drát) – tato varianta však není vhodná pro každého psa,” říká Zuzana Sequensová, produktová specialistka z e-shopu SpokojenyPes.cz. „Pokud není možné předělat plot, pak je dobré mít pro psa dostatečně velký kotec, kde pes bude po dobu, kdy ho nemůžeme mít pod dohledem,” dodává.

Dostatek pohybu a stimulace potřebuje každý chlupáč. Psi často utíkají kvůli nedostatku fyzické aktivity nebo mentální stimulace. Pravidelné procházky, hry a trénink zajistí, že bude váš pes spokojený a unavený natolik, že nebude mít už energii na útěkářské plány.

Trénink poslušnosti může pomoc jako prevence útěkům. Naučte svého psa důležitým povelům jako “k noze” a “zůstaň”. To může zabránit mnoha potenciálním útěkům, kdy psa přichytíme při činu. Pokud pes utíká při procházkách, tak nesmí být pouštěn z vodítka. Ideální je pořídit navíjecí flexi vodítko (v délce 5-8 metrů) nebo stopovačku, aby pes měl možnost relativně volného pohybu, ale byl stále pod kontrolou. Zároveň s tím bude trénovat například přivolání, spolupráci s páníčkem, sebekontrolu, zájem o hru s majitelem nebo pamlsky.

Ujistěte se, že váš pes má vždy na obojku identifikační známku s vaším telefonním číslem a je očipován. V případě útěku to usnadní jeho rychlý návrat. Pro psího útěkáře je dobré mít gps zařízení, které nám ho pomůže rychle najít.

I přes veškerou prevenci se může stát, že se váš čtyřnohý kamarád zaběhne. V takovém případě zůstaňte klidní. Panika ani vám, ani chlupáčovi rozhodně nepomůže.  Snažte se myslet racionálně a systematicky. Zkontrolujte běžná místa, prozkoumejte, kde by se váš pes mohl zdržovat nebo kam by se mohl vrátit. Informujte sousedy, místní útulky, veterináře a použijte sociální média pro šíření informace o ztraceném psovi. Facebookové skupiny či webové stránky pro ztracená a nalezená zvířata mohou být velmi účinné. Nezapomeňte přiložit aktuální fotografii a popisem. Kontaktujte místní úřady, případně informujte městskou policii nebo jiné příslušné orgány.

Ztráta psa může být pro majitele velmi stresující zážitek, ale s přiměřenou přípravou a rychlým jednáním se šance na šťastný návrat vašeho mazlíčka výrazně zvyšují. Dbejte na preventivní opatření a v případě útěku jednejte promyšleně a systematicky.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *