Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Excentrický umělec Noró propojí v Art & Event Pointu Černá Labuť barevnost s kafkovskou ponurostí

Nová výstava Vedlejší účinek relativity fotografa a výtvarníka Norberta Tapperta vezme návštěvníky do umělcovy rozvětvené tvorby posledních let. V ní se zpěvné slovenské prostředí střetává s kafkovsky ponurým prostorem. Výstava, jejíž organizátorem je kulturní instituce Art Lines, bude probíhat do 12. května v prostorách Art & Event Point Černá Labuť.

V díle Norberta Tapperta (*1976), známého také pod uměleckým pseudonymem Noró, se často opakují motivy jako ženské akty, posmrtné a plynové masky, tlusté knihy, hořící svíčky. V kontrastu s ponurými náměty pracuje autor s tématy jako jsou květiny, barevné zahrady či zátiší. Tyto symboly mají v jeho tvorbě hlubší význam a objevují se i na jeho aktuální výstavě s názvem Vedlejší účinek relativity. Ta přináší sondu do umělcovy rozvětvené tvorby posledních let.

„Designové prostory Art & Event Point Černá Labuť přímo vyzývají k rozmanitým uměleckým zážitkům. Letošní rok zahájila výstava Eriky Voith, která propojila intimitu těla se zlatem. Poté výtvarník Jiří Votruba představil výběr své celoživotní tvorby. Nyní nás čeká díky Norbertu Tappertovi svět, kde ožívají křehké, romantické a surrealistické výjevy, ale i expresivní, syrové a existenciální scény,“ popisuje Ondřej Škarka, zakladatel kulturní instituce Art Lines.

Důraz na symboliku
Autor symbolům, které ve své tvorbě často opakuje, přikládá i hlubší význam. V jeho pojetí v sobě nahota nese sílu upřímnosti, smrtka připomíná nevyhnutelnost konečnosti, plynová maska symbolizuje masky, které nosíme ve společnosti, zatímco knihy jsou branou k pochopení tajemství bytí.

V symbolické popdekadenci nacházíme nový jazyk pro vyjádření hlubokých emocí, konfliktů a radostí lidské existence. Tato umělecká revoluce není pouze vizuální, ale i duševní, překračující hranice mezi dekadencí a energií popartu,“ vysvětluje Norbert Tappert

„Noró Tappert podmanivě odhaluje tajemnou, neznámou a existenciální krásu mystiky života. Kombinace stisku fotoaparátu a doteku štětce vytváří nezbytnou chemii pro technologické experimenty a tajemství vytváření imaginárního světa. Jedná se o barevný kaleidoskop nostalgických obrazů založených na chemicko-fyzikálních principech a umělcově citlivosti na světlo a tmu uprostřed bílého dne,“ doplňuje Vladimír Beskid, kurátor výstavy.

Výstavu Vedlejší účinek relativity je možné navštívit po předchozí domluvě na e-mailu: art@cernalabut.cz, a to do 12. května.

Zdroj a foto: artlines.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *