Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Zjistěte, jak kočka zezelená, vyhraje volby nebo zdědí miliony

Kočky mnohdy rozdělují společnost na dva tábory. Jedni je nemohou vystát, druzí si život bez nich neumí představit. Pokud patříte mezi milovníky těchto svérázných stvoření, pak věnujte pozornost následujícím řádkům, možná o svých čtyřnohých přítelkyních zjistíte novinky, které ještě prohloubí váš vztah a uvidíte je zase ve zcela novém světle.  

Existuje mnoho mýtů, které o kočkách kolují, ale nezřídka se jedná o zcela neopodstatněné fámy a pravda se nachází jinde. Zároveň však při troše zájmu najdeme stovky ověřených skutečností, jež jsou opravdu velmi překvapivé. Víte například, že nás naši mazlíci vnímají jako bezsrsté kočky?

Kočky ve službách vlasti
Možná jste si ve volební kampani současného české prezidenta všimli, že její hrdinkou se stala i kočka Micka. Není však jedinou kočkou, jež se objevila v nejvyšších politických kruzích. Již americký prezident Abraham Lincoln byl vášnivým chovatelem koček, v Bílém domě žily za jeho úřadu hned čtyři. Během vlády Billa Clintona se zase miláčkem médií stala jeho kočka, která dle dostupných informací dostávala více dopisů než on.

Překvapivá kočičí fyziognomie: Mají více kostí než lidé
Kostra kočky se skládá přibližně z 230 kostí a kůstek, někdy dokonce i vícero, přičemž člověk jich má pro srovnání 206. Kočky disponují velmi ohebnou páteří a klíční kostí, která není pevně spojena s kostrou. Díky tomu se protáhnou i velmi úzkými místy a stavba těla jim umožňuje skákat až do šestinásobku jejich délky. Měkký dopad a takřka neslyšnou chůzi jim pak zajišťují silné měkké polštářky na tlapkách a 18 „prstů“. Některé kočky jich mají dokonce více, ty jsou pak označovány jako polydaktylové. Chůzí se kočky řadí mezi opravdu výjimečná zvířata, stejným způsobem, kdy jdou nejprve obě pravé nohy a posléze obě levé nohy, totiž chodí pouze velbloudi a žirafy. Zajímavostí také je, že kočka má stejně unikátní otisk čenichu, jako mají lidé otisky prstů.

Kočky neznají sladkou chuť a jiné stravovací zvláštnosti
Co mají kočky rády asi netřeba dlouze rozebírat, i když určitě vás překvapí, že nemálo těchto šelmiček miluje olivy, bramborové lupínky a chmel obsažený v pivu. Doslova jedem jsou pro ně ale rozinky a hroznové víno, které jim mohou způsobit selhání ledvin. Pozor také na cibuli, česnek a pažitku, tyto potraviny působí devastačně na jejich zažívací trakt a mohou vést až k anémii. Jinak ale přídavek zeleniny, superpotravin, luštěnin a dalších ingrediencí do kočičí stravy je žádoucí. Vědí to i výrobci krmiv jako například Shelma. Chuť, kterou kočky neznají vůbec, je sladká. Říká se, že jsou jedinými savci, kteří ji necítí. Zato však umí ochutnávat pachy ve vzduchu díky speciálnímu orgánu. Pokud na vás tedy kočka bude zírat s otevřenou tlamou, pravděpodobně zachytila nějakou vůni či zápach.

Kastrované kočky žijí déle
Můžete kočky milovat sebe více, ale jejich populaci je zkrátka potřeba regulovat. Kočka totiž může zabřeznout již ve věku 4 měsíců a například ve Spojených státech se tak vyskytuje již přibližně 700 milionů zdivočelých koček. Růst jejich populace se snaží regulovat tamní útulky. Přitom kastrace a sterilizace může kočkám dokonce prodloužit život. Podle studií žijí kastrovaní kocouři až o 62 % déle než nekastrovaní a v případě koček se jedná v průměru o 39 %. Kastrace také přispívá k lepšímu zdraví a psychice koček. Co jim však může ublížit, je nevhodná strava. „Kastrované kočky nemusí vždy trpět nadváhou. Avšak kastrace má vliv na jejich metabolizmus a potřebují i o 30 % kalorií méně. Proto je velmi důležité pořídit jim krmivo speciálně určené pro sterilizované kočky. Vyvážené složení krmiva s dostatečným obsahem vitamínů a správným poměrem minerálů má vliv také na prevenci vzniku obezity a nemocí močových cest. Takovéto složení krmiva má například Shelma,“ vysvětluje MVDr. Mária Macošková.

Zajímavosti i bizarnosti kočičí říše
Nejste spokojeni se svým starostou? Představte si, že by jím byl kocour. K této úsměvné situaci došlo na Aljašce v historické čtvrti města Talkeetna, kde byl v roce 1997 na protest demokraticky zvolen starostou kocour jménem Stubbs. Na druhé straně oceánu se zase v roce 2011 stal italský kocour Tomasso milionářem, když mu jeho majitelka Maria Assunta odkázala majetek v hodnotě 13 milionů dolarů.

Černé, mourovaté, zrzavé i bílé kočky dobře známe, ale zelená by vás určitě zarazila. Přesně taková se narodila v roce 1995 v Dánsku a důvodem její zelenkavé srsti byl údajně vysoký obsah mědi v potrubí.

Pokud zavítáte do Disneylandu, možná se pozastavíte nad množstvím divokých koček, které se zde potulují. Je jich více jak 200 a mají za úkol regulovat stavy hlodavců v parku. Ačkoliv kočky přispěly na světě k vyhynutí již 33 různých druhů, v případě myší se jim to zatím nepodařilo.

Kočky si vždy najdou unikátní způsob komunikace se svým člověkem. Jejich repertoár zahrnuje až 100 různých vokalizací, zatímco psi jich mají jen 10.

Zdroj a foto: Shelma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *