Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Češi nevěnují tolik pozornosti prevenci. Podle statistik bychom přitom mnohé nemoci či úmrtí odvrátili, pokud bychom častěji navštěvovali specialisty

To, že prevence je lepší než léčba, netvrdí jen odborníci, ale také výsledky zprávy Evropské komise z roku 2021. Ty říkají, že Česká republika má jednu z nejvyšších mír úmrtnosti z příčin, kterým lze předcházet a které lze léčit. Skoro polovina všech úmrtí v roce 2019 lze připsat na dietní rizika, užívání tabáku a spotřebu alkoholu. Způsobuje to fakt, že Česká republika jako země vynakládá nedostatek prostředků na prevenci v Evropské unii, jakož i samotné chování Čechů. Ti preventivní prohlídky často ignorují a o své zdraví pečují, až když něco začne bolet.

Velká část zdravotních problémů či dokonce až úmrtí by nenastala, pokud by pacienti dostali včasnou zdravotní péči, případně by byla odhalena v rámci prevence. Česká republika je ve statistikách odvratitelných úmrtí v rámci Evropy ve spodní polovici, přestože víme, co konkrétně dělat, abychom snížili počet těchto úmrtí.

Máme nárok na preventivní prohlídky, ale často je ignorujeme

Téměř polovinu všech úmrtí v České republice lze připsat behaviorálním příčinám, kterým lze předcházet. Samotná dietní rizika (nezdravá strava), požívaní alkoholu a užívaní tabáku přispěla k téměř polovině všech úmrtí v roku 2019. Podle statistik je na vzestupu také míra obezity dospělých a dospívajících a problémem způsobujícím úmrtí.

 

Češi přitom mají nárok na preventivní prohlídky u různých specialistů ze zákona. Další získávají jako benefit například od své pojišťovny. Jedním z příkladů je i bezplatné vyšetření zraku u optometristy, které dokáže odhalit vznikající či pokročilé problémy se zrakem. Zrak je přitom jedním z nejdůležitějších smyslů, který nám umožňuje vnímat svět kolem nás. Přesto však mnoho lidí podceňuje péči o své oči a zanedbává preventivní vyšetření.

Více než třetina Čechů používá nesprávné brýle

Prevence problémů se zrakem je klíčová z několika důvodů. V první řadě, mnohé oční choroby a problémy se zrakem, jako například katarakta, glaukom nebo degenerace sítnice, mají tendenci postupovat pomalu a bez výrazných příznaků ve svých počátečních stádiích. „To znamená, že mnoho lidí si nevšimne problémů se zrakem, dokud se nevyvinou do pokročilých stadií, kdy je léčba obtížnější a může být již pozdě na obnovení zraku,“ upozorňuje Martin Slaný, odborný garant a oční optik ze sítě FOKUS Optik.

Současná doba je zároveň typická tím, že nás nutí nadměrně dívat na střední a blízkou vzdálenost. Samozřejmě, díváme se na televizi, obrazovky počítačů a mobilů dennodenně se pohybujeme v interiérech. Naše oko přitom snáze ostří na dálku. Na blízko to zvládá jen kratší dobu. Náš zrak ale dostává zabrat i v kombinaci s dalšími nástrahami.

To vše výrazně ovlivňuje náš zrak a je třeba to řešit. V roce 2020 byla například myopie (krátkozrakost) v celosvětové populaci zastoupena počtem 31,5 % osob. Až třetina obyvatelstva tedy nevidí dobře do dálky. Předpovědi uvádějí, že v roce 2050 to bude až 50 %. „Prevence je klíčem k zachování zdraví očí a zraku a je důležité si uvědomit, že i malé úsilí v prevenci může mít velký vliv na celkové zdraví vašich očí. Z našich dlouhodobých měření víme, že až třetina lidí používá brýle s nesprávnou korekcí či dokonce žádnou, přestože by ji potřebovaly. To v praxi znamená, že si oči ještě více namáhají a přispívají tak k postupnému zhoršení svého vidění,“ dodává Martin Slaný.

Prevence jako základ

Na většinu problémů spojených s očima existuje řešení. V případě začínajících či pokročilých zdravotních problémů je třeba se obrátit na svého optometristu, který umí pomoci s konzultací, případně poskytnutím nebo předáním informace, jehož zdravotního specialistu navštívit. Na mnohé problémy pak existuje korekce v podobě vhodných brýlí či čoček, které dokážou problémy se zrakem eliminovat.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *