Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

Rekordní 1/2Maraton Praha: s mistrem světa proběhne metropolí přes 15 tisíc dalších běžců

Rekordní účast závodníků, v běžeckém poli mistr světa, start a cíl na novém místě, trasa vedoucí centrem metropole. Vyprodaný 1/2Maraton Praha, který startuje v sobotu v 10:00, je plný novinek. „Letošní závod bude opravdu speciální. Jsem nadšený z toho, že se po temnějším období lidé k běhání vrací a snaží se hýbat. To je pro Česko a celou společnost skvělá zpráva,“ uvedl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. Mezi elitními vytrvalci se v jednom z nejprestižnějších závodů představí úřadující světový šampion Sabastian Kimaru Sawe z Keni, ale také rekordních 15 500 běžců ze 115 zemí. „Největší závod s rekordem? To je samozřejmě skvělá zpráva pro českou atletiku. Je skvělé, že RunCzech překonal složitější covidové období a stále motivuje běžce k pohybu a přináší jim takové úžasné podmínky,“ prohlásil Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

1/2Maraton Praha, jež je součástí prestižního seriálu evropských půlmaratonů SuperHalfs, se tak co do počtu startujících stane největší sportovní masovou akcí v České republice a jednou z největších událostí ve střední Evropě. A také skvěle obsazenou. Sabastian Kimaru Sawe je totiž opravdovým diamantem ve startovaní listině.

V kariéře běžel celkem sedm půlmaratonů, pět z nich vyhrál. Jeho nejpomalejší čas je 59:23. „Mé tělo je v pořádku, nic mě nebolí. Pokusím se překonat rekord závodu. Chci běžet tak, aby na mě moje rodina byla pyšná,“ řekl devětadvacetiletý Sawe. Jeho osobní maximum z loňského listopadu (58:29) by na překonání rekordu závodu z roku 2012 (58:47) bohatě stačilo.

O rekordu na tiskové konferenci v pražském hotelu Hilton mluvil také obhájce loňského prvenství v domácí kategorii Patrik Vebr (1:05:42). Jak vidí útok na dosavadní nejlepší český čas závodu, který drží jeho velký rival i kamarád Jiří Homoláč (1:03:23)? „63 minut. Nic není nemožné, uvidíme,“ usmíval se Vebr.

RunCzech přichystal pro 24. ročník 1/2Maratonu Praha, který se pyšní známkou kvality Elite Světové atletiky, řadu novinek. Kromě navýšeného počtu registrací se bude nově startovat na Bubenském nábřeží vedle populární lávky HolKa u Holešovické tržnice. „To je největší změna. Po velmi dlouhé době jsme na novém místě. Trasa jinak ctí tu původní, vede po břehu Vltavy, ale také Staroměstským náměstím a Pařížskou ulicí. Koncipovali jsme ji tak, aby byla hodně rychlá,“ uvedl Tomáš Mirovský, koordinátor závodů RunCzech. „V původním místě startu na Náměstí Jana Palacha bylo limitem na pražském půlmaratonu kolem 12 tisíc lidí. Díky přesunu do Holešovic jsme mohli navýšit kapacitu. Místo u tržnice poskytne větší komfort,“ doplnil Mirovský.

Organizátoři prosí účastníky 1/2Maratonu Praha, aby vzhledem k navýšené kapacitě dorazili na místo startu včas a nepodcenili také teplé počasí. „Patrně zažijeme na 1/2Maratonu Praha také rekord teplotní. Předpověď na sobotu je až 25 stupňů. Je to počasí spíše na trenýrky a tričko. Budeme proto posilovat občerstvovací stanice,“ nastínil Mirovský s tím, že pro účastníky závodu bude na místě připraveno 21 000 litrů minerální vody Mattoni ve 42 696 lahvích, která bude k dispozici na 8 osvěžovacích stanicích na trati i v cíli závodu. Bude také připraveno 12 000 litrů iontového nápoje, 15 000 jablek, 40 000 banánů či 10 000 pomerančů.

1/2Maratonu se aktivně zúčastní i rekordní počet cizinců, skoro 9 tisíc běžců přijede ze zahraničí. „Tolik lidí ze zahraničí jsme tu ještě neměli. Společně s účastníky přicestují také jejich rodiny nebo přátelé, takže pražský půlmaraton bude velkým přínosem pro českou ekonomiku,“ dodal Carlo Capalbo.

Pražský půlmaraton nebude jen o běžeckých výkonech, rekordech a euforii z pohybu. Radost účastníkům přinese i vědomí, že běží pro dobrou věc, konkrétně pro Světlušku, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který se věnuje těžce zrakově postiženým. Světluška je nejen hlavním partnerem závodu, ale také jednou z mnoha nadací, s nimiž RunCzech dlouhodobě spolupracuje. „Velmi si tohoto partnerství vážíme, protože i díky společnosti RunCzech můžeme lidem se závažným zrakovým hendikepem pomáhat ke kvalitnímu a důstojnému životu,” říká ředitelka Světlušky Gabriela Drastichová.

Foto: RunCzech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *