Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Pro stávající zákazníky jsou ceníkové ceny energií většinou méně výhodné. Za věrnost se většinou odměňuje, ne však v případě dodavatelů energií!

Energetická krize zamávala s rozpočtem řady domácností, které následně s očekáváním vyhlížely avizované snižování cen. Toho jsme se letos skutečně dočkali, přesto pořád mnoho lidí za energie i dnes platí vysoké sazby. A většinou jsou ti, kteří zůstávají věrni. Jaké je řešení?

„Zatímco v loňském roce jsme za MWh elektřiny platili až 6.050 Kč a za MWh plynu až 3.025 Kč (a to ještě díky vládnímu zastropování, které určilo maximální možnou cenu), letos sazby klesly minimálně o třetinu, v některých případech dokonce až o polovinu. A zlevnění by mohlo být ještě výraznější, kdyby se nevrátil poplatek za obnovitelné zdroje a nevzrostla i cena dalších distribučních poplatků. S tím sice nic neuděláme, přesto zákazníci svou cenu ovlivnit mohou. Rozdíly mezi ceníky malých a velkých dodavatelů a také mezi ceníky pro stávající a nové zákazníky nejsou úplně zanedbatelné,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo ze společnosti Kalkulátor.cz.

Věrní zákazníci dnes platí víc
Někde se za věrnost odměňuje, ne však v případě dodavatelů energií. Tady aktuálně platí přesný opak, tedy že stávající zákazníci mají vyšší ceny než ti nově příchozí. Je to způsobené několika faktory. Tím prvním je přirozený konkurenční boj mezi dodavateli. Zákazníkům, které „mají jisté“, nepotřebují nabízet lepší cenu. Raději si ji schovají pro potenciální zákazníky, kteří se teprve rozhodují.

Další faktor pak přímo souvisí se samotným nastavením trhu s energiemi. Dodavatelé nakupují energie pro své zákazníky na burze. Vývoj cen elektřiny se průběžně mění – v tuto chvíli tedy samozřejmě příznivě, protože klesá. Dodavatelé ale většinou nakupují energie dopředu. To znamená, že pro stávající zákazníky nakupovali už před několika měsíci, a to za o něco vyšší ceny. Pro nové zákazníky naopak energie zajišťují až teď, a tedy levněji.

„Situace se obrátila, v období největšího růstu cen měli stávající zákazníci výhodu. Dodavatel pro ně měl nakoupené levnější energie, zatímco pro nové zákazníky, třeba pro bývalé klienty zkrachovalé Bohemia Energy, nakupoval za mnohem vyšší ceny. Ale zpět k aktuální situaci ceny. Dnes rozdíly mezi ceníkovými sazbami pro stávající a nové zákazníky šplhají v případě elektřiny až k hodnotě 1.200 Kč za MWh, u plynu potom k 600 Kč za MWh. Průměrná česká domácnost se spotřebou elektřiny kolem 3,5 MWh ročně tak přeplácí až 4.200 Kč za jediný rok,“ upozorňuje Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo ze společnosti Kalkulátor.cz.

Řešením je změna dodavatele
Přesvědčit stávajícího dodavatele, aby zákazníkovi nabídl lepší sazbu, není zrovna jednoduchý úkol. Mnohem jistější je změna dodavatele, kdy se lze dostat k celkově nižším cenám pro nové zákazníky. Obecně platí, že levnější energie nabízejí menší dodavatelé. Velký dodavatel totiž může argumentovat třeba stabilitou, a proto si může dovolit mít cenu mírně vyšší.

Ačkoli krach Bohemia Energy přirozeně vzbudil určitou nejistotu, není třeba se takzvaných alternativních dodavatelů bát. Řada z nich přečkala poslední roky bez větších problémů a dnes dokáží nabídnout příznivější ceny. Určitě ale platí, že zákazníci by se neměli vrhat do náručí dodavatelům, které vůbec neznají. Základem je pečlivé prověřování a vyhledávání relevantních informací, jako je doba působení na trhu, počet odběratelů nebo nejrůznější recenze.

„Když přijde na samotnou změnu dodavatele, ani tam nečekají žádné složitosti. Jen u smluv na dobu neurčitou je třeba počítat s tříměsíční výpovědní lhůtou, takže načasování je v tomto případě klíčové. Potom je samozřejmě namístě pečlivá kontrola nové smlouvy. Je dobré vědět, na jak dlouho platí, zda po jejím vypršení následuje automatická prolongace a za jakých podmínek pak dodávky energií pokračují. V neposlední řadě je třeba provést k předem domluvenému datu samoodečet a jeho výsledky nahlásit oběma dodavatelům i distributorovi,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo ze společnosti Kalkulátor.cz.

Pokud si nejste jisti, zda všemu rozumíte správně, můžete celý proces svěřit odborníkům z Kalkulátor.cz a mít změnu dodavatele kompletně bez starostí. S jejich pomocí získáte přehled o kompletním energetickém trhu, doporučí vám optimální variantu a následně vám pomohou s přechodem k novému dodavateli. Konečné rozhodnutí je vaše, ale vy tak budete mít jistotu, že se rozhodujete na základě relevantních údajů. A jako bonus k tomu ušetříte i nemalé peníze.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *