Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Alergie u psů jsou častější, než si myslíte. Jak se s nimi vypořádat?

Domácí mazlíčci mohou lidem pomoci předcházet alergiím. Sami vůči nim však nejsou rezistentní. Odhaduje se, že alergie postihují 10 až 20 % psů. Skutečné číslo kvůli chybějící diagnostice však může být i vyšší. Alergičtí mohou být na mnoho podnětů, které následně vyvolávají nepříjemné alergické reakce. Jak zjistíme, že se jedná o alergii a jak se s ní můžeme vypořádat?

Průzkumy ukazují, že interakce s domácími mazlíčky má u lidí pozitivní vliv na prevenci četných alergií včetně astmatu. Studie na vzorku 650 000 dětí například ukázala, že u dětí, které byly v prvním roce života vystaveny společnosti psa, se riziko rozvoje astmatu snížilo až o 13 %[1]. My však stejný efekt na naše domácí mazlíčky bohužel nemáme. Alergie jich postihuje stále větší množství, a přitom může být často opomíjena. Pokud se i váš pes často škrábe nebo trpí na zažívací potíže, je možné, že se i v jeho případě jedná o alergickou reakci.

Alergie a toxicita – co je co?
Alergie a toxicita jsou termíny, které široká veřejnost často zaměňuje. Ve skutečnosti ale mají zcela odlišný význam. Alergie je definovaná jako nadměrná reakce nebo přecitlivělost imunitního systému na látku, kterou vnímá jako cizí a potenciálně škodlivou. A to i v případě, kdy ve skutečnosti obecně škodlivá není. Takovou látku potom nazýváme alergenem. Toxicita je potom silná reakce organismu na látku, která je pro daný organismus skutečně jedovatá nebo škodlivá. Může například poškozovat nebo narušovat funkci tělesných orgánů,
a v závislosti na míře jedovatosti mít i velmi závažné či fatální následky.

Najděte spouštěč alergie co nejdříve
Alergenů existuje mnoho a spouštěčem alergické reakce může být i několik najednou. Nejčastěji bývají psi alergičtí na roztoče, blechy, pyl, potraviny nebo různé chemikálie, jako jsou například prací prášky nebo čisticí prostředky. Nikoliv alergické, ale toxické pro ně potom mohou být některé potraviny, které my běžně konzumujeme. Patří mezi ně například hroznové víno, rozinky, čokoláda, cibule, avokádo nebo česnek[2]. Je proto důležité dbát na to, aby k těmto potravinám mazlíčci neměli přístup a zaměřit se na celkovou vyváženost jejich stravy.

Toho, že je s pejskem něco v nepořádku, si však většinou jako první všimne sám majitel. Pokud máte podezření, že váš mazlíček trpí alergií na některou složku potravy, veterinář vám může doporučit tzv. eliminační dietu. „Ta funguje na vylučovacím principu, který se snaží zjistit konkrétní potravinový zdroj alergie. Před začátkem eliminační diety je však potřebné vyloučit jiné zdravotní potíže a kontrola veterinárního lékaře je proto i v tomto případě skutečně nezbytná,“ říká veterinářka a ambasadorka značky Fitmin, Kateřina Franková.

Projevy od svědění po slzení očí
Alergická reakce se nejčastěji projevuje svěděním kůže nebo slzením očí. Svědění se může objevovat po celém těle, ale i lokálně v některých oblastech, typické jsou třeba tlapky nebo uši. V jiných případech postihují alergické příznaky trávicí systém, což vede zejména ke zvracení a průjmu.[3] Mezi příznaky můžeme řadit i jiné přehnané reakce organismu. Důležité je vždy vše konzultovat s lékařem, který zhodnotí, zda se jedná o projevy alergie nebo o jiný problém.

Na své krmivo je alergický pouze 1 z 10 psů
Přestože nejčastěji slýcháme o potravinové alergii, podle některých zdrojů je krmivo příčinou pouze 10 % všech alergických reakcí u psů. „Alergie na potraviny a alergie na podněty ve vnějším prostředí se sice často projevují podobnými formami, ale pravdou je, že se u psů mnohem častěji setkáváme s alergeny z vnějšího prostředí, jako jsou například plísně nebo roztoči,“ upřesňuje Denisa Kopecká, specialistka na výživu značky Fitmin.

Zdroj a foto: Fitmin 
[1] Fall T, Lundholm C, Örtqvist AK, et al. Early Exposure to Dogs and Farm Animals and the Risk of Childhood Asthma. JAMA Pediatr. 2015;169(11): e153219. doi:10.1001/jamapediatrics.2015.3219
[2] The European Pet Food Industry, Nutritional Guidelines. October 2021
[3] The European Pet Food Industry, Nutritional Guidelines. October 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *