Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Jarní úklid a cirkularita: minimalizujte odpad, maximalizujte dopad!

S jarem, které oživuje svět za našimi okny, se mnozí z nás pouštějí do každoročního jarního úklidu, který je motivován touhou osvěžit a vyčistit naše obydlí. Tento rituál má však často nezamýšlený důsledek: výrazné zvýšení množství odpadu z domácnosti. Podle Evropské agentury pro životní prostředí vyprodukují Evropané ročně přibližně 487 kg odpadu na osobu, přičemž toto číslo v období hromadného úklidu a vyklízení prudce stoupá.

Vzhledem k rostoucímu povědomí o otázkách životního prostředí je zásadní přistupovat k jarnímu úklidu s ohledem na udržitelnost a cirkularitu. Abychom vám v tomto úsilí pomohli, přinášíme inspiraci v podobě několika projektů, které vám jarní úklid usnadní, ulehčí rozhodování nebo dokonce od nich získáte za nepotřebné věci peníze. Prodejte použité iPhony přes Swappie, ostatní telefony darujte organizaci Remobil a nepotřebné knihy můžete nabídnout službám jako Martinus Knihovrátek nebo Knihobot.

Recyklace je fajn, cirkularita je lepší
Zatímco recyklace je již běžnou součástí české domácnosti – 70 % Čechů třídí odpad, což je nad evropským průměrem – horší je to s předcházením vzniku odpadu. V bohatších a ekologičtějších částech Evropy je stále běžnější posílat věci zpět do oběhu. Není divu, protože recyklace obvykle snižuje hodnotu výrobků. Cirkularita naopak zajišťuje, že si výrobek zachová svou funkčnost, a šetří tak přírodní zdroje.

Posílání věcí do oběhu nebylo nikdy jednodušší
Vyhodit něco do odpadu je mnohem rychlejší než najít pro věci nové majitele. Existují však řešení. V posledních letech nám přicházejí do cesty i nové možnosti, které nám pomocí několika kliknutí na mobilním telefonu umožňují bez rizika a námahy předat dál věci, které byly ještě nedávno nepředstavitelné – například nesnědené jídlo z restaurací a obchodů s potravinami. Specializované aplikace nám šetří čas a námahu – umožňují nám přímo vyhledat zájemce a věci jednoduše odeslat. A zdaleka už nemluvíme jen o online bazarech.

Telefony
Telefony obsahují mnoho cenných zdrojů, které jsou spojené nejen s finančními náklady, ale i se zátěží pro životní prostředí. Materiály, jako je lithium, jsou stále vzácnější, a proto se mnoho společností snaží získat starší telefony k recyklaci. Pokud je však nechceme recyklovat, ale poslat je znovu do oběhu, jaké máme možnosti?

Finská společnost Swappie přišla na trh s cirkulárním řešením pro iPhony: od zákazníků vykoupí, zrenovuje, otestuje a dále prodá staré iPhony za spravedlivou cenu. Je to výhra pro planetu, peněženky zákazníků i jejich svědomí. Swappie vykupuje iPhony od řady 8 výše. Prodej je snadný – Swappie vám zdarma pošle kurýra až domů, nebo se můžete stavit na některém z drop off pointů, a peníze vám přijdou na účet. Prodat můžete i poškozený iPhone.

Ani starší telefony a zařízení nemusí skončit na skládce. Slíbili jsme jednoduché řešení, tak tady je – česká nezisková organizace Remobil sbírá funkční telefony či tablety a posílá je lidem, kteří jsou v situaci, kdy si telefon nemohou dovolit. Za každé zařízení, které je odsouzeno k recyklaci, posílá příspěvek na charitu. Darování je opravdu snadné – Remobil vám pošle kód a vy jen telefony odnesete na kteroukoliv pobočku Zásilkovny.

Knihy
Máte knihovnu plnou titulů, které už neotevřete? Pokud to nejsou vaše srdcovky, ale stále jsou to atraktivní knihy, můžete je výhodně prodat. Jestliže chcete mít už s předstihem jistotu, že knihy prodáte, zkuste službu nakladatelství Martinus Knihovrátek, kde vám po zadání ISBN na stránce hned dají vědět, zda mají o titul zájem. Knihy přinesete osobně, pošlete poštou, nebo je zašlete prostřednictvím některé ze zásilkových společností.

V případě většího množství knih doporučujeme vyzkoušet službu Knihobot – knihy hromadně vyfotíte a pokud jich máte více než 50, kurýr je zdarma odveze do skladu Knihobotu. Ten je nabídne na svých stránkách a připíše vám peníze, když si knihy někdo koupí.

Jídlo z vlastní lednice
Téměř každému z nás se někdy stalo, že před odjezdem na dovolenou v lednici našel několik položek, kterým do příjezdu projde datum trvanlivosti. Pak se musíme rozhodovat, jestli jídlo vyhodit rovnou a možná zbytečně, nebo riskovat jeho zkažení. Dle organizace „Zachraň jídlo“ připadá na každého Evropana 96 až 115 kg vyhozeného jídla za rok. Skvělým řešením pro tyto situace jsou veřejné lednice, kde si kdokoli, kdo potřebuje, může vzít přebytky jiných. Podívejte se na facebookové stránky nebo web vašeho města či obce, často informace o umístění lednic naleznete právě tam.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *