Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Album Dvořákových kompletních klavírních trií v podání tria sklízí mimořádné ohlasy v zahraničí

Tři hudebníci v neuvěřitelné souhře. Tak by se dala ve zkratce charakterizovat spolupráce předních umělců světového renomé – izraelského klavíristy Borise Giltburga a členů mezinárodně uznávaného souboru Pavel Haas Quartet houslistky Veroniky Jarůškové a violoncellisty Petera Jarůška. Všichni disponují bravurní technikou, a současně spolu dýchají jako jedna bytost. Mají za sebou již tři společná alba, z nichž první dvě obsahují kvintety Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse. Nejnovější nahrávka představuje Dvořákova kompletní klavírní tria, vznikla pod dohledem legendárního producenta Andrew Keenera v krásném údolí řeky Wye na anglicko-velšském pomezí a vyšla v září 2023 v Supraphonu.

Že se jedná o mimořádný počin, bylo patrné hned pár dní poté, co album spatřilo světlo světa. První oslavné recenze začaly přicházet z Velké Británie, kde se novinka stala Albem týdne na Presto Music a Europadisc, následované oceněním Editor’s Choice v hudebním magazínu Gramophone: „Dalo by se to nazvat vrcholným autentickým provedením, a to mi vyhovuje. Skvělý je i zvuk. Vřele doporučuji.“ Další britský hudební časopis BBC Music Magazine uvádí: „Jedním z nejpozoruhodnějších aspektů těchto provedení je skutečně naprostá krása zvuku smyčců. Dovedně se jim vyrovnává klavírista Boris Giltburg, jehož pečlivá artikulace a neokázalá, nuancovaná hra je stálým potěšením.“

V novinách The Sunday Times je nahrávka označena jako úžasná, pozitivní ohlas získává i na BBC Radio 3. Na konci roku se album stalo Nahrávkou roku na již zmíněném Presto Music a stejné ocenění získalo i v belgických novinách De Standaard. Také německá média nešetří chválou, jako např. rozhlasová stanice SWR2: „Neslyšíte pouhé předávání tónů, ale vznik a prožitek v podobě zvuků s velkou citlivostí. Díky tomu jsou zejména pomalé věty vrcholem této nahrávky.“ Rádio WDR3 pak dodává: „Veronika Jarůšková, Peter Jarůšek a Boris Giltburg v sobě vždy nesou pocit touhy. Touhu po eleganci, klidu, štěstí a idyle.“

Úspěch přichází i z Francie, kde album získalo nejvyšší ocenění v obou nejdůležitějších hudebních magazínech, a to Diapason d’Or a Choc de Classica (Classica navíc ještě vyzdvihla samotnou zvukovou stránku alba cenou La prise de son du mois). Časopis Diapason nahrávku nazývá klenotem a v Classice se těší na další společné projekty těchto umělců mimořádných kvalit: „Člověku se až zatočí hlava při pomyšlení, jaké zázraky by nám tito hudebníci ještě mohli nabídnout, ať už v triu, kvartetu nebo kvintetu…“ Výčet úspěchů prozatím uzavírá MusicWeb International, který album označil jako doporučené.

Zdroj a foto. Supraphon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *