Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Klavírista Tomáš Kačo se vydá na turné k chystanému albu My Songbook

Klavírista, skladatel a aranžér Tomáš Kačo vyráží na turné, na kterém představí skladby ze své připravované desky. Na dvanácti koncertech napříč republikou nabídne publiku ochutnávku repertoáru, který už v červnu vyjde na novém albu My Songbook. Tomáš Kačo na těchto večerech vzdá hold tvůrcům, kteří svými písněmi navždy ovlivnili jeho dětství. Zazní originální variace na české evergreeny jako jsou Holubí dům, Tulácké ráno či Dej mi víc své lásky. Turné, stejně jako celé album, tak bude poetickou a osobní cestou kultovním českým zpěvníkem druhé poloviny minulého století.

„My Songbook je výběr českých písní, mých oblíbených, které se mi zapsaly pod kůži již ve školním věku. Od té doby si je všechny pamatuju. Věřím, že melodie těchto písní jsou nesmrtelné. Spousta z nás má na tyto melodie vzpomínky, které nás dokážou přenést v čase. To je krása hudby. Rád bych Vás pozval na společný výlet časem, kde budeme mít prostor pro své sny,“ zve na turné Tomáš Kačo.

Své sólové recitály staví Kačo především na improvizaci, s níž rozehrává do neopakovatelných hudebních končin svůj jedinečný styl založený na fúzi klasiky, jazzu a tradiční romské hudby. Nebudou ovšem chybět ani tři koncerty se symfonickými orchestry – i tento typ spolupráce už má klavírista za sebou a bez pochyby mu svědčí. Hudební cestu Tomáše Kača kritika označuje za ojedinělou – „škatulku“ suis generis. Je znám pro svou schopnost velmi přirozeně propojovat žánry a atraktivním způsobem tak přibližovat běžnému posluchači i ty mimo hlavní proud současné hudební scény.

Stejně tomu tak bude i na připravované desce My Songbook. Deset českých písní, včetně výše zmiňovaných, ale také například Babičky Mary V+W a Ježka nebo ukolébavky Černé oči jděte spát, Tomáš Kačo zaranžoval pro sólový klavír do podoby jemu vlastní. Na albu nebude chybět ani známá skladba folkové ikony, dua bratrů Nedvědových – Tulácké ráno. Tu už v Kačově aranži a provedení mohli posluchači slyšet na EP Live from Prague z roku 2023, které je dostupné na všech streamingových servisech. Album My Songbook vyjde v digitální podobě.

Koncerty:
2. 6. Praha
3. 6. Znojmo
5. 6. České Budějovice s Jihočeskou filharmonií
7. 6. Kostelec nad Orlicí
8. 6. Pardubice
9. 6. Valašské Meziříčí
10. 6. Ostrava
11. 6. Česká Třebová
14. 6. Karlovy Vary s Karlovarským symfonickým orchestrem
16. 6. Vrchlabí
17. 6. Plzeň
20. 6. Hradec Králové Open Air s Filharmonií Hradec Králové

Tomáš Kačo
Cesta Tomáše Kača od začátků s rozladěným pianem až k vystupování na koncertním Steinwayi v Carnegie Hall v New Yorku má prvky amerického snu, ale stojí za ní především píle, odvaha a zvídavost. Začínal intuitivně a až později se učil notám a technice, což mu otevřelo cestu ke studiu na prestižních hudebních školách v Česku i v zahraničí – od Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, přes pražskou AMU až na americkou Berklee College of Music v Bostonu. Svůj romský původ vnímá jako inspirativní odlišnost, což se promítlo do jeho vystoupení na celosvětově uznávaných scénách a do jeho hudební tvorby, která spojuje různé žánry a oslovuje širokou škálu posluchačů.

Foto: archiv umělce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *