Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Játra nepoškozuje pouze alkohol. Jejich nejčastější onemocnění souvisí s přejídáním a nedostatkem pohybu

Světové dny zdraví hrají důležitou roli při zvyšování povědomí o závažných zdravotních problémech a jejich prevenci. To je i případ Světového dne jater, který každoročně připadá na 19. dubna a jehož cílem je informovat veřejnost o tomto důležitém orgánu, jeho vlivu na celkové zdraví i jaterních nemocech. Játra hrají v našem těle zásadní roli a pokud nepracují správně, ovlivňuje to celkový zdravotní stav organismu. Velmi negativní vliv na ně má zejména životní styl spojený s nedostatkem pohybu a přejídáním, který stojí i za nejčastějším jaterním onemocněním současnosti – ztukovatěním jater.

Játra jsou největší žlázou v těle a také nejtěžším orgánem. Jsou odpovědná za čištění krve od škodlivých látek i metabolismus živin, pomáhají v procesu regulace hladiny cukru v krvi, ukládání živin a produkce žluči během trávení, stejně jako udržují hladinu cholesterolu nebo syntetizují důležité bílkoviny. Jsou tedy klíčovým orgánem, který plní mnoho důležitých funkcí a jejich správné fungování je zcela zásadní i pro celkovou vitalitu.

Nejčastější jaterní onemocnění nesouvisí s alkoholem
Ačkoli mají játra ve srovnání s jinými orgány výjimečnou schopnost regenerace, mohou padnout za oběť různým nemocem. Patří mezi ně například virová hepatitida, cirhóza nebo hepatocelulární karcinom. Nicméně na předním místě seznamu jaterních onemocnění stojí zcela nenápadné a dlouho se nijak neprojevující onemocnění zvané NAFLD neboli nealkoholická tuková choroba jater (z angl. Non-alcoholic Fatty Liver Disease). Při tomto onemocnění dochází k abnormálnímu hromadění tuku v jaterní tkáni, což vede k narušení jejich funkcí.

„NAFLD lze rozdělit na dvě formy – prostou jaterní steatózu, kdy množství tukových buněk v játrech přesahuje 5 %, a steatohepatitidu, která je spojena se zánětem, následným jizvením jaterní tkáně a může vést až k cirhóze,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Lazák a dodává: „V počátečních stadiích NAFLD probíhá bez příznaků, což znamená, že nemocný nemusí pociťovat žádné potíže. Některé, zpravidla nespecifické příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, únava, se mohou projevit až později. V důsledku toho se nemoc často odhalí až v pozdním stadiu, kdy už může být poškození jater rozsáhlé.“

NAFLD postihuje především lidi, kteří mají sedavý způsob života, nedostatek fyzické aktivity a nevhodné stravovací návyky. Není divu, že výskyt tohoto onemocnění v posledním desetiletí celosvětově dramaticky vzrostl. V současné době postihuje 30–35 % světové populace a při stávajícím tempu nárůstu by mohlo do roku 2040 postihnout více než 50 % dospělých. Znepokojující je také rostoucí výskyt u dětí a dospívajících.

NAFLD ovlivňuje i další onemocnění
NAFLD však není jen izolovaným problémem jater, ale jde ruku v ruce s dalšími nemocemi, které jsou důsledkem sedavého způsobu života a špatné stravy – cukrovkou 2. typu, obezitou, hypertenzí nebo kardiovaskulárními chorobami, jejichž výskyt v populaci narůstá stejným tempem. „Až 80 % obézních pacientů a 75 % diabetiků 2. typu má NAFLD,“ potvrzuje MUDr. Lazák. Za zmínku stojí, že NAFLD ovlivňuje také chronické onemocnění ledvin, spánkovou apnoe, souvisí s depresivními nebo úzkostnými stavy a je u něj 3× vyšší riziko vzniku lupénky. Ženy s NAFLD mají také vyšší pravděpodobnost komplikací v těhotenství.

Nealkoholová tuková choroba jater tedy úzce souvisí s dalšími metabolickými onemocněními a s cílem lépe definovat tento vztah vzešla také iniciativa změnit pojmenování tohoto onemocnění na MAFLD (Metabolic dysfunction-associated fatty liver disease).

Jak se léčí ztučnělá játra?
Souvislost NAFLD s dalšími chorobami také zdůrazňuje potřebu komplexního přístupu ke zdravotní péči. „Mnoho jaterních problémů lze zlepšit nebo dokonce zcela odstranit bez jakýchkoli léků, pouhou úpravou životního stylu,“ radí MUDr. Lazák a dodává: „V případě NAFLD/MAFLD jsou velmi účinná režimová opatření, jako je zdravá strava a zejména pravidelná fyzická aktivita.“

Prvním důležitým krokem k léčbě by proto měla být změna životního stylu, tj. omezení negativních faktorů, které onemocnění způsobují. Toho lze dosáhnout změnou stravovacích návyků, například omezením sladkých nápojů, sladkého pečiva a zvýšením podílu libového masa, luštěnin, celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny. Důležitá je také fyzická aktivita – pravidelný pohyb, aerobní cvičení nebo třeba rychlejší chůze mohou přinést zlepšení nejen pro játra, ale také pro psychiku a celkové zdraví. Je však důležité tyto změny dlouhodobě udržovat.

Kromě těchto změn je také možné podpořit regeneraci jater tzv. hepatoprotektivy, například užíváním esenciálních fosfolipidů, což jsou látky přírodního původu se schopností pronikat přímo do jaterních buněk. Tyto látky pomáhají obnovit jejich strukturu a zlepšují funkci buněčných membrán. V České republice jsou esenciální fosfolipidy dostupné ve volně prodejném léku Essentiale®. Jedná se o tvrdé tobolky, které jsou určeny pro dospělé a děti od 12 let s minimální hmotností 43 kg a doporučuje se užívat je 3× denně.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *