Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Z Kovozoo poletíme přímo do vesmíru a pokřtíme hrocha!

V sobotu 20. dubna máme opět důvod slavit! V areálu Recyklačního ekologického centra – REC Group a v KOVOZOO ve Staré Městě se uskuteční již 15. ročník akce DEN ZEMĚ v KOVOZOO. Všichni návštěvníci se mohou těšit na velkolepou oslavu svátku naší matičky Země. Čeká nás hromada vesmírné zábavy a zlatým hřebem, jako je tomu každý rok, je křest kovového novorozence z Porodnice KOVOZOO.

EKOOLYMPIÁDA

Zábavu a ekologické poučení nabídnou návštěvníkům stanoviště dceřiných společností skupiny REC Group (KOVOSTEEL Recycling, STEELMET, RPG Recycling, GELPO, ASSCO, A-ORTO a DZO), které pořádají pro návštěvníky tradiční EKOOLYMPIÁDU. Na jednotlivých stanovištích budou děti a jejich rodiče plnit ekologicky zaměřené úkoly a získávat razítka na kartičku. Za vyplněnou kartičku pak obdrží odměnu za to, jak úkoly skvěle zvládli splnit.

KOVOŠROTOVÉ BAGRY, HASIČI, RECYKLACE JE HRA

Akce DEN ZEMĚ v KOVOZOO je primárně určena pro ekologickou výuku mladé generace. Ale proč se u toho také nepobavit, že?! Návštěvníci dostanou opravdu velkou nálož informací o odpadech a jejich recyklaci, ale zábavnou formou. Velkou atrakcí pro návštěvníky budou již tradičně „bagrová show“ a „hasičská show“. “Protože se akce koná „na placu“ kovošrotu – v KOVOSTEELu, budou jedním z nejdůležitějších bodů programu bagrové show. Jde v podstatě o 15minutové představení práce kovošrotové techniky v akci při zpracování kovového odpadu.“ Informuje o akci Martina Juřenová z týmu pořadatele. V „hasičské show“ se představí Hasiči Kunovice, kteří ve dvou vstupech divákům předvedou, jak probíhá vyprošťování osob z havarovaných osobních vozidel nebo jakým způsobem hasí hořící automobil. Již tradičně se na akci představí také kolektivní systémy pro zpětný odběr odpadů: EKOKOM, ELEKTROWIN, EKOLAMP, ASEKOL, ECOBAT. O sběru a recyklaci pneumatik nás naučí ELTMA. Kromě práce hasičů se návštěvníkům budou věnovat také Policie ČR a Armáda ČR, kteří představí své povolání z různých úhlů. Na stanovišti Uherskohradišťské nemocnice si stateční návštěvníci můžou vyzkoušet odebírání krve na umělé paži a pod mikroskopem budou moci zkoumat její strukturu. Díky virtuální realitě se ve stanu ČEZ dostaneme do útrob elektrárny.

POHYB I ZÁBAVA V ZAHRADĚ

Hlavní stanoviště v zelené zahradě KOVOZOO si vzal na starost generální partner této akce – ČSOB. Připraví pro návštěvníky cestu světem financí a budou se řešit témata jako kyberbezpečnost a ekologie. Děti budou plnit znalostní a sportovní úkoly. Budou plnit „lušťovky“ a házet na mouchu s chameleonem Leonem.

Nebude nouze ani o pohyb a naučíme se správnému držení těla. Na stanovišti Nordic walking se s fyzioterapeutkou Hankou Běhalovou dozvíte nejen spoustu teorie o tomto atraktivním sportu, ale také si to budeme moci zkusit. Pro děti bude připravena kapka adrenalinu – 8 metrů vysoká lezecká stěna. Připraven bude i bublinový workshop, ve které si všichni budou moci zkusit tvorbu „mega“ velkých bublin.

POLETÍME DO VESMÍRU

Hlavním letošními tématem Dnu Země je „VESMÍR“. U letadla v KOVOZOO budou umístěna edukativně zábavná stanoviště, která návštěvníky zavedou na výpravu do naší hvězdné soustavy. Hvězdárna a planetárium v Brně si pro Vás připraví nafukovací planety Měsíc a Zemi. S hvězdárnou Vsetín budeme pozorovat Slunce. Přijede také Czech Space Team se svým polytechnickým kamionem s 3D tiskem. Přivezou nám ukázat skutečné předměty, které poletí do vesmíru.

IQ Landia nám z Liberce přiveze simulátor černé díry, planetární stůl, zařízení pro vytvoření 3D obtisku těla. Připraven bude také exponát, který demonstruje skleníkový efekt. Ve workshopu Mladý badatel se děti stanou alespoň na chvíli vědcem. Technické muzeum Brno vystaví nafukovací model rakety Crew Dragon v měřítku 1.2 oproti originálu.

Stanoviště připraví také Muzeum jihovýchodní Moravy, kde si poslechneme příběh sazovického meteoritu a budeme si moci prohlédnout geologické poklady z našeho regionu.  Stanoviště Českého hydrometeorologického ústavu nám představí celou řadu měřicích nástrojů a technik, které používají k predikci počasí, měření kvality ovzduší a vody. Dozvíte se také, jaká je náplň práce meteorologa, klimatologa a hydrologa a jak se tvoří scénáře klimatu.

INTERAKTIVNÍ DĚNÍ V PORODNICI A KŘEST HROCHA

Po celou dobu akce bude pro návštěvníky přístupná také Porodnice KOVOZOO, tedy místo, kde se rodí a také léčí kovová zvířata. Tentokrát se zde nebude rodit (svařovat), ale budou přichystány jiné, zajímavé aktivity z repertoáru KOVOZOO. Samozřejmě vše s řádnou dávkou recese, jak je zde zvykem. Letos se těsně před akcí DEN ZEMĚ narodilo v Porodnici další miminko. Na první pohled roztomilé zvířátko, které by chtěl mít každý z nás doma, ale na ten druhý pohled… je to agresivní zvíře, které je považováno za nejnebezpečnější zvíře Afriky. Je to hroch. Ale tento hroch je úplně jiný. Je přátelský, ochotně si s Vámi zapózuje před objektivem a neublížil by ani mouše. Je totiž vyrobený ze železného šrotu.

A protože narození miminka je vždycky velká sláva a událost, tak jej společně slavnostně pokřtíme ve 14:30 hodin před Porodnicí.

KOVAŘINA NA VLASTNÍ KŮŽI

V KOVÁRNĚ se bude kout ostošest. Výhně budou rozhicované a kováři připraveni povyprávět všem zájemcům o řemesle. A kdo bude chtít vědět, jakou silou je třeba vládnout kovářskému řemeslu, může si zkusit něco ukovat nebo se jít podívat do muzea kovářství, které sídlí přímo nad kovárnou, věřte nám, uvidíte tam spoustu zajímavých věcí nejen z kovářského světa. Velkým lákadlem jsou například minerály všech druhů, 250.000 let starý pěstní klín, ukázky rud. Prohlédnout si můžete vybavení staré vesnické kovárny či repliky husitských zbraní.

KOUTEK ZDRAVÍ A KRÁSY, ŽIVOTNÍ STYL

A protože DEN ZEMĚ není jen o zdraví naší planety, ale také o tom našem vlastním, je součástí akce již tradičně také Koutek zdraví a krásy. Všeobecná zdravotní pojišťovna představí své programy pro zdraví a pro děti budou mít připraveny balanční hry. Ti, kterým není lhostejná pomoc jiným, se mohou zapsat do registru dárců kostní dřeně. Oční optik Vám změří Váš zrak a v bylinkovém stánku Tvořivé byliny se seznámíte s léčivou silou a krásou místní flóry. Bude připraveno velké zázemí pro malování na obličej pro děti a o rodiče se postarají šikovné studentky oboru kadeřnice a manikérky ze Střední školy služeb Uherské Hradiště.

V části areálu „pod letadlem L610“ bude prostor společnosti AUTO UH, která je již tradičně hlavním partnerem akce. Zde Vás provedou e-mobilitou, návštěvníci si budou moci prohlédnout nové elektrické vozy a také se v nich svézt. I zde bude připraven bohatý program pro děti.

ZÁBAVA NA PÓDIU

Akce DEN ZEMĚ tradičně nabízí také atraktivní hudební produkci. Letos bude návštěvníkům hrát po celý den kapela Kiksylend. Na hlavním podiu v zahradě vystoupí od 13:15 hodin oblíbenci malých dětí z KOUZELNÉ ŠKOLKY – Lucka a skřítek František. Kvalitní dávku rocku návštěvníkům naservíruje kapela BEST OF ROCK. Finální vystoupení na podiu potěší Vaše oči i uši. Do středověku nás zavede kapela TEMPUS.

O pitný režim dospělých návštěvníků se postará pivovar ROTOR, což jistě potěší všechny místní znalce piva.

A přístupná bude v den akce samozřejmě celá KOVOZOO. Více než 400 zvířat v životní velikosti vyrobených ze železného šrotu, maják, loď, vyhlídkové lávky, muzeum veteránů, muzeum kovářského řemesla……po celý den bude jezdit vláček STEELINKA, který návštěvníka akce sveze „po cestě recyklace“. Vyzkoušet si také můžete naši drezínu Rézu na ruční pohon.

Pořadateli akce jsou sdružení ROSNIČKA a REC Group (Recyklační Ekologické Centrum). REC Group je skupina moderních společností specializujících se na recyklaci široké škály odpadů: KOVOSTEEL Recycling, s.r.o., STEELMET, s.r.o., RPG Recycling, s.r.o., GELPO s.r.o., ASSCO, s.r.o., A-ORTO s.r.o., DZO s.r.o.  a KOVOZOO Staré Město. Více informací najdete na www.recgroup.cz.

Foto: DEN ZEMĚ 2023, Martin Zemánek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *