Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Romantické podvody: kyberzločinci dokáží ukrást víc než jen srdce svých obětí

První máj, a potažmo celý květen, je tradičně vnímaný jako čas lásky a romancí. Zároveň ale toto období nahrává kyberpodvodníkům, kteří pod příslibem láskyplného vztahu dokáží ze svých obětí vylákat stovky tisíc korun. Jak upozorňují specialisté na oblast bezpečnosti ze společnosti Fortinet, takzvané „romantické podvody“ jsou dnes díky oblibě sociálních sítí a seznamovacích platforem stále rozšířenější a spolu s technologickým pokrokem i dokonalejší.

Online seznamovací platformy využívají celosvětově stovky milionů lidí a v případě sociálních sítí je to téměř pět miliard uživatelů. Online prostředí tak podvodníkům nabízí obrovský prostor, kde lovit své oběti. „Na romantických podvodech je nejzrádnější, že se zpočátku jeví relativně nevinně. Útočníci nejprve navážou se svou obětí virtuální vztah a až po několika týdnech rozehrají manipulativní hru s cílem vylákat z oběti peníze,“ vysvětluje Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.

Útočníci si za své cíle nejčastěji vybírají osoby čerstvě opuštěné, bohaté nebo se špatnou znalostí internetového prostředí. Všechny tyto informace se na sociálních sítích dají snadno dohledat, pokud uživatel nedodržuje základní bezpečnostní opatření, jako je nastavení soukromí či zveřejňování citlivých osobních dat. Přestože mezi oběťmi převažují ženy, výjimkou nejsou ani muži.

Podle údajů z Velké Británie bylo za uplynulý rok oznámeno přes 8000 podvodů s celkovou škodou více než 92 milionů liber. V České republice je tento typ podvodů také na vzestupu a v reportovaných případech oběti hlásí ztráty ve výši stovek tisíc korun.

„Rozvoj technologií romantickým podvodníkům nahrává a jejich praktiky jsou čím dál přesvědčivější. Umělá inteligence dnes dokáže vytvořit deepfake fotografie, ale i hlasové a videozáznamy, psát romantické dopisy a vést přesvědčivé konverzace. To vše pak vytvoří dokonalou iluzi, které je snadné podlehnout,“ říká Ondřej Šťáhlavský ze společnosti Fortinet.

Umělá inteligence ale může fungovat také jako účinná obrana. Analytické nástroje založené na AI dokáží odhalit vzorce v online konverzacích a vydat varování například v případě opakovaných dotazů na osobní údaje nebo žádosti o zaslání peněz. Integrací tohoto typu analýzy do seznamovacích platforem a chatovacích služeb by mohlo dojít ke snížení rizika pro uživatele.

„Stejně jako u ostatních typů kyberpodvodů i v tomto případě platí, že nejlepší ochranou je obezřetnost. Uživatelé by si měli důkladně rozmyslet, s kým sdílejí své soukromé informace a osobní fotografie. Při seznamování online je třeba si svůj protějšek alespoň částečně prověřit, účty na sociálních sítích bez historie a s jedinou fotografií jsou jasným varovným signálem. Pomoci může i zpětné ověření profilové fotografie ve vyhledávači, protože podvodníci často využívají fotky jiných lidí náhodně stažené z internetu,“ shrnuje Ondřej Šťáhlavský ze společnosti Fortinet.

Společnost Fortinet shrnula nejčastější varovné signály, kterých si při online seznamování všímat:

  • „love bombing“: Neustálé komplimenty, nekonečné vyznávání lásky a plánování sňatku po několika týdnech známosti.
  • Vzdálenost: Neochota k osobnímu setkání s výmluvou na práci či život v zahraničí, vojenskou misi nebo časté cestování. Vyhýbání se telefonickým a video hovorům.
  • Žádost o peníze: Zpočátku nevinné žádosti o drobné částky postupně eskalují ve větší obnosy.
  • Nevyžádané investiční rady: Útočníci se často vydávají za zkušené investory a slibují zprostředkovat výhodné investice s vysokým výnosem.
  • Srdceryvné osudy: Žádost o finanční pomoc bývá zdůvodněna dramatickými okolnostmi, jako je vážné onemocnění, nehoda, ztráta zaměstnání nebo náklady na návrat ze zahraničí. Útočníci navíc často vysvětlují nedostatek financí tím, že se nemohou dostat ke svým úsporám.
  • Žádost o intimní fotografie: Útočníci se z oběti mohou snažit vymámit citlivé fotografie za účelem pozdějšího vydírání.
  • Viditelné rozdíly ve stylu komunikace: Na jednom podvodu se může podílet více útočníků nebo být využita generativní umělá inteligence.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *