Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Příliš vysoká záloha na dovolenou: kdy pomůže půjčka?

Těšíte se na každoroční dovolenou ve vaší oblíbené destinaci, jenže na včasné uhrazení zálohy a rezervaci termínu za dobrou cenu teď nezbývá dost peněz? Budete se muset vzdát dovolené, nebo počkat, až našetříte a pořídit ji za vyšší cenu? Nebo spoléhat na last minute? Jsou situace, kdy vám v rozhodování pomůže půjčka: avšak s opatrným přístupem k jejímu využití.

Půjčka na dovolenou? To se přece nedoporučuje!
Ano, máte pravdu, půjčit si na dovolenou, to patří k jednomu z nejběžněji uváděných prohřešků proti finanční gramotnosti. „Na co si nejčastěji půjčují? Jsou to půjčky na auto či motorku, rekonstrukce bytu, vybavení domácnosti nebo elektroniku. Objevují se úvěry na lékařské zákroky, vzdělávání a podporu dětí. Bohužel se najdou i půjčky na dovolenou, Vánoce a jiné požitky, které by se měly hradit z úspor“, popisuje lektorka finanční gramotnosti Veronika Kalátová pro vzdělávací portál RozumímePenězům.cz.

Jenže, stejně jako všude jinde v životě, ani tady není situace vždy černobílá. Podívejme se, kdy má smysl uhradit zálohu na dovolenou z půjčky, a kdy se takovému kroku raději vyhnout.

Dočasný nedostatek peněz versus stálý boj s financemi
Hlavní rozdíl tkví v tom, jaká finanční situace je pro vás typická. Konkrétně, zda s nedostatkem financí bojujete pravidelně, nebo se teď jedná o výjimečnou situaci po tom, co jste uhradili spoustu nečekaných výdajů, které se vám nakupily do jednoho období.

Stálý boj s financemi?
Pokud patříte do prvního zmíněného scénáře, tedy k lidem s pravidelnými problémy s nedostatkem financí, půjčka na zálohu na dovolenou je opravdu nesmyslným krokem.

Měli byste se jí vyhnout a zapracovat na svém přístupu k penězům, nebo se pokusit najít další/jiný zdroj pravidelného příjmu tak, abyste se z takto nepříjemných situací co nejdříve vymanili a naučili se spořit si do budoucna, třeba na dovolenou, ale především na jakékoliv výdaje navíc, kterým se nelze vyhnout.

Dočasný nedostatek peněz, protože jste hodně platili nebo hodně „marodili“
Ve zcela jiné situaci je člověk, který běžně problémy s financemi nemá. Spoří, má finanční rezervu, měsíc co měsíc vyjde se svými příjmy s přehledem. Jenže se v poslední době nakupilo víc negativních událostí.

Možná musel vydat spoustu peněz na opravu auta, možná se toho v domácnosti pokazilo víc najednou, možná byl delší dobu v pracovní neschopnosti, a tak na běžný život spotřeboval značnou část úspor. Ale už je to v pořádku a je si jistý, že v dalších měsících zvládne půjčku splatit. Vybere si úvěr, jehož cena je nižší, než by byl rozdíl mezi současnou (rezervační) cenou dovolené a cenou přímo v sezoně. Na last minute nechce spoléhat, protože má konkrétní termín závodní dovolené a děti mají už zaplacené tábory.

Kdy se tedy vyplatí půjčka na zálohu k dovolené?
Základní pravidla pro to, aby se taková půjčka vyplatila, jsou dvě:
• máte jistotu, že půjčku zvládnete splatit v dohodnutém termínu
• cena úvěru (celkový přeplatek) nepřekročí rozdíl mezi cenou dovolené placené teď a cenou dovolené placené, až na ni našetříte. Případně vám dovolenou „zachrání“, protože o destinaci je ve vašem termínu tradičně značný zájem a brzy bude vyprodaná.

Jak na výběr bezpečné půjčky
Abyste vybrali správně a nenaletěli na líbivé nabídky, je potřeba o výběru půjčky něco vědět. Naštěstí jde jen o tři základní pokyny. Při výběru půjčky se vždy soustřeďte na:

1. Licenci poskytovatele
Bezpečnou půjčku lze získat jen od poskytovatele licencovaného Českou národní bankou. Jsou mezi nimi banky i nebankovní společnosti. Věděli jste, že půjčky od některých nebankovek porážejí v odpovědnosti úvěrování většinu bank? Licencované poskytovatele „pod jednou střechou“ najdete v online srovnávačích půjček. Tam stačí kliknout na požadovanou kategorii půjček a hned se vám zobrazí výčet jejich poskytovatelů s licencí ČNB. Po které z kategorií primárně sáhnout? Půjčka bez doložení příjmů je skupinou úvěrů s pestrou paletou nabídek od bank i nebankovních poskytovatelů. Příjmy se tu dokládají v podobě výpisů z účtu, nemusíte si obstarávat razítko a podpis zaměstnavatele.

2. Cenu půjčky
Cenou úvěru je RPSN: roční procentní sazba nákladů. Vedle úroku zahrnuje i všechny s půjčkou běžně spojené poplatky, proto je RPSN většinou vyšší než úrok. Jestliže se příliš „nekamarádíte“ s procenty, prohlédněte si reprezentativní příklady. Z nich se dočtete o přeplatku za konkrétní částku na konkrétní dobu splatnosti. Představu o ceně úvěru (pro účely porovnání s ostatními) si tím upřesníte. Využít můžete i kalkulátorů půjček na stránkách poskytovatelů, ke kterým se „prokliknete“ ze srovnávače. Není nutné za každou cenu upřednostňovat nejlevnější úvěr: zohledněte ještě i třetí prvek výběru.

3. Podmínky splácení
Předčasné splacení zdarma, odklad splátky nebo její snížení také zdarma, případně jen za symbolický poplatek. To jsou příznivé podmínky splácení, které vám mohou pomoci se splácením, pokud by přece jen přišly nějaké finanční obtíže. Vstřícná půjčka se může vyplatit mnohem lépe než půjčka nejlevnější, kterou ovšem nebude možné splatit předčasně zdarma.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *