Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Alergická sezona opět udeřila v plné síle. Poptávka po lécích vzrůstá geometrickou řadou

Podle České pylové informační služby postihuje alergie 40 % evropské populace a osob s alergickým onemocněním stále přibývá ve všech částech světa. Národní centrum zdravotnických informací dokonce označuje alergická onemocnění za jednu z největších epidemií v Evropě. Přesné statistiky bohužel chybí, z různých odhadů však vychází, že až 60 % populace má předpoklady ke vzniku alergického onemocnění. Hlavní sezona pylové alergie trvá přibližně od začátku března do konce června. Právě v tuto dobu tradičně vzrůstá poptávka po lécích na alergii, což potvrzuje také nadnárodní lékárenská skupina Pilulka.cz.

Nárůst alergií je způsoben vzájemným působením vlivů prostředí a genetických vlivů. Všeobecně se jedná o reakci imunitního systému na látky (alergeny), které jsou za normálních okolností pro lidský organismus neškodné. U alergiků na ně ale imunitní systém reaguje produkcí specifických protilátek (imunoglobin E/IgE), které způsobují uvolňování určitých chemických sloučenin, čímž dochází k alergickým reakcím. Mezi tyto látky patří také histamin, který mimo jiné způsobuje zvýšení produkce nosního hlenu ve snaze odstranit alergen z dýchacích cest.

Alergie si nevybírá
Alergie se mohou projevit v jakémkoli věku. Potíže mohou být sezonní nebo i celoroční. Zatím nikdo nezná odpověď na to, proč je dnes tolik alergiků. Pravděpodobně za jejich nárůst může moderní styl života v průmyslově vyspělých zemích, popisuje alergoložka, imunoložka a dětská pneumoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. Projevy mohou být různě závažné v závislosti na typu alergie. Mezi běžné příznaky sezonní alergie, které nejčastěji přivádějí pacienty do ordinací lékařů, patří svědění (očí, nosu, hrda nebo kůže), výtok z nosu spojený s kýcháním, dušnost, vznik vyrážek či otoky kolem očí. V některých případech také bolest břicha. „Jednou z běžně užívaných léčebných metod a částečně i prevencí u vybraných typů alergií je alergenová imunoterapie, která si klade za cíl léčit příčinu alergie, připomíná MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.

Dubnu vévodí bříza, červnu a prázdninám zase trávy
Květen a červen patří u alergiků mezi nejnáročnější měsíce. V době, kdy rozkvétá celá řada stromů, květin a trav, bývají projevy pylové alergie nejsilnější. Paní doktorka Vančíková dodává, že se sama ve své praxi nejčastěji setkává s alergiemi na pyly a roztoče.

Častým alergenem v období dubna a května bývají pyly břízy, javoru či lípy. Od června se přidávají mimo jiné i trávy, které jsou příčinou alergické rýmy až v 50 % případů. V případě sezonní alergie bychom neměli opominout ani alergii solární, která se vyskytuje po expozici kůže slunci především na jaře a v létě. „V případě diagnostikované alergie odborníci doporučují řídit se pylovým kalendářem a sledovat pylový semafor Českého hydrometeorologického ústavu,“ glosuje Andrea Babicová, tisková mluvčí skupiny.

Široká nabídka léků nahrává samoléčbě
Pouze 15 % osob, které u sebe pozorují projevy alergických reakcí, bylo diagnostikováno odborníkem. Velká část populace tedy sahá po volně dostupných lécích, které zmírní jejich sezonní projevy. „Začátkem jara lidé kromě tablet vyhledávají i nosní spreje či oční kapky, kterými potlačují příznaky alergií. Ohlédneme-li se několik let zpátky, vidíme výrazné rozšíření sortimentu volně prodejných léků na alergické problémy,“ říká Andrea Babicová, tisková mluvčí skupiny Pilulka. Začátkem léta lidé v lékárnách též často poptávají gely na snížení lokání reakce po bodnutí hmyzem a svědění. S nástupem podzimu a zimy postupně zájem o produkty na snížení alergických reakcí slábne.

Více informací najdete zde:
https://www.pilulka.cz/kalendar-alergika-1
https://www.pilulka.cz/alergicka-ryma-co-byste-meli-vedet
https://www.pilulka.cz/alergie-co-vse-byste-meli-vedet
https://www.pilulka.cz/alergie-na-slunce
https://www.pilulka.cz/alergicka-vyrazka

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *