Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

Pražský mezinárodní maraton je poslední kvalifikací pro olympiádu v Paříži

Pražský mezinárodní maraton je poslední šancí pro běžce kvalifikovat se na olympijské hry v Paříži 2024. A tak není divu, že elitní startovní listina pražského závodu dává šanci běžcům z různých zemí vybojovat účast pod olympijskými kruhy. Fanoušci jsou zvědaví na vítěze mužské i ženské kategorie, ale v olympijském roce jde o mnohem více – o splnění olympijského snu. Na startu letošního Pražského mezinárodního maratonu tak mimo jiné uvidíme běžce z Číny, Brazílie, Mongolska, Peru, Jordánska, Ekvádoru či Indie, ale i z Portugalska a Bulharska.

Většina těchto zemí má stanovený standard 2:08:10 pro muže a 2:26:30 pro ženy. Pochopitelně v jednotlivých zemích záleží i na tom, kolik volných míst zbývá, kvóta je maximálně tři běžci z jedné země. Výpravu dvou běžců vysílá Čína, velké ambice mají zástupci Brazílie (známý běžec Paulo Paula se na OH v Riu nominoval právě v Praze 2016). O něco podobného bude usilovat Wendell Souza či Graziele Zarri, která by se stala historicky první Brazilkou reprezentující svoji zemi na OH v maratonu. S velkými ambicemi přiletí i běžkyně z Ekvádoru Paola Bonilla nebo Peruánec Ferdinan Cereceda.

Zajímavostí bude výprava dvou běžců z Indie nebo z Mongolska, za zmínku stojí také Jordánec Moath Alkhawaldeh, kterému dle regulí jeho federace stačí pokořit hranici 2:17:00. O olympijský sen přijedou bojovat i portugalské běžkyně Solange Jesus a Ana Mafalda Ferreira. Pražský mezinárodní maraton jde těmto snům naproti, a tak budou připraveni vodiči nejen pro hlavní favority závodu na špici, ale i vodiči právě na časy 2:08:00 a 2:26:00.

Českého fanouška těší již loni splněné limity Terezy Hrochové a Moiry Stewartové, které se kvůli přípravě na OH závodu nezúčastní. Českým mužům by mohl dát teoretickou šanci pouze výrazný posun v rankingu, protože právě domácí mistrovství v maratonu, které je součástí pražského závodu, může přinést extra body. Z českých mužů na startu uvidíme obhájce vítězství z loňského ročníku Víta Pavlištu, několikanásobného šampiona Petra Pechka, zkušeného Jiřího Homoláče nebo Ondřeje Fejfara. Svůj maratonský debut si zde odběhne Patrik Vebr, vítěz 1/2Maratonu Praha 2024 a člen RunCzech Racing týmu.

Přehled běžců, kteří avizovali útok na olympijský limit:
Ženy Země Nejlepší časy z nominačního období:
Solange Jesus POR 2:27:30
Dan Li CHN 2:27:32
Paola Bonilla ECU 2:27:38
Militsa Mircheva BUL 2:29:23
Ana Mafalda Ferreira POR 2:31:27
Graziele Zarri BRA 2:42:48

Muži Země Nejlepší časy z nominačního období:
Byambajav Tseveenravdan MGL 2:09:19
Jianhua Peng CHN 2:09:59
Ferdinan Cereceda PER 2:12:19
Bugatha Srinu IND 2:14:41
Wendell Souza BRA 2:16:20
Mo´ath Alkhawaldeh JOR 2:18:43
Bangriya Vikram Bharatsinh IND 2:27:06

Součástí Pražského maratonu je také bohatý doprovodný program a Marathon Expo – Veletrh sportovního vybavení na Výstavišti Holešovice. V sobotu se na Výstavišti a v parku Stromovka budou také konat oblíbené rodinné běhy. Posledních 500 míst na hlavní závod i registrace na dm rodinnou míli najdete na www.runczech.com.

Zdroj a foto: Run Czech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *