Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

Letos se už po jedenácté poběží napříč 3 kraji a 7 okresy legendární štafetový běh Vltava Run

Druhý květnový víkend 11.–12. 5. 2024 bude už tradičně patřit štafetovému závodu Vltava Run, jenž je proslulý jedinečnou atmosférou. Týmy o maximálně 12 běžcích překonají vzdálenost více než 360 km ze šumavského Zadova do pražského Braníku. Registrace na závod se vyprodaly za rekordních 54 vteřin. Proto pořadatelé přidali ještě doprovodný závod Vltava Run Čtyřka, na který je ještě možné se přihlásit.

Trasa závodu je rozdělena do 36 úseků, každý zhruba po 10 km. Vybíhá se v sobotu 11. května od rozbřesku ze stadionu běžeckého lyžování Zadov a končí se v neděli 12. května v odpoledních hodinách na travnaté pláži u areálu Hamr Braník. Poběží se po turistických stezkách, silnicích II. a III. třídy, Národním parkem Šumava, kolem vltavských přehrad, přes kopce, nádhernými údolími, historickými městy i jihočeskými a středočeskými vesnicemi. Přesná trasa je k dispozici tady.

Abychom běžcům zprostředkovali co možná nejsilnější zážitek z běhu přírodou, chceme, aby trasa co nejméně vedla po silnicích. Někde se jim samozřejmě nevyhneme, ale snažíme se to minimalizovat. Právě kvůli větší bezpečnosti při výběhu na silnici musejí být běžci vybaveni reflexními prvky, které v nočních hodinách ještě posílí o čelovku, svítící cestu nebo blikátko,“ říká pořadatelka závodu Květa Látalová. Běžci se řídí heslem „být viděn“, ale apel na zvýšenou opatrnost samozřejmě patří i řidičům, kteří budou během druhého květnového víkendu projíždět kolem trasy Vltava Run.

Závod se běží napříč dvěma kraji (Jihočeský, Středočeský), 7 okresy, hlavním městem a desítkami obcí. Pro spoustu z nich je dnes už Vltava Run každoroční společenskou událostí. „Místní si postaví stánky s párkem v rohlíku nebo dokonce opékají sele, jako je tomu například ve Věžovaté Pláni, kde to vypadá jako o posvícení. Závod pojmou jako příležitost k pospolitosti a fandění závodníkům. Z řad domácích obyvatel také pochází mnoho dobrovolníků, bez nichž by se závod nikdy nemohl uskutečnit,“ popisuje Květa Látalová jedinečnou atmosféru závodu.

Závodu se účastní týmy od 6 do 12 běžců. Nejrychlejší týmy zaběhnou závod pod 23 hodin, průměrnému týmu to potrvá 30–35 hodin. Letos se na start postaví 304 týmů (z toho 13 výlučně ženských), které tvoří 3 604 běžců celkem z 23 zemí. Najdeme mezi nimi profesionální sportovce, herce, lékaře, účastníky firemních teambuildingů, ale i třeba již po deváté slepé běžce z Nadace Leontinka nebo děti z dětských domovů pod vedením Tomáše Slavaty. Je zajímavostí, že Vltava Run každý rok přiláká i nějakého ultramaratonce, který celý závod uběhne sám (v roce 2020 Přemysl Vida, 2021 Petr Vágner, 2022 Andrea Stejskalová a v roce 2023 Zbyšek Zámečník). Vždy šlo o jednoho závodníka, letošní ročník takových sólo běžců má hned 5, kteří odstartovali ze šumavského zadova v úterý v 8 hodin ráno. Doběhnout do cíle by měli stejně jako týmy v neděli odpoledne.

Registrace na 11. ročník závodu se vyprodaly po rekordních 54 vteřinách a na čekací listině skončilo 300 týmů. Proto pořadatelé přidali ještě doprovodný závod Vltava Run Čtyřka. Čtyřčlenné týmy běžců si zaběhnou poslední čtyři úseky klasického Vltava Run z Rabyně až do pražského Braníku, ovšem ve více kopcovité variantě. Trasa je rozdělena na čtyři zhruba 10–14km úseky. Běžci v týmu se navíc rozdělí a ve dvojicích poběží jednotlivé úseky štafetovým způsobem. Registrace na Vltava Run Čtyřku jsou ještě otevřené. Startuje se v neděli 12. května od 9 h. Startovné je případně možné pořídit i na místě.

A proč je Vltava Run mezi běžci tak oblíbený? Asi nejčastější odpověď, kterou slýcháme, je právě zážitek týmovosti. Když strávíte víkend s partou stejně upocených, ale endorfinem nabitých lidí, máte zaručeně na co vzpomínat. Při doběhu k předávce vám budou všichni fandit, hecovat vás, podají vám vodu… pomáhají si i týmy navzájem. Ta atmosféra je nepopsatelná a stejnou zpětnou vazbu máme od firemních týmů. Lidi se poznají bez kravat a vzniká mezi nimi úplně nová úroveň vztahů,vysvětluje Květa Látalová.

Zdroj a foto: www.vltavarun.cz, www.vltavarunctyrka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *