Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Pražský komorní balet v pátek zahájí Martinů fest v Poličce

Letos po sedmadvacáté se v Poličce, rodišti slavného skladatele Bohuslava Martinů, uskuteční festival na počest tohoto významného rodáka. Hudební přehlídku Martinů fest otevře v pátek 10. května 2024 v poličském Tylově domě zahajovací koncert věnovaný české hudbě, jehož protagonisty budou tanečníci Pražského komorního baletu a hudebníci Zemlinského kvarteta. Za živého hudebního doprovodu soubor zatančí díla Petra Zusky a Pavla Šmoka inspirovaná hudbou českých velikánů Martinů, Smetany a Janáčka. 

V programu se objeví choreografie Pavla Šmoka Z mého života, která se vrací zpět na repertoár Pražského komorního baletu při příležitosti Smetanova 200 výročí narození a choreografie Petra Zusky na Janáčkovy Listy důvěrné.

Choreograf Petr Zuska připravil speciálně pro zahajovací koncert také jedno nové dílo. „O ztvárnění Serenády č. 2 pro dvoje housle a violu Bohuslava Martinů mne požádala ředitelka Pražského komorního baletu, paní Ladislava Dunovská,” vysvětluje. „Jedná se o kratší opus, který je svým charakterem dost odlišný od většiny děl tohoto skladatele. Ač jde o necelých osm minut hudby, její tři navzájem velice kontrastující věty mne přivedly k nápadu na takový mini příběh, či spíše malou hříčku, která balancuje na hraně reality a snu, logiky a absurdity, lyriky a humoru… Obsazení tanečníků je shodné s počtem muzikantů, odtud tedy i sám název – TRIO.”

V nové choreografii se představí sólisté Pražského komorního baletu – Bára Müllerová, František Rezek a Ennio Zappalà.

Pro další informace, program festivalu a vstupenky navštivte webové stránky https://tyluvdumpolicka.cz/martinu-fest/.

Pražský komorní balet je největší český nezávislý soubor, který vznikl v roce 1964 a v tehdejším Československu patřil k prvním představitelům současných proudů v moderním tanci. Soubor založil a dvě desítky let pak vedl choreograf Pavel Šmok, jeden z tuzemských protagonistů moderního tance. Experimentální studio Balet Praha (později jen Balet Praha) založili v roce 1964 právě Pavel Šmok spolu s Lubošem Ogounem a Vladimírem Vašutem. Na tento projekt v roce 1975 navázal Pražský komorní balet. Za téměř šest dekád existence se soubor stal významným nezávislým a obecně respektovaným reprezentantem českého tanečního umění doma i v zahraničí a získal řadu ocenění. Pražský komorní balet dál hrdě nese dědictví Pavla Šmoka a připravuje premiéry, které přinášejí radost publiku v Praze i po celé České republice. V sezoně 2023/2024 je zlatým hřebem programu premiéra inscenace La Strada Jiřího Bubeníčka.

Foto: archiv Pražský komorní balet 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *