Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Blíží se Světový den včel, prozradíme vám 11 zajímavosti o včelách a medu

20. května si budeme opět připomínat Světový den včel. Jsou to vyloženě obdivuhodná a pracovitá stvoření – ne nadarmo se říká: „Je pilný jako včelka!“ O důležitosti tohoto inteligentního a pro přírodu a člověka nepostradatelného hmyzu se toho už napsalo a řeklo hodně, ale přesto pro vás máme 11 různých zajímavostí ze světa medu a včel, o kterých jste možná neslyšeli…

 „Včely jsou obdivuhodné, jsou jediným hmyzem, který produkuje potravu vhodnou pro člověka, vzácný med. A jsou samozřejmě významnými opylovači, bez nichž by příroda nemohla existovat,“ říká Milan Špaček z firmy Medokomerc, a moc dobře ví, o čem mluví. Je totiž bývalý včelař a med zpracovává přes dvacet let, o včelách tak ví doslova vše.

Včely jsou sice malé, ale jsou hodně šikovné a především pracovité. Jejich tělíčka jsou už od vylíhnutí připravena na velkou zátěž, kterou sběr pylu obnáší. Po přečtení níže uvedených informací možná k těmto nebývalým pracantům pocítíte ještě větší úctu:

 1. Včela létá rychlostí 29 kilometrů za hodinu.
 2. Včelka mávne křídly 200 krát za vteřinu, tato nebývalá rychlost vytváří bručení, které slyšíme.
 3. Za jedinou minutu navštíví přibližně 10 květů.
 4. Život včely trvá pouhých 6 týdnů.
 5. Dělnice při sběru nalétají více než 57 000 kilometrů.
 6. Jedna včela vyprodukuje za svůj život přibližně 9 gramů medu.
 7. K nasbírání 0,5 kg medu pracuje zhruba 556 včel celý svůj život.
 8. Češi jsou národ včelařů, v Evropě jsme ve včelaření na třetím místě. Čerstvé včelařské statistiky říkají, že v roce 2019 u nás 778 300 včelstev chovalo 62 480 včelařů. Zatímco počet včelařů od roku 2018 vzrostl o 240, včelstev je ale takřka stejný počet.
 9. Med slouží lidstvu ke slazení přes 150 milionů let, je zdravější alternativou než rafinovaný cukr.
 10. Med je zdravý a podporuje imunitu. Obsahuje mnohé vitaminy, minerální látky, stopové prvky,  enzymy, koenzymy, flavonidy, antioxidanty a další bioaktivní látky
 11. „Češi snědí kilogram medu na osobu, což vychází na jednu kávovou lžičku za týden. To není mnoho, pokud jsou známá fakta o jeho blahodárném účinku na zdraví,“ posteskne si Milan Špaček.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *